marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaDo boljšega zdravja kar med spanjem z uro Galaxy Watch
30.06.2025

Ko gre za vaše zdravje, lahko že majhne spremembe naredijo veliko razliko. Vsaka drobna izboljšava vaših vsakodnevnih navad prispeva k celostnemu boljšemu počutju, naslednja generacija ur Galaxy Watch pa vam bo pri tem še učinkoviteje pomagala z naborom novih funkcij za boljši spanec, zdravje srca, telesno pripravljenost in prehrano.

slikaHuaweieva dobava nosljivih naprav presegla 200 milijonov
27.06.2025

Poročilo raziskovalnega podjetja IDC razkriva, da je v prvem četrtletju letošnjega leta Huawei zasedel prvo mesto na globalnem trgu pametnih ur in hkrati ohranil trdno rast ter vodilni položaj po obsegu prodaje na domačem, kitajskem trgu. Poleg tega je podjetje do 5. junija 2025 prodalo več kot 200 milijonov nosljivih naprav.

slikaGalaxy Unpacked 2025: Ultra doživetje je pripravljeno, da se razpre
25.06.2025

Že vrsto let Samsung Electronics oblikuje svoje naprave glede na to, kar ljudje resnično potrebujejo, kot so boljša zmogljivost, ostrejše kamere in pametnejši načini za ohranjanje povezave. Z Galaxy AI presega to, kar naprave zmorejo, gre za to, kako ljudje z njimi komunicirajo.

slikaPametna kamera telefona zdaj razume, kaj gledate, in se odzove
23.06.2025

Današnja mobilna fotografija presega zgolj visokokakovostne leče ali napredne senzorje. Zahteva popolno usklajenost strojne in programske opreme ter umetne inteligence. Zato Samsung pri razvoju kamer sledi celostnemu pristopu, kjer vsak napredek temelji na tesno povezanih tehnologijah.

članki

e-Cestninjenje


18.10.2005
Objavil: Thomas Bergant

Predstavitev projekta naprednega cestninjenja je pokazala, da je stroka v Sloveniji pripravljena na izzive, ki jih prinašajo smernice EU s cestnoprometnega in transportnega področja.

Direktiva EU o povezljivosti elektronskih cestninskih sistemov, sprejeta leta 2004, dopušča državam članicam razvoj dveh tehnologij: kratkovalovno DSRC in satelitsko GNSS/CN. Da bi ugotovili, katera je za potrebe Slovenije primernejša, so strokovnjaki ljubljanske in mariborske univerze ter podjetja s področja novih tehnologij oblikovali projekt e-Cestninjenje. Njegov osnovni cilj je bil ovrednotiti obe možni tehnologiji in izbrano preizkusiti na celotnem avtocestnem križu Republike Slovenije.

Kot je povedal doc. dr. Aleš Živkovič, univ. dipl. ing, ki je projekt predstavil, so rezultati pokazali izrazito prednost satelitskega cestninjenja. Bistveno vlogo pri njem ima v avtomobil vgrajena naprava OBU (On-Board Unit), ki vsebuje modula GPS in GPRS/UMTS. Prvi skrbi za povezavo s satelitom, drugi z nadzornim sistemom. Cestninjenje ne poteka s prehodom skozi cestninske postaje, ampak skozi t. i. navidezna vrata, ki delujejo na principu koordinatnih točk. Koordinatne točke napravi OBU posreduje satelit, zato dodatni posegi v okolje niso potrebni.

Satelitsko cestninjenje se odlikuje tako glede ekonomičnosti kot praktičnosti. Zagotavlja pravično porazdelitev plačevanja (princip plačila po dejansko prevoženem kilometru), uravnavanje prometa (navidezna vrata se lahko postavi tudi začasno - na določenem kraju in/ali za določen čas) in prilagodljiv tarifni sistem. Ker ne zahteva ustavljanja, je ekološko sprejemljivejši, omogoča pa tudi razvoj dodatnih storitev (npr. parkiranje).

Pilotna rešitev je omogočila testiranje na terenu, simulacijo večjega števila uporabnikov in testiranje obremenitev strežnikov. Rezultati so tako obetavni, da bi bilo možno sistem do leta 2008 postopoma vpeljati za celoten slovenski avtocestni križ in do leta 2010 zagotoviti povezljivost z drugimi sistemi cestninjenja v EU.

Projekt, nastal v sodelovanju strokovnjakov Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Fakultete za gradbeništvo Univerze v Mariboru, podjetja OMEGA consult, d. o. o., Razvojnega centra IRC Celje, d. o. o. in družbe Mobitel, kaže, da ima Slovenija dovolj znanja in izkušenj za dejavno vlogo pri vzpostavljanju elektronskega cestninjenja v prostem prometnem toku znotraj Evropske unije. Hkrati pomeni projekt tudi nove poslovne priložnosti za slovenska podjetja.

Podrobnejše informacije dobite na naslovu www.e-cestninjenje.si.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki