marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 20 ur
Tip baterije:
Li-Ion (3220 mAh)
Dimenzije:
153,5 x 78,6 x 8,5 mm
Teža:
176 g

Tip zaslona:
Super AMOLED kapacitivni zaslon na dotik, 16 mio. barv, 1440 x 2560 pik, 5,7" (~515 ppi gostota pik)

Procesor:
Exynos 5433, štirijedrni 1,3 GHz Cortex A53 in štirijedrni 1,9 GHz Cortex A57
Notranji pomnilnik:
32 GB, 3 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Kot že zapisano. Note 4 ni popoln, ima svoje hibe, tako kot vsak mobilnik. Ima pa izboljšano ohišje, fantastičen zaslon, hudo kamero, hiter vmesnik, kup tipal in si dejansko zasluži naslov prve zastavonoše Samsunga. Je pa stvar posameznika, koliko ga ima namen izkoristiti. Za klicanje, sporočila, maile in zajem parih slikic iz dopusta v Poreču verjamem, da je prevelik. Za ljubitelje multimedije in naprednejše uporabnike pa je bomba.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Samsung

Ni za vsakogar

Samsung Galaxy Note 4 (SM-N910C)


Samsung Galaxy Note 4 (SM-N910C)

14.11.2014
Objavil: Mitja Zupančič

Še dobro pomnim nekaj let nazaj. Pojavil se je prvi Samsungov Note. S prijatelji smo sedeli v nekem bifeju, bil je oktober, november.. kaj vem, pa saj niti ni važno. Primajala se je še kolegica, ponosno na mizo postavila svoj novi Note… in takoj so priletele zbadljivke: “pa ti misliš s tem celo telefonirat? Je to kompenzacija za pomankljivosti tvojega tipa? Pekač za štrudl? Kelnariš pa rabiš pladenj? Nova dila za surfat?”...



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 16 Mpix
Povečava: -/ni podatka
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

A glej ga zlomka, kakšni bumbarji smo bili. Danes se Noti odlično prodajajo, celo Apple je požrl svoj ponos in šel v “tablifon” vode, pa še kdo.. se pravi je stvar v treh letih dozorela v popolnoma uporaben vsakodnevni mobilnik?

Pri večini dan današnjih izdelkih se fizične mere vse bolj povečujejo. Še nekaj let nazaj je bil 42 palčni TV zastavonoša pri proizvajalcih. Danes top modelov v 42 palčni izvedbi praktično več ni. Se je treba vsaj za 50 ali še bolje 55 palčarjem stegniti. Zastavonoše so pač šle iz 42 na 60 palcev. Podobno je pri avtomobilih, vsaka generacija je večja. Ali pri štedilnikih, včasih je bil standard 60 cm, danes počasi že 80 cm.

In tako je tudi pri mobilnikih. Galaxy S5 je recimo po merah skorajda že tam-tam s prvim Notom in večina uporabnikov se sploh ne pritožuje ali posmehuje več. OK, sem pa tja se še kdo ni navadil in zato poseže po mini različici (a tudi miniji rastejo in kmalu bodo na nivoju današnjih zastavonoš). Sicer pa na velik zaslon se hitro razvadiš in včasih je še 5,7 palcev, kolikor jih ima Note 4 premalo, še posebej na neoptimiziranih spletnih straneh ali pri upravljanju z osebnim računalom na daljavo.

Kljub temu je z Note 4 prav luštno delati, ločljivost zaslona je božanska ultra HD z 1440 x 2560 točkami in 515 PPI. Še tako majhen tekst je vedno berljiv, multiokno je končno uporabno in risanje s pisalom simpatična zabava oz. uporabno orodje. Mogoče bo za kakšno malce manj občutljivo oko razlika napram polnim HD-jem 1920x1080 zanemarljiva.. ampak ni čisto tako. V praksi in ob običajnih opravilih res ni neke ogromne razlike med resolucijama. Prepričati se boste morali pač sami. Za mene osebno je, za nekoga tretjega bo pa isti drek, kot 720p. V zadnjih letih Samsung za njihove vrhunske modele redno uporablja Super AMOLED matriko. Verjetno vsi že poznamo minuse in pluse? Na soncu je berljivost malce slabša, barvna paleta je manj realna od IPS matrik, nižja svetlost zaslona.. Nima pa težav s črnimi odtenki, z razbarvanjem slike pot določenimi koti. Kot že omenjeno so barve s privzetimi nastavitvami precej močne in nerealne. In ravno zaradi tega so si inženirji pri Notu 4 zamislili rešitev, znano še od Galaxy SIII – profil prikaza nasičenosti barv. Sedaj je lahko avtomatski, filmski, fotografski, osnoven. Slednji ubije vpijajoče barve in jih prilagodi realnosti, a pač še vedno ne popolnoma na nivoju IPS matrik. A to so že detajli, kljub temu zaslon te tehnologije napreduje vsako generacijo in je eden izmed najboljših ta hip.

Korejci so že pri Galaxy Alpha prikazali nove smernice oblikovanja prihajajočih modelov. Ravno navdušen (roko na srce) nisem bil. Pri testniku je več ali manj ostalo vse isto, edino okvir je v osnovni barvi telefona, z robovi poliranega aluminija. V roki deluje zadeva kompaktno, umetno usnje na hrbtu je že stalnica.

Za Evropo je namenjen SM-N910C ali SM-N910F. V slednjega vgrajujejo Snapdragon 805 vezni nabor čipovja. To pomeni štirijedrni, 2,7 gigaherčni, Krait 450 procesor z Adreno 420 grafično enoto. V “C” različici pa prebiva hišni Exynos 5433 - osemjedrna zverina. Štiri jedra so v obliki 1,3 gigaherčnega Cortexa A53, ostala štiri jedra pa v 1,9 gigaherčnem Cortexu A57. V praksi do nekih bistvenih razlik med naboroma ne bi smelo prihajati, čeprav se na testih Exynos malce bolje odreže in je tudi varčnejši s porabo baterije. Bolj ga bodo preklinjali razvijalci in naprednejši ljubitelji Androidov. Še posebej tisti, ki radi nalagajo doma zvarjeno programsko opremo (custom ROM-e), navijatelji in pač vsak uporabnik, ki mu originalni softver ne odgovarja. Ker Korejci ne izdajo izvirne kode za Exynosa, tudi razvijalci ne morejo nič kaj veliko postoriti na področju optimizacije ROM-ov in sistema samega. Precej lažje gre pri Snapdragonu, kjer bo kmalu na voljo marsikateri boljši rom, dodelan kernel in na splošno izboljšana hitrost Nota 4.

Ko smo že pri softveru.. Seveda je tudi na Notu 4 prisoten Samsungov tipični TouchWiz vmesnik. Tokrat malce manj zasvinjan z brezveznimi, zastonjskimi aplikacijami in po zaslugi zverinske strojne opreme leti. Zadeva je resnično hitra, po nekaterih testih celo hitrejša od izvirnega Googlovega Nexusa 6. Slednji bojda na vgrajeno strojno opremo nekako ni zoptimiziran, občasno se zatika in zaostaja. Vprašanje pa je, kako se bo obnašal Note na Liziki – zadnji različici operacijskega sistema Android.

Na Notu je v času testa bil nameščen Android, različice 4.4.4.
>> Vse o operacijskem sistemu Android

Tudi Note 4 ima po vzoru Galaxy S5 in Alphe nameščen bralnik prstnih odtisev, merilnik srčnega utripa, barometer, števec korakov, nova pa sta merilnik UV žarkov in merilnik nasičenosti kisika v krvi. Slednji deluje na enak način, kot bi si merili srčni utrip, nivo UV žarkov se pa pokaže pri izpostavljanju telefona neposredno v sonce. Mimogrede, kot pri Alphi tudi tukaj IP67 certifikata ni. Odpade torej vodo in praho odpornost.

Niti pri S5 (pri Alphi še toliko manj) nisem bil navdušen z bralnikom prstnih odtisov. Registriral sem tri prstne odtise, kolikor jih je omogočeno. Naj omenim, da Samsung uporablja drugačen sistem, kot Apple. Tu je potreben dolpoteg (od zaslona navzdol) za odklep zaslona ali plačevanje preko Paypala. Roko na srce mi je osebno Applov sistem elegantnejši in zanesljivejši. Tu je potrebno biti res natančen pri drsanju po tipki, v nasprotnem primeru bi postalo vpisovanje gesla stalnica.

Galaxy S5 in Note 4 imata oba 16 MP kamero, s tem da ima večji brat Sonyjevo tipalo in še optični stabilizator slike. Znane so Samsungove hibe, bolje rečeno kvaliteta slik pri slabi svetlobi. V Notu 4 vse skupaj izgleda precej boljše, pripomore tudi optični stabilizator. Še vedno pa zaostaja v primerjavi s konkurenco. Ob lepi, sončni svetlobi sploh ni dileme o kvaliteti posnetkov, tudi ostrina je ravno pravšnja ob bogatih detajlih in samih barvah. HDR način je sploh eden izmed najboljših. Pozitivno me je presenetil tudi makro način. Nekje dobrih 5 cm oddaljen motiv je odlično izostril in zajel. Aja, avtomatsko ostrenje je tudi brzinsko.

Podobno zmore zajemanje video posnetkov v UHD ločljivosti 2160p pri 30 sličicah na sekundo, kjer tudi proti zamegljenosti posnetkov pripomore optični stabilizator.

Izboljšana je tudi sprednja kamera, vsaj po številu megapikslov. Ti so narasli na 3,7

Uporabniški vmesnik je bogato opremljena z najrazličnejšimi efekti, kot tudi načini zajema slike. Še več si jih je možno pretočiti tudi iz spleta.

Kamero je možno sprožiti tudi preko prednaloženih glasovnih ukazov. Funkcija sploh ni slaba.. dokler z desno roko ne pokrijete mikrofona ali slikate v precej glasnih situacijah. Tudi Note 4 ima izbuljeno lečo kamere, a je prehod na ohišju nežnejši napram Applovi rešitvi. Kljubu temu bi se osebno bal za praske, kljub uporabi trpežnim materialom.

Note 4 je lepo založen s številnimi tipali, funkcijami in ostalimi bonbončki. Pač.. TouchWiz, ima slabosti (kdaj bojo že nadgradili izgled…) ima pa tudi marsikatero zadevo, ki je konkurenca nima. Recimo v pol ure napolni baterijo na 60%, omogoča brezžično polnjenje (ob nakupu drugega hrbtnega pokrovčka in polnilca), z IR si je možno nastaviti daljinec za marsikaj, kup tipal za športanje in še kaj. Vse je v superlativih, so pa tukaj drobne, moteče malenkosti. Nadgradnje so v primerjavi z izvirnimi Googlovimi napravami počasne in naj bi jih novejši Samsungi prejeli do konca leta. Velikost je pač stvar posameznika, kamera bi bila lahko ob slabih svetlobnih pogojih še malce izboljšana, alu rob bolj prijeten na odtip.. a to so vendarle malenkosti. Še to: N4 ima USB 2.0 in ne več 3.0, kot je imel predhodnik.

Prodajni paket

V paketu bomo našli Samsung Galaxy Note 4, omrežni polnilec z USB kablom (USB 2.0), baterija, slušalke in navodila za uporabo.

Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Samsung
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki