marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaOdprt je natečaj mobilne fotografije Huawei XMAGE Awards 2025
14.07.2025

Vsakoletno tekmovanje XMAGE Awards 2025 je preraslo v globalno razstavo mobilne fotografije posnete s telefoni Huawei. Tekmovanje poteka od leta 2017 in na njem je do danes sodelovalo skoraj pet milijonov uporabnikov iz 170 držav in regij, kar ga uvršča med največja in najvplivnejša tekmovanja na področju mobilne fotografije na svetu.

slikaSamsung za IFO 2025 napoveduje predstavitev najnovejših tehnoloških rešitev
11.07.2025

Samsung se bo znova udeležil sejma IFA (Innovation for all), največjega evropskega sejma potrošniške elektronike, ki bo potekal od 5. do 9. septembra v Berlinu. Ob 101. izvedbi sejma bo Samsung ponovno prevzel prizorišče City Cube, kjer bo globalnemu občinstvu predstavil svoje najnovejše inovacije.

slikaEasyPark zdaj na voljo v vseh slovenskih mestih
09.07.2025

EasyPark, vodilni ponudnik digitalnih rešitev za upravljanje parkiranja in mobilnosti, je sedaj na voljo v vseh slovenskih mestih, kar pomeni 100-odstotno pokritost Slovenije. S tem dosežkom se Slovenija postavlja ob bok vodilnim državam na področju digitalne mobilnosti – in jih celo prekaša. Švedska ima 99-odstotno pokritost, kar jo uvršča na drugo mesto.

slikaHONOR predstavlja novo generacijo zložljivih telefonov
07.07.2025

HONOR je na Kitajskem predstavil novo generacijo zložljivega pametnega telefona HONOR Magic V5. Gre za najtanjši in najlažji pametni telefon z notranjim prepogibom doslej, ki z napredno industrijsko zasnovo in številnimi inovacijami znova premika meje mogočega.

članki

Mobilniki in spremembe DNK


24.01.2005
Objavil: Matjaž Kovač

Sevanje mobilnikov lahko, v laboratorijskih pogojih, poškoduje DNK. Takšni so zaključki nedavne študije evropskih raziskovalcev, imenovane REFLEX.

Projekt REFLEX (Risk Evaluation of Potential Environmental Hazards from Low Energy Electromagnetic Field Exposure Using Sensitive in Vitro Methods) je trajal skoraj štiri leta, večino potrebnih sredstev, preko štiri milijone dolarjev, je prispevala Evropska unija. Z raziskovanjem so končali maja, v začetku decembra 2004 pa so predstavili rezultate.

"Dokazali smo, da elektromagnetno polje, pri visokih in nizkih frekvencah, poškoduje celice v individualnih celičnih sistemih," pravi Franz Adlkofer, koordinator projekta REFLEX. To seveda ne pomeni, da lahko te rezultate poenostavljeno prenesemo, češ da enako vplivajo na človeka. Izolirani celični sistemi, preučevani in vitro, so nekaj popolnoma drugega kot celotni, polno funkcionalni organizmi. "Če bi takšen vpliv kdajkoli potrdili pri živih organizmih, naprimer miškah, bi že bil znak za alarm," še dodaja.

Po izpostavitvi elektromagnetnemu polju, podobnem, kot jih povzročajo mobilni telefoni, so izolirane celice pokazale signifikantno povečanje prelomov, tako pri enojni kot dvojni DNK-vijačnici. Celice niso bile vedno sposobne izvesti popravila poškodbe DNK.

V študiji je bila uporabljena stopnja sevanja v območjih SAR (Specific Absorption Rate) med 0,3 in 2 W/kg. Velika večina dandanašnjih mobilnikov oddaja radijske signale pri vrednosti SAR nekje med 0,5 in 1 W/kg. SAR predstavlja stopnjo radijskega sevanja, ki ga telo absorbira. SAR-limit, še dovoljen s strani International Commission of Non-Ionizing Radiation Protection, znaša 2 W/kg.

Adlkofer poziva k nadaljnjim raziskavam vpliva elektromagnetnih polj. V Ameriki se že pojavljajo tožbe proti proizvajalcem mobilnih telefonov, s strani uporabnikov, ki so zboleli za rakom na možganih. Večina tožb se menda zavrne zaradi pomanjkanja znanstvenih dokazov o morebitnih negativnih vplivih sevanja gizmov.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki