marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaSamsung Galaxy S25+ skrbi za novo zvočno vodenje v Van Goghovem muzeju
02.07.2025

Samsung je napovedal triletno partnerstvo z Van Goghovim muzejem v Amsterdamu, s čimer ustvarja novo drzno povezavo med umetniškim izražanjem in najsodobnejšo tehnologijo. V okviru tega sodelovanja je prenovljeno zvočno vodenje po muzeju, ki ga omogoča Galaxy S25+ in obiskovalcem ponuja inovativne načine za doživljanje največje zbirke umetniških del Vincenta van Gogha na svetu.

slikaDo boljšega zdravja kar med spanjem z uro Galaxy Watch
30.06.2025

Ko gre za vaše zdravje, lahko že majhne spremembe naredijo veliko razliko. Vsaka drobna izboljšava vaših vsakodnevnih navad prispeva k celostnemu boljšemu počutju, naslednja generacija ur Galaxy Watch pa vam bo pri tem še učinkoviteje pomagala z naborom novih funkcij za boljši spanec, zdravje srca, telesno pripravljenost in prehrano.

slikaHuaweieva dobava nosljivih naprav presegla 200 milijonov
27.06.2025

Poročilo raziskovalnega podjetja IDC razkriva, da je v prvem četrtletju letošnjega leta Huawei zasedel prvo mesto na globalnem trgu pametnih ur in hkrati ohranil trdno rast ter vodilni položaj po obsegu prodaje na domačem, kitajskem trgu. Poleg tega je podjetje do 5. junija 2025 prodalo več kot 200 milijonov nosljivih naprav.

slikaGalaxy Unpacked 2025: Ultra doživetje je pripravljeno, da se razpre
25.06.2025

Že vrsto let Samsung Electronics oblikuje svoje naprave glede na to, kar ljudje resnično potrebujejo, kot so boljša zmogljivost, ostrejše kamere in pametnejši načini za ohranjanje povezave. Z Galaxy AI presega to, kar naprave zmorejo, gre za to, kako ljudje z njimi komunicirajo.

članki

Projekt No More Ransom odslej tudi s podporo slovenskih partnerjev


30.12.2016
Objavil: Dare Gliha

Boj proti izsiljevalski programski opremi se na globalni ravni nadaljuje z več kot 30 novimi partnerji tako iz zasebnega kot javnega sektorja, ki so se pridružili projektu No More Ransom. Novi partnerji pomenijo še več orodij za dešifriranje datotek in s tem več možnosti za žrtve napadov z izsiljevalsko programsko opremo.

S partnerstvom slovenskega centra za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT in ob podpori slovenske policije je pomoč v primeru tovrstnih napadov bolj dosegljiva tudi slovenskim spletnim uporabnikom.

Na projektu No More Ransom so julija 2016 združili moči nizozemska policija, Europol ter varnostni podjetji Intel Security in Kaspersky Lab. Partnerji v boju proti zlonamerni programski opremi predstavljajo novo raven sodelovanja med organi pregona in zasebnim sektorjem. Na spletnem mestu projekta www.nomoreransom.org lahko uporabniki najdejo informacije o tem, kaj izsiljevalska oprema je, kako deluje ter, najpomembnejše, kako se lahko zaščitijo in brezplačno odklenejo datoteke z uporabo orodij za dešifriranje.

Izsiljevalska programska oprema je epidemija globalne razsežnosti, saj zadeva uporabnike po vsem svetu. V ta namen je tudi spletno mesto na voljo ne le v angleškem jeziku, ampak tudi v nizozemščini, ruščini, francoščini, italijanščini in portugalščini. V prihodnje bo tako portal No More Ransom dostopen v še več jezikovnih različicah, tudi v slovenskem jeziku.

»V 2016 smo prejeli preko 500 prijav napadov z izsiljevalskimi virusi, kar je več kot dvakrat toliko, kot leto poprej. Okužene so bile številne šole, knjižnice, zdravstveni domovi, mestne občine, lekarne, muzeji, majhna in velika podjetja ter številni posamezniki. Izsiljevalski virusi se širijo predvsem prek okuženih priponk v elektronski pošti. Uporabnike zato pozivamo, da upoštevajo naslednje pravilo: če ne vem, zakaj sem dobil sporočilo, nikoli ne odpiram priponk, niti ne odpiram povezav v elektronski pošti,« svetuje Gorazd Božič, vodja slovenskega centra za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT, kjer so poskrbeli za prevod portala www.nomoreransom.org v slovenski jezik. Ta jezikovna različica spletnega mesta bo predvidoma na voljo v 2017. S tem je pomoč, ki jo projekt No More Ransom omogoča žrtvam napadov z izsiljevalsko programsko opremo, še bliže slovenskim spletnim uporabnikom.

Decembra so se kot novi povezani partnerji projektu pridružila še naslednja varnostna podjetja: Bitdefender, Emsisoft, Check Point in Trend Micro. Posledično so uporabnikom na spletnem mestu projekta brezplačno na voljo še dodatna orodja za dešifriranje datotek. Z osmerico orodij, ki je bila doslej na voljo žrtvam napadov z izsiljevalsko programsko opremo, je skoraj 6.000 uporabnikov uspešno dešifriralo datoteke brez plačila odkupnine kriminalcem.

Poleg slovenskega centra za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT so novi podporni partnerji še: AnubisNetworks, AON, Armor, APCF (Association for Preventing and Countering Frauds), BH Consulting, CECyF (Centre Expert contre la Cybercriminalité Français), Cyberlaws.NET, Cylance Inc., DATTO, Inc., ESET, FS-ISAC (Financial Services – Information Sharing & Analysis Center), G-DATA Software AG, Heimdal Security, s21Sec, Smartfense, SWITCH, EMA (Ukrainian Interbank Payment Systems Member Association), CERT-EU (Computer Emergency Response Team for the EU institutions, agencies and bodies), IRISS CERT (Irish Reporting and Information Security Service) in CIRCL.LU (Computer Incident Response Center Luxembourg).

Prav tako so projekt No More Ransom podprle policije iz Avstrije, Hrvaške, Danske, Finske, Malte, Romunije, Singapurja in Slovenije. S tem se je število držav, vključenih v projekt, povzpelo na 22.

»Skoraj nihče ni varen pred izsiljevalsko programsko opremo. Naši podatki kažejo, da se je v minulem letu število napadov na podjetja trikrat povečalo. To pomeni, da se napad namesto vsake dve minuti zgodi že vsakih 40 sekund. Za posameznike se je pogostost napada povečala z vsakih 20 sekund na le 10 sekund. To se ujema tudi z naraščajočim številom različic izsiljevalske programske opreme. Preveč ljudi je še vedno prepričanih, da alternativa plačilu odkupnine ne obstaja in to kljub temu, da mnogi dostopa do zaklenjenih datotek tudi po plačilu niso prejeli. To velja tudi za vsako peto podjetje. In namen projekta No More Ransom je prav to – ponuditi alternativo, da lahko uporabniki odklenejo svoje datoteke brez plačila odkupnine,« pojasnjuje Jornt van der Wiel, varnostni raziskovalec Skupine za globalne raziskave in analize pri Kaspersky Labu.

Tako zasebni sektor kot organi pregona stopnjujejo boj proti kibernetskim kriminalcem, ki uporabljajo izsiljevalsko programsko opremo za pridobitev velike količine denarja od svojih žrtev. Kljub temu pa zavedanje uporabnikov ostaja ključno za to, da se prepreči uspešnost napadov z izsiljevalsko programsko opremo. Uporabniki lahko že z nekaj preprostimi ukrepi preprečijo veliko škodo. Najprej je potrebno poskrbeti za varnostno kopiranje podatkov, saj s tem tudi napad z izsiljevalsko programsko opremo ne bo za vedno uničil podatkov oziroma preprečil dostopa do njih. Za zaščito pred izsiljevalsko programsko opremo je nujna še dobra protivirusna rešitev, zaradi ranljivosti sistema pa tudi redno posodabljanje programske opreme ter nenehna pozornost uporabnikov na morebitne nevarnosti.

Več nasvetov in informacij za zaščito pred izsiljevalsko programsko opremo najdete na www.nomoreransom.org in www.varninainternetu.si.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki