marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 9 ur
V pripravljenosti:
do 380 ur
Tip baterije:
Li-Poly (930mAh)
Dimenzije:
104 x 49 x 18 - 19,5 mm
Teža:
136 g

Tip zaslona:
barvni TFT, 240 x 320 pik, 262.144 barv

Notranji pomnilnik:
160 MB
Stopnja sevanja SAR:
0,77 W/kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

8 MP fotoaparat s samodejnim ostrenjem in xenon bliskavico je podatek, ki marsikomu doda nasmešek na obraz. Slike posnete z mobilnikom so dobre, predvsem zunaj, v notranjem prostoru pa se kmalu pozna omejen doseg bliskavice, ki po moji oceni dobro osvetli objekte do nekje metra in pol. Pohvalno je tudi dejstvo, da so vgradili še GPS in WiFi.

Proti

Žal mobilnik navkljub dobremu fotoaparatu nima optične približave, glede na vse funkcije, ki jih premore pa bi mu lahko privoščili tudi pametnejši operacijski sistem, npr. Symbian OS.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Sony Ericsson

Posnemite fotografijo

Sony Ericsson C905


Sony Ericsson C905

30.11.2008
Objavil: Dare Gliha

Fotoaparat C905, proizvod znanega proizvajalca fotografske opreme… Se oproščam. Na test smo dobili mobilnik Sony Ericsson C905, ki je prava dvoživka, saj je z ene strani klasični mobilni telefon, z druge pa čisto pravi fotoaparat, ki premore ločljivost kar 8,1 MP, pravo bliskavico ter samodejno ostrenje.



ne podpira datum Memory Stick Micro (M2™)
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 8 Mpix
Povečava: 16x
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Fotoaparat ali mobilnik?

To je pravzaprav dobro vprašanje. Če bi namreč izdelek gledali le z zadnje strani, bi vsekakor lahko govorili le o fotoaparatu, predvsem zaradi dejstva, da je izdelek na moč podoben kakemu pravemu fotoaparatu iz družine podjetja Sony. Razlika se opazi po malo daljšem ogledu, saj C905 sicer ima xenon bliskavico, samodejno ostrenje in lučko za pomoč pri ostrenju v slabših svetlobnih pogojih, a vendar nima optične probližave, kot jo imajo pravi fotoaparati. Tako nam ostane le digitalna, ki pa pravzaprav ni preveč uporabna, saj lahko podobne ali boljše rezultate dosežemo v grafičnem programu na računalniku. Vseeno pa ima C905 veliko ločljivost, ki znaša kar 8,1 MP, kar pomeni, da so slike posnete z njim velike 3264 x 2448 pik. Kvaliteta slik je dokaj dobra, tako zunaj kot znotraj, pravzaprav je odlična, glede na to, da gre v prvi vrsti za mobilnik. Za nezahtevnega družinskega fotografa je tako dodatni fotoaparat praktično odveč. Žal bliskavica ni vsemogočna, saj ima le manjši doseg, vendar pa nam je v veliko pomoč pri ostrini samodejno ostrenje. Nastavitve, ki nam jih omogoča kamera so zelo podobne tistim v pravih fotoaparatih, od različnih scen, makro fotografije, panorame, do funkcije samodejne prepoznave obraza ter normalnega ali točkovnega merjenja svetlobe. Za zabavni del so tu še okvirji ter razni barvni filtri, pri slikanju brez bliskavice pa je v pomoč tudi stabiluzator slike. Majhna zamera gre le polnenju vgrajene bliskavice, saj je le-to dokaj počasno in zato ne moremo slikati takoj, ko kamero vključimo. To lahko storimo ali preko menija, ali pa le preprosto potisnemo zaščito leče navzdol. Tu mogoče še malo pogrešam kako izboklino, s katero bi lažje izvajal to opravilo. S kamero lahko posnamemo tudi video posnetke v ločljivosti QVGA (320 x 240 pik) s 30 slikami na sekundo. Mogoče bi lahko tu omogočili boljšo ločljivost video zapisa, kar bi še povečalo vrednost mobilnika pri družinskem uporabniku. Da ne pozabim, ker ima mobilnik tudi GPS, lahko na posnete slike »zapečemo« koordinate, kjer je bila slika posneta (t.i. geo-tagging), za pregled slik na TV sprejemniku pa so vgradili tudi TV - out priključek.

Kaj nam poleg fotoaparata še ponuja?

V osnivi gre za HSDPA mobilnik, katerega dimenzije so 104 x 49 x 18 – 19,5 mm (predvsem zaradi rahlo razširjenega dela, kjer se nahaja leča kamere), teža pa znaša 136 g. Tako mobilnik ni med najlažjimi, kar pa niti ni njegov namen. Tudi TFT zaslon ni med največjimi, njegova ločljivost je 240 x 320 pik, vendar zna prikazati 262.166 barv, kar v praksi pomeni odličen pogled na slike, video posnetke, ipd. Vgrajen je tudi senzor nagiba (accelerometer), ki samodejno rotira sliko na zaslonu, glede na pozicijo mobilnika (ležeče ali pokončno). Ker gre za drsno izvedbo mobilnika je numerična tipkovnica skrita pod sprednjim delom, na slednjem pa je več tipk, ki omogočajo upravljanje z mobilnikom. Na mobilniku so tudi namenske tipke za fotoaparat, tudi dve nad zaslonom, kot je že znano pri Sony Ericssonu pa so tu še tipke za hitri dostop do bližnjic.

Imenik, sporočila, predvajanje mp3 datotek in video posnetkov, poslušanje radia, dostop do elektronske pošte in spletnih strani, vse to je omogočeno s C905. Med ostalimi funkcijami so tu še koledar, opravila, beležke, alarmi, štoparica, kalkulator, snemanje zvoka in odštevalnik časa, datoteke na mobilniku pa se ureja preko upravitelja datotek. Tudi na igre niso pozabili, saj so vgradili kar tri in sicer Kasparov Chess, Need for Speed ter Tennis. Seveda ne manjka niti zaščitni znak zadnjih mobilnikov tega proizvajalca, to je aplikacija TrackID.

Pomnilnika je vgrajenega 160 MB, kar je za prvo silo sicer dovolj, vendar so nas precej presenetili, saj so prodajnemu paketu dodali tudi 2 GB veliko kartico tipa Memory Stick Micro. Z vgrajeno baterijo kapacitete 930 mAh naj bi po mnenju proizvajalca govorili do 9 ur ter bili dosegljivi do 380 ur, v praksi pa je indikator baterije bil bolj pri ničli že po dobrih dveh dneh.

Prispeli ste na cilj

Da pa to še ni vse, so vgradili še GPS sprejemnik z A-GPS podporo. Ker ne gre za pametni mobilnik to pomeni, da lahko nanj naložimo le java aplikacije in smo s tem za navigiranje precej omejeni. So pa v GPS meni dodali dve rešitvi in sicer Google Maps ter Wayfinder Navigon 7. Mobilnik signal GPS prejme dokaj hitro, sam sem med sprehodom po centru prestolnice testiral Google maps, ki mi je natančno pokazal lokacijo sprehajanja. Mogoče tu velja omeniti, da je pri tem potrebna povezava s spletom preko GPRS, ki pomeni dodatne stroške za prenos podatkov. Pot se beleži tudi v dnevniku, v katerem lahko nato pridobimo podatke o poti.

Pa še prenos podatkov

C905 deluje na štirih frekvenčnih področjih, omogoča pa tudi HSDPA, torej hitrosti do 3,8 MB/s. Poleg UMTS je tu še EDGE ter počasnejši GPRS. Pohvalno je, da so vgradili tudi WiFi 802.11 b/g, s tem pa lahko pregledujemo splet praktično brezplačno na številnih brezplačnih priključnih točkah tako po Sloveniji kot svetu. Za povezovanje z drugimi napravami je tu bluetooth 2.0, za povezavo z računalnikom pa še USB 2.0. IR boste na tem mobilniku zaman iskali, vendar to niti ni minus, saj se ta način prenosa podatkov počasi opušča. Mogoče velja omeniti povzovanje z mojo avto inštalacijo podjetja Parrot. Mobilnik se je povezal brez težav, samodejno se je izvedla sinhronizacija imenika, problem pa se je pojavil le pri dohodnem klicu, ki sem ga lahko sprejel le s pritiskom na tipko na mobilniku in ne na zaslonu inštalacije. Vse ostalo je delovalo tako, kot je predvideno.

Posodil na test:
Svema Co. d.o.o.
Prodajalec/Uvoznik:
Svema Co. d.o.o.
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: Sony Ericsson
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki