marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaNaraščajoč vpliv nosljive tehnologije na spremljanje osebnega zdravja
09.05.2025

V zadnjem desetletju so se nosljive pametne naprave razvile v prefinjena orodja, ki pomagajo pri spremljanju fizioloških znakov in zgodnjem odkrivanju bolezni. Vključitev tovrstnih tehnologij v vsakdan posameznikov in zdravstvenega osebja tako predstavlja revolucijo v spremljanju zdravja.

slikaGooglov Gemini prihaja v avtomobile in pametne ure Wear OS
07.05.2025

Izvršni direktor družbe Google Sundar Pichai je napovedal, da podjetje pripravlja uvedbo sistema Gemini v vaš avtomobil in pametno uro. Prve bo dosegel prek sistema Android Auto, druge pa v operacijskem sistemu Wear OS. Pichai je omenil tudi tablične računalnike in slušalke, ki bodo "še letos" dobili nadgradnjo Google Assistant na Gemini.

slikaApple bo vse ameriške iPhone izdeloval v Indiji
05.05.2025

Apple namerava proizvodnjo iPhonov, ki se prodajajo v ZDA, prenesti v Indijo, je poročal časnik Financial Times. Po navedbah virov je razlog za to trgovinska vojna predsednika Donalda Trumpa s Kitajsko, ki se nadaljuje in sili podjetje iz Cupertina, da poišče ekonomsko ugodnejšo rešitev.

slikaSamsung razširja neposreden dostop do UI pomočnika s stranskim gumbom na seriji Galaxy A
02.05.2025

Samsung je napovedal, da bodo izbrane naprave Galaxy A serije kmalu podpirale aktivacijo UI pomočnika prek stranskega gumba, s čimer bo priljubljena funkcija iz Galaxy S serije dostopna širšemu krogu uporabnikov in bo še dodatno uresničevala Samsung vizijo demokratizacije najnovejših izkušenj z umetno inteligenco.

članki

e-Cestninjenje


18.10.2005
Objavil: Thomas Bergant

Predstavitev projekta naprednega cestninjenja je pokazala, da je stroka v Sloveniji pripravljena na izzive, ki jih prinašajo smernice EU s cestnoprometnega in transportnega področja.

Direktiva EU o povezljivosti elektronskih cestninskih sistemov, sprejeta leta 2004, dopušča državam članicam razvoj dveh tehnologij: kratkovalovno DSRC in satelitsko GNSS/CN. Da bi ugotovili, katera je za potrebe Slovenije primernejša, so strokovnjaki ljubljanske in mariborske univerze ter podjetja s področja novih tehnologij oblikovali projekt e-Cestninjenje. Njegov osnovni cilj je bil ovrednotiti obe možni tehnologiji in izbrano preizkusiti na celotnem avtocestnem križu Republike Slovenije.

Kot je povedal doc. dr. Aleš Živkovič, univ. dipl. ing, ki je projekt predstavil, so rezultati pokazali izrazito prednost satelitskega cestninjenja. Bistveno vlogo pri njem ima v avtomobil vgrajena naprava OBU (On-Board Unit), ki vsebuje modula GPS in GPRS/UMTS. Prvi skrbi za povezavo s satelitom, drugi z nadzornim sistemom. Cestninjenje ne poteka s prehodom skozi cestninske postaje, ampak skozi t. i. navidezna vrata, ki delujejo na principu koordinatnih točk. Koordinatne točke napravi OBU posreduje satelit, zato dodatni posegi v okolje niso potrebni.

Satelitsko cestninjenje se odlikuje tako glede ekonomičnosti kot praktičnosti. Zagotavlja pravično porazdelitev plačevanja (princip plačila po dejansko prevoženem kilometru), uravnavanje prometa (navidezna vrata se lahko postavi tudi začasno - na določenem kraju in/ali za določen čas) in prilagodljiv tarifni sistem. Ker ne zahteva ustavljanja, je ekološko sprejemljivejši, omogoča pa tudi razvoj dodatnih storitev (npr. parkiranje).

Pilotna rešitev je omogočila testiranje na terenu, simulacijo večjega števila uporabnikov in testiranje obremenitev strežnikov. Rezultati so tako obetavni, da bi bilo možno sistem do leta 2008 postopoma vpeljati za celoten slovenski avtocestni križ in do leta 2010 zagotoviti povezljivost z drugimi sistemi cestninjenja v EU.

Projekt, nastal v sodelovanju strokovnjakov Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Fakultete za gradbeništvo Univerze v Mariboru, podjetja OMEGA consult, d. o. o., Razvojnega centra IRC Celje, d. o. o. in družbe Mobitel, kaže, da ima Slovenija dovolj znanja in izkušenj za dejavno vlogo pri vzpostavljanju elektronskega cestninjenja v prostem prometnem toku znotraj Evropske unije. Hkrati pomeni projekt tudi nove poslovne priložnosti za slovenska podjetja.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu www.e-cestninjenje.si.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki