marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaSamsungov "prevajalnik v živo" zdaj deluje z aplikacijami drugih ponudnikov
26.07.2024

Samsung je pred kratkim napovedal, da bo funkcija "prevajalnik v živo" , ki je del sistema Galaxy AI, kmalu na voljo tudi za aplikacije drugih ponudnikov. To se je sedaj tudi zgodilo.

slikaTrg pametnih telefonov raste že tretje četrtletje zapored
24.07.2024

Najnovejše tržno poročilo družbe Canalys kaže, da je trg pametnih telefonov v drugem četrtletju leta 2024 dosegel že tretjo zaporedno medletno rast. Med aprilom in junijem je bilo dobavljenih 288 milijonov pametnih telefonov, kar je 12 % več kot lani.

slikaApple se po predstavitvi iPhona 16 pripravlja na obsežen cikel nadgradenj
22.07.2024

Investicijsko podjetje Wedbush je razkrilo, da Apple z novo linijo telefonov iPhone 16 pričakuje veliko rast prodaje. Analitiki napovedujejo " ogromno" povpraševanje in "obsežen cikel nadgradenj", ki ga bo poganjala umetna inteligenca (Apple Intelligence).

slikaSamsung predstavil nov senzor za ure BioActive
19.07.2024

Samsung vodi inovacije digitalnega zdravja in pomaga spremljati zdravje, dobro formo in kondicijo z združevanjem vpogledov ter meritev, da bi uporabnikom omogočil jasno in podrobno izkušnjo dobrega počutja.

članki

Pradeo opozarja na novo varnostno grožnjo za mobilne telefone


15.05.2021
Objavil: Dare Gliha

Pradeo, vodilni na področju mobilne varnosti, je naletel na napredno kampanjo za mobilne napade, ki s pomočjo tehnike lažnega predstavljanja ukrade podatke o kreditnih karticah žrtev in jih okuži z zlonamerno programsko opremo, ki se lažno predstavlja kot aplikacija za Android Google Chrome

Zlonamerna programska oprema uporablja naprave žrtev kot vektor za pošiljanje tisoče phishing SMS sporočil, pri podjetju pa so ga kvalificirali kot smishing trojanca. S kombinacijo učinkovite tehnike lažnega predstavljanja, zlonamerne programske opreme za aktivno širjenje in metod za obhod varnostnih rešitev je ta grožnja še posebej nevarna. Ocenjujejo, da je hitrost, s katero se širi, omogočila, da je v zadnjih tednih dosegla že več sto tisoč uporabnikov androidnih mobilnikov.

Kako napad pravzaprav deluje? Žrtev prejme SMS zahtevo, da plača določen znesek za dostavo paketa. Ko odprete povezavo, vas pričaka obvestilo, da posodobite aplikacijo Chrome, vendar je domnevna posodobitev zlonamerna programska oprema. Nato ste preusmerjeni na stran za plačilo manjšega zneska (običajno največ en ali dva evra ali dolarja), z morebitnim plačilom pa kiber kriminalci, ki stoji za tem napadom, dobijo podatke o vaši kreditni kartici.

Poleg zlorabe kreditne kartice se dogaja še drugi del napada, ko zlonamerna aplikacija preoblečena v Chrome, samostojno pošilja več kot 2000 sporočil SMS na teden (vsak dan v obdobju dveh ali treh ur) na naključne telefonske številke. Ta mehanizem zagotavlja uspešno širjenje napadalne kampanje. Da ostane zlonamerna programska oprema neodkrita, se v mobilnih napravah skrije z ikono in imenom uradne aplikacije Chrome, vendar njen paket, podpis in različica nimajo ničesar skupnega z uradno aplikacijo.

Kiber kriminalci, ki stojijo za to kampanjo, se trudijo, da bi ostali pod radarjem mobilnih varnostnih rešitev, zato žrtve zlorabo prepoznajo šele po izgubi denarja ali morebitnem velikem telefonskem računu.

Poleg tega je zlonamerna aplikacija, ki je nameščena na mobilnik sposobna še sledečih tehnik izogibanja detekciji:

• uporablja telefonske številke svojih žrtev za pospešitev lažnega pošiljanja SMS sporočil in tako preprečuje, da jih ne bi blokiral filter za neželeno pošto v aplikacijah za sporočanje.
• zlonamerna programska oprema uporablja tehnike zakrivanja in prikliče zunanjo kodo, da skrije svoje zlonamerno vedenje, s čimer se izogne večini sistemov za odkrivanje groženj.
• takoj, ko jo večina protivirusnih programov identificira, jo kiber kriminalci preprosto "prepakirajo" z novim podpisom, s tem pa omogočijo, da gre za novo različico, ki še ni odkrita.

Kako se pred tovrstnimi napadi obvarovati?

Uporabniki nikoli ne smejo posredovati podatkov o kreditni kartici, kadar to zahteva neznani pošiljatelj. Če ste negotovi glede vira zahteve, se o dostavi paketa posvetujte s številko za sledenje, ki jo je navedel prevoznik, v uradni aplikaciji ali na uradnem spletnem mestu. Poleg tega aplikacije prenašajte izključno iz uradnih trgovin (Google Play v Androidu in Apple Store v iOS), od tam pa jih tudi posodabljajte. In nenazadnje, nikoli ne odpirajte povezav v sumljivih sporočilih.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki