marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
8 ur
V pripravljenosti:
250 ur
Tip baterije:
Li-Ion (1400 mAh)
Dimenzije:
115 x 61 x 11.6 mm
Teža:
135 g

Tip zaslona:
Multitouch, 16 mio barv, 320 x 480 pik, 3,5"

Notranji pomnilnik:
4 GB, 8 GB ali 16 GB
Stopnja sevanja SAR:
0.974 W/kg
Operacijski sistem:
iPhone OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Izvrsten izgled, kvalitetna izdelava, dober operacijski sistem, inovativna navigacija skozi menije, dobra povezava mobilnika in iTunes programske opreme, super glasbeni predvajalnik z uporabo slušalk, gledanje videoposnetkov je užitek in poteka brez zatikanja. Ogromno pomnilnika (izbira se lahko med 4 GB in 8 GB različico), dobro upravljanje z elektronsko pošto, preprosto brskanje po svetovnem spleta in z Wi-Fi tudi brezplačno, mnogo bonbončkov v operacijskem sistemu, katere se da sproti odkrivati, saj jih je na stotine.

Proti

Prikazovalnik izpostavljen zunanjim vplivom, prehitro se lahko opraska, če ga nosimo prosto v žepu ali torbici (sicer na internetu obstajajo video posnetki, ki naj bi dokazali, da se steklo ne da spraskati), nenehno nabiranje umazanije in prstnih odtisov, odsotnost večpredstavnostnih sporočil (kar naj bi odpravili v evropski verziji), okrnjena kamera brez kakršnihkoli možnosti, ki je dejansko samo priložnostno uporabna, ni možno snemati videoposnetkov, slab zvočnik, odsotnost iger, slab osnovni paket, brez programske opreme, obsežnih navodil ter torbice.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Apple

Razvpito jabolko

Apple iPhone


Apple iPhone

09.09.2007
Objavil: Marko Likar

Z veseljem vam predstavljamo mobilnik, ki je v zadnjem času dvignil toliko prahu, kot že dolgo noben. V tem ekskluzivnem testu vam predstavljamo ameriško različico, saj evropska uradno še ni bila predstavljena. Ali doseže pričakovanja, jih izpolni ali mu spodleti, pa boste izvedeli v nadaljevanju.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
ne podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 1,9 Mpix
Povečava: -/ni podatka
Snemanje video: brez
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
ne podpira radio FM

Izgled in rokovanje

Ob sprejemu embalaže sem se začudil nad kompaktnostjo, saj sem vajen, da imajo zmogljivi in dragi mobilniki ogromne škatle s kopico dodatkov in obsežna navodila, ki so kot knjiga. Tokrat je bilo drugače, saj so v škatli prisotne tri brošurice, ki niso v ne vem kakšno pomoč, sicer so priložena tudi kratka navodila in par koristnih nasvetov, to pa je tudi vse. Ko sem prvič odprl embalažo, se mi je najprej nasmehnil mobilnik v vsej svoji veličini. Nadaljnje raziskovanje vsebine pokaže zelo lepo oblikovane dodatke, ki so v Appleovem stilu, torej odeti v belo barvo, ki je znana že iz namiznih in prenosnih računalnikov te znamke. Testni mobilnik je v embalaži imel priložene stereo slušalke s standardnim priključkom, polnilec, kabel za povezavo z računalnikom, krpico za čiščenje steklenega dela, ter stojalo, v katero je možno priključiti zvočnike in mobilnik uporabljati kot glasbeno postajo.

Oblika iPhonea je eden izmed glavnih adutov in bo v glavni meri pripomogla k dobri prodaji. Mobilnik deluje zelo robustno, saj je izdelan iz kvalitetnih materialov. 135 gramov ga uvršča med "težjekategornike", s 115 milimetri višine in 61 milimetri širine pa ne spada med majhne naprave. Pohvali se lahko le z 12 milimetri debeline. Glede na to, da ima mobilnik celotno sprednjo stran pokrito z prikazovalnikom, ki je, kadar ga doleti padec najšibkejši člen, si bo zanj potrebno omisliti torbico, katere pa žal ni v osnovnem paketu. Ob podrobnem ogledu zunanjosti je prvo kar pade v oči ogromen prikazovalnik, ki sega skoraj čez celotno sprednjo stran in ima ločljivost 320 x 480 pik, prikazati pa zmore do 16 milijonov barv. Na prvi strani je prisotna še tipka za preklicevanje in vračanje v osnovni meni. Desna stran je prazna in nima nikakršnih tipk, leva stran pa ima tipko za reguliranje glasnosti in stikalo za preklop med glasnim in tihim načinom delovanja. Zadnja stran je izdelana kvalitetno, na njej sta našla svoje mesto leča za kamero, ki je skrita v levem kotu mobilnika in zajema slike z ločljivostjo 2 MP, ter velik Appleov logotip. Zgornja stran aparata ima režo za SIM kartico, za odstranitev katere je potrebno uporabiti podolgovat koničast predmet, če jo želimo izvleči. Zraven se nahaja standardni priključek za slušalke ter tipka, ki služi za vklop aparata in zaklepanje tipkovnice. Spodnja stran ima priključek za polnilec in USB kabel, zraven pa se nahajata zvočnika.

Notranjost

Eden izmed adutov je prav tako operacijski sistem, ki je Appleov lastni produkt in ima prefinjeno navigacijo z prsti. Tisti, ki ste do sedaj uporabljali naprave z UIQ operacijskim sistemom, ste za normalno uporabo potrebovali pisalo, pri iPhoneu pa je drugače, saj se po menijih sprehajamo z prsti, kar sicer povzroča grde madeže in je ekran potrebno nenehno čistiti, vendar pa je izvedba operacijskega sistema vrhunska in ga je pravo veselje uporabljati. Verjamem, da vas je večina videla predstavitve na internetu in lahko vam potrdim, da mobilnik dejansko deluje tako hitro kot je možno videti. Prehodi med slikami, glasbo in ostalim, potekajo lahkotno in povsod nas spremljajo animacije. Kadar izberemo katerokoli ikono se ostale odstranijo in vsebina se prikaže, prav tako je prefinjen način za odklepanje tipkovnice, kjer je potrebno z prstom podrsati čez polje na spodnjem delu prikazovalnika. Na splošno je uporaba operacijskega sistema preprosta, lepo animirana in trenutno edinstvena na mobilnem trgu. Vsak, ki se navdušuje nad inovativnimi idejami, bo z iPhoneom več kot zadovoljen.

Mobilnik ima vgrajeno standardno 1400 mAh Li-Ion baterijo, ki svoje delo opravlja dobro. Za objektivni opis baterije je bilo na žalost premalo časa, lahko pa potrdim, da je bil v teh parih dneh aparat nenehno v uporabi, nenehno se je kaj počelo z njim in se indikator ni skrčil za kaj dosti. Res je tudi, da kadar je priklopljen na računalnik, se zraven polni, kar pomeni da natančno ne morem določiti koliko baterija zdrži. Proizvajalec zatrjuje, da naj bi mobilnik zdržal v pripravljenosti do 250 ur, opravljenih klicev pa naj bi zmogel do 8 ur.

Resna stran

iPhone nima osnovne pripravljenosti, katere smo jo vajeni iz trenutno aktualnih mobilnikov, marveč uporabnika postavi naravnost v glavni meni, kjer so ikone razporejene v mrežo 4 x 3 ter še štiri najpomembnejše ikone na dnu prikazovalnika. Ozadje je vedno črno, kljub temu, da je v nastavitvah možno izbrati ozadje, se pa to prikazuje le, kadar se odklepa tipkovnica, kadar smo med pogovorom in še ob kakšni drugi priložnosti.

Najprej v meniju naletimo na kratka sporočila, katera se da preprosto pisati, saj so prikazane črke dovolj velike. Kadar se dotaknemo določene črke, ki bi jo želeli vpisat, se ta poveča in ostane povečana dokler ne izpustimo. S kopico napisanega teksta postane rahlo nepregledno, vendar pa so si pri Appleu domislili zanimive rešitve, saj se s prstom postavite na del teksta, ki bi ga želeli prebrat oziroma urediti in tam se pojavi povečevalno steklo. Po tekstu se lahko premikate levo ter desno in povečevalno steklo bo sledilo do želenega mesta. Pri sporočilih pa naletimo na prvo večjo pomanjkljivost in to je odsotnost večpredstavnostnih sporočil (MMS). Sicer je to razumljivo, saj Američani tega ne poznajo, je pa na srečo za evropsko različico prisotnost MMS sporočil potrjena.

Kratkim sporočilom sledi koledar, ki se prikazuje v treh pogledih. Prvi prikaže vsa opravila na enem mestu, seveda opremljena z datumom, uro in ostalimi potrebnimi informacijami. Naslednji je prikaz dnevnih opravil, sledi mu še mesečni pregled. Preklop med načini prikaza poteka hitro, saj so podobno organizirani kot jezički pri mobilnikih s Symbian operacijskim sistemom.

Tretja ikona po vrsti je mapa, ki v sebi skriva slike in je eden izmed najbolj razburljivih delov tega telefona. Najprej nas postavi na seznam vseh albumov, saj si je možno slike razvrščat po njih. Po izbiri albuma so prikazane slike v mrežnem načinu in če je prisotno več slik, kot jih lahko prikazovalnik prikaže, se lahko z prstom preprosto prebijete do želene slike, saj z preprostim gibom navzgor oziroma navzdol premaknete celoten seznam. Izbira slike poteka tako, kot povsod drugje, s klikom nanjo. Slika se poveča čez celoten prikazovalnik in na dnu se za nekaj sekund pojavijo možnosti. S prvo možnostjo lahko izbirate med uporabo slike za ozadje, pošiljanjem z elektronsko pošto ter dodajanjem slike kontaktu, sledi možnost za avtomatski prehod med slikami, neke vrste slideshow ter možnost za izbris slike. Kadar so slike v celozaslonskem načinu jih lahko povečujemo ter manjšamo in vse to s preprostimi gibi prstov. Približevanje dveh prstov pomanjša sliko, premik narazen pa poveča želeni del. Nato lahko z dotikom na sliko in premikanjem prsta sem ter tja raziskujete povečane dele slike. Premik med slikami prav tako poteka zelo hitro. S prstom preprosto preidete iz ene strani prikazovalnika na drugo in v tisto smer se bo po seznamu spremenila slika. Dodatni bonbonček je, kadar obrnete mobilnik na bok, se bo slika obrnila v pravilno lego, enako velja če mobilnik obrnete z zgornjim delom navzdol, skratka slika bo vedno pravilno obrnjena.

Naslednja na seznamu je kamera, ki ni svetla točka tega mobilnika. Slike zajema z ločljivostjo dveh milijonov pik, vendar brez povečave (zoom), ne omogoča snemanja videoposnetkov, skratka zelo okrnjena in bolj kot ne priložnostna kamera. Slike so uporabne samo, če so dobri svetlobni pogoji, saj bliskavice oziroma led diode ni, tako da tisti uporabniki, ki želijo dobro kamero, ne bodo ravno najbolj zadovoljni. Na splošno je kamera le dodatek, ni pa primarna funkcija tega mobilnika.

V naslednji vrsti so štiri ikone, ki so vse povezane z internetom. Prva je povezava z YouTube, kjer je možno direktno ''strimat'' videe in ker nas večina to počne v prostem času, zakaj ne bi tega počeli na poti. Naslednja ikona je namenjena pregledovanju delnic in je zelo koristna, če takšne informacije potrebujete. Sledi ikona za Google Maps, katere so prav tako zelo uporabna zadeva in imajo enak sistem kot Google Maps na računalniku. Zadnja izmed teh je povezava za vreme, kjer si je možno nastavit kraje, za katere bi želeli vremensko napoved. Informacije se pri teh štirih povezavah obnavljajo ob vsaki povezavi na svetovni splet, tako da ste vedno na tekočem.

Zadnja vrstica v sklopu mreže 3 x 4 ikon ima ikone za uporabne programe. Prva je ura, kjer ima uporabnik na izbiro več možnosti:
- Svetovno uro, kjer si je možno določit več mest za prikaz časa,
- Alarmi, kjer si lahko uporabnik nastavi več alarmov,
- Štoparica,
- Odštevalnik časa.
Naslednja ikona je za zagon kalkulatorja, ki ima ogromne številke in je zato enostaven za uporabo, saj se ne more zgoditi, da bi prišlo do napak pri vnosu. Sledi beležnica, ki deluje po enakem principu kot pisanje kratkih sporočil. Zadnja ikona v tem sklopu pa so nastavitve. V sebi skrivajo aktivacijo letalskega načina, vklop brezžičnega sprejemnika, vklop bluetooth sprejemnika, informacij o uporabi mobilnika, koliko ga že uporabljamo, kdaj je nazadnje bil priklopljen na polnilec in ostale informacije, ki bi jih želeli izvedeti. Skratka vse, kar si je možno nastavit se nahaja tukaj.

Pri bluetooth-u sem naletel na težave, saj ob aktivaciji začne iskati naprave v bližini in nobene ne najde, prav tako z drugimi mobilniki ni bilo možno zaznati iPhonea. V glasbenem delu in delu s slikami ni možnosti pošiljanja slik prek bluetootha, le slike imajo možnost pošiljanja z elektronsko pošto. Upam, da se bo to odpravilo v novejših verzijah programske opreme, ker drugače je bluetooth praktično neuporaben.

Vrsta ikon na dnu prikazovalnika, je ločena od ostalih, saj predstavlja najpomembnejše funkcije mobilnika. Prva ikona uporabnika dejansko popelje v del, kjer se izvajajo klici. Na ekranu se prikaže tipkovnica z velikimi tipkami, ter tipka za klic. Prav tako je tukaj povezava do imenika, zadnjih klicanih, priljubljenih vnosov v imeniku in povezava do odzivnika. Imenik je zajeten in nima omejitev, kontaktom pa je možno dodati vse informacije, od zaposlitve, do elektronskih naslovov ter slike. Naslednja ikona je namenjena elektronski pošti in ima prednastavljene povezave do Yahoo! Maila, Gmaila, Mac in AOL. Seveda je možno dodajat tudi lastne račune pri drugih ponudnikih. Naslednja ikona je namenjena internetnem brskalniku imenovanem Safari, ki omogoča udobno brskanje po spletu, kar je še posebej lahkotno zaradi prikazovalnika, občutljivega na dotik ter navigacije z prsti. Zadnja ikona v tej vrsti je namenjena delu iPod , kjer se vse vrti okoli videoposnetkov in poslušanja glasbe, vendar več o tem v naslednjem odstavku.

Zabavna stran

Uporabniki po vsem svetu so si želeli prednosti iPoda z možnostjo telefoniranja in sedaj se je to zgodilo. Pri iPhoneu je zabavni del enako dober in dodelan kot pri ostalih iPodih in podpira vse formate medijev kot ostali starejši bratje. Ob vstopu v iPod mapo imamo pet možnosti. Razvrstitev glasbe po tako imenovanih seznamih predvajanja (Playlist), po izvajalcu, vse pesmi na enem mestu, videposnetke ter ostalo.

Sezname predvajanja (Playlist) je možno urediti po lastni želji ali pa po pred nastavljenih možnostih. Lahko si izberete 25 najbolj poslušanih pesmi, nazadnje dodane ali pa najbolje ocenjene, saj lahko vsako pesem, ki se nahaja v mobilniku, ocenite in se nato razvrstijo po tem seznamu.

Urejanje glasbe po izvajalcu ne ponuja nič posebnega. Prav tako velja za seznam vseh pesmi, kjer je dobrodošla možnost shuffle oz. naključne izbire pesmi.

Predvajalnik videoposnetkov ponudi seznam vseh posnetkov, ki so v mobilniku. Po izbiri posnetka se predvajalnik avtomatsko obrne na bok in izrabi celotno površino prikazovalnika. Obračanje mobilnika v vodoravno ali katerokoli drugo lego ne bo spremenilo lego predvajanega videoposnetka. Ob dotiku ekrana, med predvajanjem, se pojavijo možnosti, kjer se je možno premikati po celotnem filmčku s pomočjo časovne premice, prav tako se lahko tukaj spreminja glasnost ter seveda vse ostalo, kar je povezano s predvajanjem. V primeru, da zapustite predvajalnik, si bo mobilnik zapomnil na katerem delu filma ste ostali in bo od tam naprej nadaljeval.

Igre boste iskali zaman, saj ni bilo nobene prisotne na testnem modelu, kar pa se lahko v prihodnje spremeni. Glede na to, da ponuja na dotik občutljiv prikazovalnik občutljiv toliko možnosti, je prava škoda, da se pri Appleu niso odloči za vključitev kakšne igre.

Najlažje oziroma edino efektivno upravljanje z mobilnikom in vsebino na njem je s programsko opremo iTunes, katero si je potrebno sneti iz svetovnega spleta. Bluetooth se je tukaj zopet izkazal kot neuporaben, saj ni nikjer možnosti prenosa podatkov preko njega, prav tako ni prisoten infrardeč vmesnik. Glede na to, da naj bi iPhone predstavljal zmogljiv dosežek mobilne tehnologije, je prav čudno, da v osnovnem paketu ni priložene programske opreme. Naveza iPhone in iTunes je izvedena zelo dobro in omogoča skoraj neskončne možnosti. Edina pomanjkljivost je ta, da se lahko mobilnik sinhronizira samo z eno iTunes knjižnico, kar pomeni da si iz prijateljevega računalnika ne boste mogli naložiti pesmi. Ob priklopu mobilnika na računalnik se oba sinhronizirata. Pojavi se dodatno okno, kjer je možno pregledovati, kaj vse se nahaja na mobilniku, katere verzije je programska oprema in ali je na voljo novejša ter koliko prostega pomnilnika je še na voljo. Glasba in videoposnetki, ki se nahajajo na računalniku se nazorno izpišejo v posebej namenjenemu oknu za vsako ustrezno kategorijo. Tisto glasbo in videposnetke, ki niso ustreznega formata, lahko iTunes preprosto pretvori, tako da bodo delovali na mobilniku! Si lahko želite več?

Komu je namenjen

iPhone si želi večina uporabnikov, kar pomeni, da boste z njim v središču pozornosti povsod, kjer ga boste dali iz žepa, saj je trenutno prava redkost. Namenjen je predvsem tistim, ki si ga lahko privoščijo, saj ni poceni, tistim ki imajo radi vedno najnovejše in aktualne stvari ter tistim, ki poslušajo veliko glasbe, pa ne bi želeli s seboj nositi dveh naprav. Če vam je pomembna kamera, potem je bolje, da preskočite ta mobilnik.

Za konec bi se v imenu celotne ekipe mobile.si zahvalil Sršen Sašu, ki nam je mobilnik posodil na test.

Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Apple
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki