marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 21 ur
V pripravljenosti:
do 737 ur
Tip baterije:
Li-Ion (2600 mAh)
Dimenzije:
156,6 x 78,7 x 7,9 mm
Teža:
165 g

Tip zaslona:
barvni Super LCD2, kapacitiven, občutljiv na dotik, 720 x 1280 pik, 16M barv, velikost 5,5 palca

Procesor:
štirijedrni 1,6 GHz Cortex-A7
Notranji pomnilnik:
8 GB, 1,5 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

HTC Desire 816 je velik tablifon, ki za dokaj solidno ceno prinaša dobro uporabniško izkušnjo z nekaj pomankljivostmi. Med slednje štejem predvsem nerodno postavljeno tipko za vklop/izklop telefona. V dobro telefonu štejem dobro končno kakovost izdelave, ne glede na to, da je telefon narejen iz plastike. Tudi vgrajena kamera je dovolj dobra za vsakodnevne posnetke. Čeprav ima tablifon štirijedrni procesor in dovolj delovnega pomnilnika pa se včasih pojavi malenkostno zatikanje.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
HTC

Velikan za širšo množico

HTC Desire 816


HTC Desire 816

05.01.2015
Objavil: Dare Gliha

Tablifoni so se dodobra zasidrali v srca uporabnikov. Temu trendu so se zato prilagodili praktično vsi proizvajalci, ki v svojem prodajnem programu ponujajo že precej križancev, ki imajo diagonalo zaslona večjo kot pet palcev. Tudi HTC ni izjema. Desire 816 so sicer predstavili že skorajda leto nazaj, jeseni pa so dodali še različico s podporo dvema karticama SIM.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 13 Mpix
Povečava: Da
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

»Uf, kaj pa je to zaena velika škatla,« je bil ponavadi odziv, ki sem ga doživel med testiranjem tablifona. In sogovorniki se niti niso veliko zmotili, kajti Desire 816 je velik, zelo velik. Njegove dimenzije znašajo 156,6 x 78,7 x 7,9 mm, težak je 165 g, tako da ga bodo res izbrali tisti, ki želijo velik zaslon v čim bolj kompaktnem ohišju. HTC je v to ohišje namestil 5,5 palčni Super LCD2 kapacitivni zaslon polovične HD ločljivosti 720 x 1280p. S tem izdelkom pri podjetju verjetno ciljajo na tiste uporabnike, ki si želijo večjega izdelka, vendar jim je izdelek konkurentov preprosto predrag (tu ciljam predvsem na serijo Samsung Galaxy Note ter novi jabolčni iPhone 6 Plus).

Izgled

Desire 816 je izdelan iz plastike, pri nas je naprodaj v dveh barvnih različicah in sicer beli ali sivi, v tujini pa se najde še rdeča, zelena in črna različica. Plastika na prvi pogled deluje precej ceneno, vendar sam telefon deluje precej kompaktno, ob odsotnosti izmenljivih pokrovčkov pa tudi ni prisotnega motečega škripanja. Malenkost moti tudi dejstvo, da je zaradi svetleče plastike rokovanje oteženo, saj tablifon hitro zdrsne iz rok. Tu bi si želel, da bi pri HTCju za zadnji ali stranski del izbrali kako drugačno, »narebrano« ali gumirano obliko plastike. Če pogledamo tablifon opazimo, da veliko večino sprednjega dela zaseda zaslon, nad njim se nahaja zvočnik, pod njim pa mikrofon. Na levi strani so tri fizične tipke za glasnost in vklop, na desni strani se pod pokrovčkom skriva ležišče kartice nano SIM in micro SD (zanimivo je, da je mesto za drugo kartico SIM blindirano in ne preprosto odstranjeno), na zgornjem delu se nahaja priklop za slušalke, priključek za polnjenje pa je spodaj. Za zadnji strani najdemo še kamero ter bliskavico.

Zaradi velikosti je uporaba z eno roko precej otežena. Že samo bujenje zaslona iz spanja je problematično, saj so gumb namestili praktično na vrh mobilnika. Ravno tako niso vgradili nobene izmed ostalih rešitev za bujenje zaslona.

Začetni zaslon

Pri večini Androidov je začetni zaslon precej enak. Nekaj bližnjic, ki se aktivirajo s potegom na njih in od 4.2.1 različice Androida naprej tudi možnost vidžetov na zaklenjenem zaslonu. Pri HTC svojemu zagonskemu nalagalniku pravijo Sense UI, različica, ki je nameščena na tem tablifonu pa je 6.0. Mogoče lahko omenim le dejstvo, da so pri HTCju vse aplikacije nameščene na enem zaslonu, navigiranje poteka s potegi gor/dol, medtem ko ima precej ostalih proizvajalcev rešeno s potegi v levo/desno. Omeniti moram še njihov bralnik novic HTC BlinFeed, ki ga sedaj uporabljajo že kar nekaj časa in je vsaj meni izredno všečna rešitev za hiter pregled novic. Do njega pridemo s potegom osnovnega zaslona v desno.

Operacijski sistem

V Desire 816 je nameščena različica operacijskega sistema Androida 4.4.2..

>> Vse o operacijskem sistemu Android >> KLIK

Telefoniranje in sporočanje

Za imenik, koledar, opomnike, aplikacije na računu in še kaj je priporočljiva sinhronizacija z lastnim google računom. Le-ta nato prenese vse zapise v mobilnik. Če ni na voljo googlov račun je možno klasično kopiranje stikov iz sim kartice ali preko bluetooth prenosa. Toplo vam priporočam uporabo oblačnih rešitev, saj ob primeru težav telefon preprosto ponastavite na tovarniške nastavitve in si nato imenik in koledar z vpisom vaših podatkov ponovno preprosto namestite.

Sporočanje je, kot pri vseh modernih mobilnikih, izdelano dobro in preprosto. Med sporočanjem vidimo klasičen "thread" oz. nit vpogled v zgodovino sporočil. Prav tako velja za MMSe, ki so združeni z SMSi. Če vam tovarniški pogled ne ustreza si lahko iz trgovine Google Play namestite sporočilno aplikacijo po vaši izbiri.

Kamera in večpredstavnost

Desire 816 ima kamero ločljivosti 13 MP s kotom zajema 28mm, zaslonko f/2.2 in BSI senzorjem, ki zajame posnetke v velikosti 4160 x 3120 pik. Kamera ima že navzven vidno LED bliskavico, v notranjosti pa so vgradili še samodejno ostrenje, odsotna pa je stabilizacija. Snemanje videoposnetkov poteka pri 1080p pri 30 fps ali 720p pri 60 fps. Vgradili so tudi sprednjo kamero, njena ločljivost znaša 5 MP, video pa se zapisuje pri 1080p.

Glavne značilnosti kamere, poleg samodejnega ostrenja so: lokacijsko označevanje preko GPS, ostrenje z dotikom na zaslon, prepoznavanje obrazov, slikanje ob snemanju videa ter HDR. V nastavitvah najdemo marsikaj, od samodejnega proženja, slikanja v zaporedju, do nastavitev, kako se obnašajo gumbi za glasnost ali zvok zaklopa. Pri tem Desire 816 ne zaostaja za konkurenco.

HTC je v svoje dražje modele tradicionalno vgrajeval UltraPixel tehnologijo z nižjo ločljivostjo, to pot pa so ubrali drugačno taktiko in vgradili »klasično« tipalo višje ločljivosti. Moram priznati, da odločitev ni napačna. Testne slike so izpadle precej dobro, nobenih težav ne bo s kasnejšim tiskom ali uporabo na računalniških zaslonih. Glede na to, da so uporabniki precej kritizirali kamero v njihovem modelu One (M8) bi pričakoval, da bo taka kamera prej prisotna tam, kot pa v srednje cenovnem tablifonu.

Povezovanje in ostale tehnikalije

Desire 816 ima, kot večina novejših pametnih mobilnikov, za povezavo z osebnim računalnikom microUSB 2.0 priklop. Prav tako ima HSDPA standard z 42,2 Mbps, LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, možna je nastavitev mobilnika kot WiFi dostopna točka, modrizob različice 4.0 z A2DP standardom ter GPS z A-GPS in GLONASS podporo. Omeniti velja, da HTC navaja, da je NFC pri Desire 816 opcijsko. Testni primerek NFC ni imel, ravno tako ni podatka, na katerih trgih bo le-ta vgrajen. Za preganjanje dolgočasja so vgradili še FM radio, ki deluje le z vklopljenimi slušalkami.

Za pogon tablifona skrbi štirijedrni procesor Cortex-A7 s hitrostjo 1,6 GHz, vezno čipovje je Qualcommov MSM9828 Snapdragon 400, za grafični del pa skrbi Adreno 305. Vgrajenega je 1,5 GB pomnilnika RAM ter 8GB prostora za uporabnika. Za razširitev le-tega lahko uporabite micro SD kartice do velikosti 128 GB. Roko na srce vam nakup dodatne kartice toplo priporočam, kajti splošno znano je, da je kapaciteta vgrajenega pomnilnika zaradi raznorazne »navlake« proizvajalca in operaterjev praktično prepolovljena.

Baterija ima kapaciteto 2600 mAh, kar je za tablifon s tako velikim ekranom dokaj malo. Po specifikacijah Desire 816 omogoča do 21 ur pogovora in do 737 ur stanja pripravljenosti. Realno boste mobilnik ob večji uporabi polnili na dan ali dva, tako kot večino pametnih telefonov na trgu.

Prodajni paket

V škatlici poleg mobilnika dobimo še slušalke in omrežni polnilec z USB podatkovnim kablom ter kratka navodila.

Posodil na test:
HTC
Prodajalec/Uvoznik:
HTC
Cena na dan testa:
390,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: HTC
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki