marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaNaraščajoč vpliv nosljive tehnologije na spremljanje osebnega zdravja
09.05.2025

V zadnjem desetletju so se nosljive pametne naprave razvile v prefinjena orodja, ki pomagajo pri spremljanju fizioloških znakov in zgodnjem odkrivanju bolezni. Vključitev tovrstnih tehnologij v vsakdan posameznikov in zdravstvenega osebja tako predstavlja revolucijo v spremljanju zdravja.

slikaGooglov Gemini prihaja v avtomobile in pametne ure Wear OS
07.05.2025

Izvršni direktor družbe Google Sundar Pichai je napovedal, da podjetje pripravlja uvedbo sistema Gemini v vaš avtomobil in pametno uro. Prve bo dosegel prek sistema Android Auto, druge pa v operacijskem sistemu Wear OS. Pichai je omenil tudi tablične računalnike in slušalke, ki bodo "še letos" dobili nadgradnjo Google Assistant na Gemini.

slikaApple bo vse ameriške iPhone izdeloval v Indiji
05.05.2025

Apple namerava proizvodnjo iPhonov, ki se prodajajo v ZDA, prenesti v Indijo, je poročal časnik Financial Times. Po navedbah virov je razlog za to trgovinska vojna predsednika Donalda Trumpa s Kitajsko, ki se nadaljuje in sili podjetje iz Cupertina, da poišče ekonomsko ugodnejšo rešitev.

slikaSamsung razširja neposreden dostop do UI pomočnika s stranskim gumbom na seriji Galaxy A
02.05.2025

Samsung je napovedal, da bodo izbrane naprave Galaxy A serije kmalu podpirale aktivacijo UI pomočnika prek stranskega gumba, s čimer bo priljubljena funkcija iz Galaxy S serije dostopna širšemu krogu uporabnikov in bo še dodatno uresničevala Samsung vizijo demokratizacije najnovejših izkušenj z umetno inteligenco.

članki

Mobilniki in spremembe DNK


24.01.2005
Objavil: Matjaž Kovač

Sevanje mobilnikov lahko, v laboratorijskih pogojih, poškoduje DNK. Takšni so zaključki nedavne študije evropskih raziskovalcev, imenovane REFLEX.

Projekt REFLEX (Risk Evaluation of Potential Environmental Hazards from Low Energy Electromagnetic Field Exposure Using Sensitive in Vitro Methods) je trajal skoraj štiri leta, večino potrebnih sredstev, preko štiri milijone dolarjev, je prispevala Evropska unija. Z raziskovanjem so končali maja, v začetku decembra 2004 pa so predstavili rezultate.

"Dokazali smo, da elektromagnetno polje, pri visokih in nizkih frekvencah, poškoduje celice v individualnih celičnih sistemih," pravi Franz Adlkofer, koordinator projekta REFLEX. To seveda ne pomeni, da lahko te rezultate poenostavljeno prenesemo, češ da enako vplivajo na človeka. Izolirani celični sistemi, preučevani in vitro, so nekaj popolnoma drugega kot celotni, polno funkcionalni organizmi. "Če bi takšen vpliv kdajkoli potrdili pri živih organizmih, naprimer miškah, bi že bil znak za alarm," še dodaja.

Po izpostavitvi elektromagnetnemu polju, podobnem, kot jih povzročajo mobilni telefoni, so izolirane celice pokazale signifikantno povečanje prelomov, tako pri enojni kot dvojni DNK-vijačnici. Celice niso bile vedno sposobne izvesti popravila poškodbe DNK.

V študiji je bila uporabljena stopnja sevanja v območjih SAR (Specific Absorption Rate) med 0,3 in 2 W/kg. Velika večina dandanašnjih mobilnikov oddaja radijske signale pri vrednosti SAR nekje med 0,5 in 1 W/kg. SAR predstavlja stopnjo radijskega sevanja, ki ga telo absorbira. SAR-limit, še dovoljen s strani International Commission of Non-Ionizing Radiation Protection, znaša 2 W/kg.

Adlkofer poziva k nadaljnjim raziskavam vpliva elektromagnetnih polj. V Ameriki se že pojavljajo tožbe proti proizvajalcem mobilnih telefonov, s strani uporabnikov, ki so zboleli za rakom na možganih. Večina tožb se menda zavrne zaradi pomanjkanja znanstvenih dokazov o morebitnih negativnih vplivih sevanja gizmov.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki