marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
6 ur
V pripravljenosti:
220 ur
Tip baterije:
Li-Ion (720 mAh)
Dimenzije:
97,5 x 49 x 23 mm
Teža:
103 g

Tip zaslona:
TFT 65.000 barv, 132 x 176 pik

Notranji pomnilnik:
1,8 MB (razdeljeno na področja)
Stopnja sevanja SAR:
0,505 W/kg
Za

- velik barvni zaslon visoke ločljivosti in barvne globine,
- podpora MMS sporočilom in vgrajen odjemalec elektronske pošte,
- vgrajen fotoaparat z dodatnimi funkcijami.

Proti

- delovanje IR vmesnika (izklop po vsakem dogodku),
- nima lastnega pomnilnika za kratka sporočila,
- odsotnost bluetooth tehnologije,
- pri več številkah za eno osebo "prepozna" samo prvo,
- nima profilov.

mobilniki
arhiv test
Panasonic

Panasonic EB-GD 87


Panasonic EB-GD 87

30.01.2003
Objavil: Mojca Giacomelli

Končno smo na testiranje dobili tudi Panasonic EB-GD87, ki je prvi telefon na našem tržišču z barvnim zaslonom, ki je zmožen prikazati do 65.000 barv. Telefon je preklopni, z majhno zunanjo anteno, ki nas ne ovira pri sami uporabi telefona. Poleg ogromno funkcij ima vgrajen tudi digitalni fotoaparat z mnogo dodatnimi možnostmi.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 132 x 176 pik
Povečava: 2x
nočni način
samosprožilec
efekti
okvirji
Snemanje video: brez
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
ne podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
ne podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
ne podpira radio FM

Splošen izgled (prvi vtis o telefonu, zaslon, osvetlitev, tipkovnica...)

Na prvi pogled je to telefon privlačne oblike, ki lepo sede v roko. Zaslon je precej velik in zelo kontrasten. Tudi tipke so precej velike, dobro odzivne, z zeleno osvetlitvijo. Po menijih se premikano z okroglo navigacijsko tipko, izbire pa potrjujemo s pritiskom nanjo. Pod zaslonom sta še dve tipki za dodatne možnosti v okviru posameznega menija, čisto levo spodaj pa se nahaja tipka z znakom @, ki nam omogoča hiter dostop do WAP-a.

Razporeditev menijev je malce nenavadna, vendar se jih hitro privadimo.
Poleg velikega notranjega zaslona je na pokrovčku telefona še majhen zunanji zaslon, na katerem je v stanju mirovanja ura, stanje omrežja in baterije. Zaslon ob dogodku zasveti v eni izmed treh barv (zeleni, oranžni ali modri). Nad zaslonom je malo ogledalo (čemu je namenjeno, je pojasnjeno pozneje), nad njim pa je leča digitalnega fotoaparat. Pod zaslonom pa najdemo najprej manjši gumb (za vklop govornega klicanja) ter infrardeče oko.

Imenik (št. zapisov, posebnosti, govorno klicanje...)

V imenik telefona lahko shranimo do 200 zapisov, ki jim lahko dodamo podrobnosti: več telefonskih številk (do tri), elektronski naslov, svojo melodijo zvonjenja, zabeležko, sliko (ki je vidna samo v telefonskem imeniku, ne pa tudi ob klicu), določimo pa tudi barvo zunanjega zaslona, osebo pa lahko damo tudi v skupino. Vsaki telefonski številki lahko določimo oz. izberemo svojo ikono. Vendar žal ob klicu ne zna "pobrati" iz imenika tudi ostalih dveh številk – ime klicočega se bo na zaslonu izpisalo le v primeru, da nas ta kliče s številke, ki je vpisana na prvem mestu.

Zapise v imeniku lahko razvrščamo v skupine (do 9), vsaki pa določimo svojo melodijo, sliko in barvno utripanja zunanjega zaslona.

Telefon podpira tudi glasovno izbiranje, ki ga aktiviramo z daljšim pritiskom gumba na pokrovu telefona, kar je malce nerodno opravilo, zato je aktivacija možna tudi z daljšim pritiskom navigacijske tipke navzgor ali navzdol. Glasovna prepoznava deluje precej dobro, saj telefon prepozna še tako tiho izgovorjeno besedo.

Ker ima telefon IR povezavo, lahko zapise v imenik prenesemo tudi z drugega telefona ali dlančnika. Vendar je to zamudno opravilo, saj lahko naenkrat prenesemo le en zapis, poleg tega pa je IR povezavo potrebno vsakokrat znova aktivirati, saj se ob vsakem dogodku (sprejem predmeta) le-ta izklopi.

Sporočila

Poleg kratkih sporočil je vgrajena tudi podpora večpredstavnim sporočilom (MMS) in elektronski pošti. Kratko sporočilo je lahko dolgo največ 460 znakov, dobrodošla lastnost pa je tudi ta, da zna kratka sporočila, daljša od 160 znakov, prikazati kot eno sporočilo. Na žalost pa nima lastnega pomnilnika za kratka sporočila. Podpira tudi pošiljanje kratkih sporočil skupini ter mobilni klepet.

V MMS poleg slikice in melodije lahko napišemo do 128 znakov v raznih barvah, določimo pa lahko tudi barvo ozadja. Panasonic ima svoj pomnilnik za poslana in prejeta MMS sporočila – prostora je za skoraj 700 KB. Sprejem in pošiljanje MMS sporočil deluje brez težav (če je le storitev na voljo tudi pri operaterju). Edino namesto besedila pri MMS Vreme smo dobili same črne kvadratke. Slike, ki jo sprejmemo v MMS sporočilu, pa ne moremo shraniti v telefon. No, če je ravno "sila", lahko za shranitev te slike uberemo daljšo pot – MMS sporočilo si pošljemo naprej (fwd) na naš elektronski naslov, nato preko vgrajenega odjemalca elektronske pošte to sporočilo "poberemo" na telefon. Sliko, ki je v priponki, bomo lahko pogledali in shranili.

Z vgrajenim odjemalcem elektronske pošte lahko pregledujemo pošto na treh poštnih računih. Za shranjevanje pošte imamo na voljo 200 KB, v novo sporočilo pa lahko zapišemo do 2000 znakov. Določimo lahko tudi podpis in nastavimo, če oz. kako naj se navaja sporočilo (quote), na katerega odgovarjamo.

Seznami klicev, števci...

V menijih telefona boste zaman iskali seznam klicev, našli boste le števce. Seznam prejetih, klicanih in zgrešenih številk dobite s pritiskom na tipko za vzpostavitev zveze, kar je morda celo majhna prednost. Klici so razvrščeni v tri skupine, v vsaki skupini imamo po 10 zadnjih klicev, ki so opremljeni z datumom in uro.

Na voljo imamo seveda tudi števce količine prenesenih podatkov, ki pa so potrebni pravzaprav le za kontrolo mesečne porabe. Količino prenesenih podatkov za vsak dogodek lahko namreč spremljamo sproti, še posebej dobrodošel pa je prikaz prenesene količine podatkov v WAP brskalniku – v levem zgornjem kotu imamo namreč ves čas na voljo ta podatek.

Nastavitve (profili, melodije, slike...)

Telefon žal ne podpira profilov, kot jih poznamo iz večine novejših telefonov. Lahko sicer nastavljamo posamezne različne melodije za skupine, ne moremo pa izbirati glasnosti zvonjenja. Obstajata le navaden in tihi način, katerega parametre določimo posebej (glasnost zvonjenja in opozarjanje s tresenjem), aktiviramo pa ga z daljšim pritiskom na tipko #. Vgrajenih je že 20 večglasnih melodij, nove pa si na telefon lahko naložimo preko WAP-a ali pa direktno iz računalnika preko IR vmesnika.

Na enak način si lahko na telefon prenesemo tudi slike za ozadja, imenik in MMS, poleg tega pa seveda za ta namen lahko uporabimo tudi slike, ki smo jih posneli z vgrajenim fotoaparatom. Ozadje je lahko veliko največ 132 x 176 pik, velikost datoteke pa ni omejena. Poleg JPEG formata zna prebrati tudi GIF, predvaja pa lahko tudi animirane gife. Za melodije in slike imamo na voljo 900 KB, shranjujemo pa jih v t.i. Data Folder, ki je razdeljen na slike, melodije, predmete iz brskalnika, predmete, ki smo jih prejeli preko IR ali elektronske pošte, na voljo pa imamo tudi pet lastnih map. Predmete lahko kopiramo ali prenašamo iz ene mape v drugo (funkcija Copy/Paste deluje tudi pri besedilih v sporočilih), lahko pa jih pošljemo na drug telefon ali dlančnik preko IR vmesnika.

Ostale nastavitve telefona so klasične: od nastavitev zaslona, jezika, kontrasta pa vse do tega, da lahko nastavimo samodejni vklop in/ali izklop telefona, ki je lahko enkraten ali ponavljajoč. Zaklepanje tipkovnice ni samodejno, čeprav je to funkcija, ki jo pri preklopnem telefonu pravzaprav ne potrebujemo. Z daljšim pritiskom na navigacijsko tipko lahko zaklenemo tipkovnico ali telefon. Za bližnjice lahko nastavimo samo eno tipko, vklopimo pa lahko tudi hitro klicanje, in sicer glede na lokacijo zapisa na SIM kartici. Leva tipka pod zaslonom pa je privzeto nastavljena na imenik telefona.

Morda bi omenili tudi to, da - morda malce presenetljivo - pokrovček telefona ni aktiven, kar pomeni, da klic še vedno prevzamemo s pritiskom na tipko. Naš testni telefon še ni imel vgrajenega slovenskega jezika, zato ne moremo podati ocene o (ne)primernosti prevoda menijev.

Pripomočki (koledar, igre, alarmi...)

Med pripomočki najdemo kalkulator, pretvornik valut, alarm, kjer lahko nastavimo do štiri različne čase ter seveda koledar z opomniki. V koledarju lahko označimo tudi proste dneve ali pa kakšen drug pomembnejši dan. Tako označeni dnevi se bodo obarvali z rdečo barvo. Lahko si označimo npr. sobote in nedelje ter vse praznike. Tako označenih dnevov oz. skupin dnevov je lahko največ 30, kar je več kot dovolj, da npr. vpišemo vse slovenske, pa še kakšne druge praznike. Opomnikov, ki so lahko opremljeni tudi z začetkom in koncem trajanja in alarmom, je lahko največ 100. Posnamemo si lahko tudi glasovne zabeležke in sicer največ štiri, ki so lahko dolge do 20 sekund.

Na voljo nam je tudi ena igra – Herding Sheep, katere cilj je, da ovčarski pes spravi ovce v grado.

Fotografiranje

Telefon ima vgrajen fotoaparat, s katerim lahko posnamemo slike zelo dobre kvalitete, ki pa imajo eno samo napako – premajhne so. Slike so namreč samo ene velikosti – 132 x 176 pik, posnamemo pa jih lahko v štirih različnih kakovostih. Največja velikost cilja na to, da je vgrajen fotoaparat namenjen predvsem slikanju za večpredstavna sporočila.

Fotoaparat ima precej funkcij, ki jih pri tej vrsti nismo (še) nismo vajeni. Za zabavo so poskrbeli z različnimi okvirji (na voljo jih je kar deset), ki jih lahko izberemo že pred slikanjem, lahko pa jih dodamo posamezni sliki tudi naknadno. Enako velja za efekte, katere imamo tri. Poleg nočnega slikanja lahko vklopimo tudi makro funkcijo (za slikanje na blizu), ki deluje že na petih centimetrih, osvetlitev pa lahko spreminjamo tudi ročno, in sicer za dve stopnji več ali manj. Izbiramo pa lahko tudi med povečavo.

Zanimiva funkcija je tudi samosprožilec (self-timer), vendar se boste verjetno vprašali, kako naj se slikamo sami ali z družbo, če pa je iskalo fotoaparata na zaslonu. Oblikovalci telefona so mislili verjetno tudi na to opcijo fotoaparata, saj so pod lečo fotoaparata na pokrovu telefona dodali majhno okroglo zrcalo, ki služi ravno temu – v njem vidimo, kaj slikamo.

Ponavadi se pri fotoaparatih lovimo pri pregledovanju slik, saj so poimenovane "čisto po svoje". Za Panasonic lahko rečemo, da temu ni ravno tako, saj je ime slike sestavljeno iz datuma in ure nastanka slike (npr. 01241907.jpg) Tako lažje poiščemo kakšno sliko, za katero vemo, kdaj smo jo posneli.

Prenos podatkov (WAP, GPRS, BT... )

Telefon podpira tako navadni CSD kot paketni GPRS prenos podatkov (razreda 8, 4+1), za povezavo z drugimi napravami pa so poskrbeli z IR vmesnikom, ki pa deluje na nekoliko samosvoj način. Navajeni smo, da IR prenos vklopimo in/ali izklopimo, in to ne glede na vrsto dogodka, za katerega ga bomo potrebovali. Pri Panasonicu je zadeva nekoliko drugačna. Za pošiljanje predmetov iz telefona na drugo napravo uporabimo opcijo pri dotičnem predmetu. Za sprejem predmetov (slika, melodija, zapis v imeniku) je potrebno vsakokrat posebej vklopiti IR. Pri pošiljanju melodij npr. z računalnika na telefon je torej postopek precej zamuden: vklopiti je potrebno IR za sprejem ( v meniju Applications – Infrared – Data Receive), poslati predmet, le-tega shraniti na telefon in v primeru več predmetov, ponoviti vajo:( Infrardeči prenos se namreč po vsakem dogodku prekine, zato je potrebno ponovno sprehajanje po menijih telefona. Za povezavo v internet z računalnikom ima opcijo Dial-up, ki deluje v povezavi s programsko opremo Panasonic Data Connection Assistant 4.0.

Telefon je za testiranje posodil Mobitel.

Prodajalec/Uvoznik:
Ram 2 d.o.o.
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: Panasonic
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki