marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 18 ur
V pripravljenosti:
do 768 ur
Tip baterije:
Li-Ion (3000 mAh)
Dimenzije:
154 x 75,8 x 7,85 mm
Teža:
169 g

Tip zaslona:
IPS LCD, 1.080 x 1.920 pik, 16 M barv, velikost 5,5 palcev, 403 ppi

Procesor:
Osemjedrni Qualcomm® MSM8937 Snapdragon™ 430
Notranji pomnilnik:
32 GB / 3 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Nokia 6 me je pozitivno presenetila, predvsem udobnost uporabe in samo delovanje je nad pričakovanji. Sploh glede na to, da za dokaj nizko ceno (redna cena v času testa je 269€) dobimo mobilnik, ki mu skoraj nimam kaj očitati. Bralnik prstnih odtisov je recimo nekaj, kar nisem pričakoval pri mobilniku tega ranga. In ta deluje zelo dobro ter je na pravem mestu in ne na hrbtni strani, kot je v navadi pri nekaterih proizvajalcih, ki so zaslon razširili čez celo prednjo stran in je tako tam zmanjkalo prostora.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Nokia 6

13.10.2017
Objavil: Thomas Bergant

Se še spomnite Nokie? Verjetno se, ker pred leti so bili eden izmed vodilnih proizvajalcev mobilnih telefonov, vendar pa so žal malo zaspali na lovorikah in po levi ter tudi po desni so jih prehiteli ostali tekmeci na trgu pametnih mobilnikov.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 16 Mpix
Povečava: Da (digitalna)
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
podpira radio FM

Sicer se je zdelo, kot da bodo spet zablesteli, ko jih je kupil Microsoft in želel z linijo Lumia in operacijskim sistemom Windows Phone ter kasneje Windows Mobile, konkurirati drugim proizvajalcem pametnih mobilnikov, vendar so se kot kaže ušteli, saj so ravno pred kratkim naznanili, da bodo mobilniki Lumia dobivali le še najnujnejše popravke in nadgradnje. Tako sta na trgu ostali le dve večji platformi - Apple s svojim iOS in ostali proizvajalci z Googlovim operacijskim sistemom Android.

Toda pri Nokii še niso vrgli puške v koruzo in so se odločili, da preko podjetja HMD Global nadaljujejo svojo zgodbo o uspehu in spomladi so dodobra pretresli javnost z oživitvijo modela Nokia 3310, ki naj bi bil karseda enostaven in poceni. Vzporedno pa so predvsem na vzhodnih trgih tudi predstavili linijo pametnih mobilnikov, katere poganja Googlov operacijski sistem Android. Te modele so poimenovali na zelo enostaven način. Nokia 3, Nokia 5, Nokia 6, Nokia 8,... Na test smo dobili prve tri modele in jaz sem dobil model Nokia 6, ki je bil največji med temi ter hkrati tudi najmočnejši. V kratkem bomo testirali tudi Nokio 8, ki naj bi bil nekakšen "flagship" prerojene Nokie... a o tem kasneje, ko jo dobimo na test.

Oblika, zunanjost, ...

Ko sem Nokio 6 vzel iz lično oblikovane škatle, sem bil pozitivno presenečen nad materiali in samo izdelavo mobilnika. Pričakoval sem namreč bolj "kitajsko" različico... vendar pa so se pri Nokii očitno odločili, da bodo vseeno nadaljevali tam, kjer so se pred leti ustavili - torej pri dobri, kakovostni izdelavi in všečni obliki. Nokia 6 ima ohišje iz aluminijeve zlitine in po obliki zelo spominja na modele Lumia. S tem mislim predvsem na dokaj ostre linije in enostavno obliko. 5,5 palčni Corning® Gorilla® zaslon, je ob robovih rahlo zaobljen in se lepo zaključi z robom ohišja. Zaslon je "Full-HD" z ločljivostjo 1.080 x 1.920 pik zna prikazati do 16 miljonov barv z gostoto 403 pik na inč (ppi). Na zgornjem delu zaslona je zvočnik ter razni senzorji, ki jih dandanes najdemo v praktično vseh mobilnikih. Na spodnjem delu zaslona pa so virtualne tipke ter "home" gumb, ki pa ni pravi fizični gumb ampak samo vdolbina, ki je obenem tudi bralnik prstnih odtisov.

Na zadnji strani mobilnika najdemo samo kamero s 16 mpix tipalom in pod lečo kamere še dvojno bliskavico. Zgoraj na robu najdemo 3,5 mm vtičnico za slušalke, na desni strani sta gumba za uravnavanje glasnosti in tipka za vklop ali izklop mobilnika, na levi strani je samo kombinirana reža za SIM kartico in microSD pomnilniško kartico, na spodnji strani pa sta zvočnik in mikrofon ter vtičnica za polnjenje in priklop na računalnik. Ta je žal še vedno microUSB in ne USB type-C, ki ga najdemo na novejših mobilnikih drugih proizvajalcev. Mere mobilnika so 154 x 75,8 x 7,85 mm, težak pa je 169 gramov.

V spodnjem videu si lahko ogledate, kako poteka sestavljanje mobilnika in kako ohišje telefona izdelajo in enega kosa aluminija, za kar rezkalnik menda potrebuje 55 minut.

Delovanje, uporaba in funkcije...

Samo delovanje ne bom opisoval v podrobnosti, ker je to odvisno od načina uporabe vsakega posameznika. Osemjedrni procesor (Qualcomm® MSM8937 Snapdragon™ 430) je dovolj zmogljiv, da je uporaba tekoča in med uporabo nisem zaznal nekega zatikanja. Uporabniški pomnilnik je velikosti 32 GB, od tega skoraj 10 GB porabi sam sistem in nekaj prednameščenih programov. Za tekoče delovanje skrbi 3 GB pomnilnika RAM. To so neke dokaj standardne specifikacije, ki niso ravno nek presežek, je pa dovolj da mobilnik ni "podhranjen". Nokio 6 poganja operacijski sistem Android in v času testa je bila nameščena različica 7.1.1 z zadnjim varnostnim popravkom, ki nosi datum 1. september 2017. Več o operacijskem sistemu Android si lahko preberete s klikom na naslednjo povezavo >> Vse o operacijskem sistemu Android.

Omembe vredno je tudi to, da bralnik prstih odtisov deluje čisto spodobno, sploh ker moramo imeti v glavi, da je to mobilnik nižjega oziroma srednjega razreda z dokaj nizko ceno. Pri mobilnikih, ki so cenejši od 300 € smo vajeni, da včasih kakšna zadeva ne deluje ravno tako, kot bi pričakovali a moramo to vzeti v zakup, ker za malo denarja pač ne moremo pričakovati čisto vsega, kar imajo "veliki".

Fotografija...

Iz fotografskega stališča gledano me Nokia 6 na začetku ni ravno prav preveč navdušila. Prve slike so bile na zaslonu videti dokaj temne, vendar pa sem kasneje ugotovil, da se je svetilnost zaslona nekako zmanjšala in ko sem to nastavil, sem videl, da slike niti niso tako slabe. Ko pa sem si slike ogledal še na računalniku, sem videl, da so te dokaj dobre, seveda je spet treba imeti v glavi dejstvo, da gre za cenejši mobilnik. Posnete slike si lahko ogledati ob strani v foto galeriji ali s klikom na naslednjo povezavo >> foto galerija.

Kaj vsebuje prodajni komplet?

V lični škatli najdemo poleg samega mobilnika še 220 V polnilec, USB kabel, slušalke, sponka za odpiranje reže SIM in microSD ter hitra navodila.

Prodajalec/Uvoznik:
Teleray d.o.o.
Cena na dan testa:
269,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Nokia
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki