marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaHuawei Band 11 na novo opredeljuje pojem "lahke vadbe"
30.04.2026

Pomlad je pravi trenutek za nov začetek, več gibanja, več energije in tudi kanček več sloga. Pri podjetju Huawei so to filozofijo ujeli v novo generacijo športnih zapestnic, saj serija Huawei Band 11 na novo opredeljuje pojem lahke vadbe in hkrati briše mejo med tehnologijo, zdravjem in modo.

slikaHitrejša Zvočna radirka, ki od Galaxy S26 serije deluje v realnem času
29.04.2026

Zvočna radirka na Galaxy napravah zmanjšuje neželen šum v videoposnetkih in poudarja želene zvoke, kar omogoča bolj poglobljeno izkušnjo gledanja. Funkcija, ki je bila prvič predstavljena za urejanje shranjenih vsebin v seriji Galaxy S25, se je skozi generacije bistveno razvila.

slikaZ HONOR 600 Lite lahko pozabite na polnilec za ves vikend
28.04.2026

Novi HONOR 600 Lite z zmogljivo baterijo 6520 mAh omogoča do dva dni in pol uporabe z enim polnjenjem. Namenjen je uporabnikom, ki želijo več svobode brez stalnega iskanja polnilca. Ob tem ponuja hitro polnjenje, pametno upravljanje porabe energije ter tanko, elegantno kovinsko ohišje.

slikaHONOR z novim strateškim partnerstvom v svet motošporta
24.04.2026

HONOR je sklenil strateško partnerstvo z družbo ZXMOTO, enim najhitreje rastočih inovatorjev na področju motociklizma. V okviru sodelovanja bo HONOR kot uradni strateški partner podprl globalno kampanjo ZXMOTO v prvenstvu FIM Superbike World Championship (WSBK).

članki

Samsung, Xiaomi in ostali spoznani za krive dogovarjanja z Amazonom in Flipkartom


04.10.2024
Objavil: Dare Gliha

Samsung, Xiaomi in drugi veliki proizvajalci pametnih telefonov so po poročilih regulatorja krivi kršitve protimonopolne zakonodaje. Agencija Reuters je razkrila, da je indijska komisija za konkurenco (CCI) ugotovila, da sta Amazon in Flipkart kršila lokalne zakone o konkurenci, saj sta dajala prednost izbranim proizvajalcem in s tem oškodovala druga podjetja.

CCI je objavila 1.027 strani dolgo poročilo o Amazonu, ki se je dogovarjal s podjetji Samsung, Xiaomi, Motorola, Realme in OnePlus. Vsa ta podjetja so imela „ekskluzivne predstavitve telefonov“, s čimer so kršila konkurenčno zakonodajo. Podobno velja za Flipkart, kjer so v poročilu na 1.696 straneh zapisali, da so Samsung, Xiaomi, Motorola, vivo, Lenovo in Realme izvajali podobne prakse.

Dodatni generalni direktor CCI G. V. Siva Prasad je zapisal, da je ekskluzivnost pri poslovanju v nasprotju s pošteno konkurenco in interesi potrošnikov. Glavni problem teh "ekskluzivnih predstavitev" je, da so trgovci na drobno velikim igralcem ponudili prednost, prednost pri določenih uvrstitvah in velike popuste, kar je škodilo drugim trgovcem na drobno.

Tako Amazon kot Flipkart sta namerno omalovaževala obtožbe o ekskluzivnih lansiranjih, vendar so uradniki ugotovili, da je bila praksa „razširjena“.Nedavni podatki so razkrili, da imata Samsung in Xiaomi več kot tretjino trga pametnih telefonov. CCI je poudarila, da se velika podjetja zanašajo na tuje naložbe, da bi ohranila nizke cene, in subvencionirajo cene za storitve, kot sta skladiščenje in trženje, za izbrano število prodajalcev.

Reuters je navedel tudi interne dokumente CCI iz prejšnjega meseca, v katerih je komisija nekaterim podjetjem, ki proizvajajo pametne telefone, naročila, naj predložijo svoje finančne izkaze za tri poslovna leta do leta 2024. Preiskava podjetij Amazon, Flipkart in njihovih prodajalcev se je začela leta 2020 po pritožbi podružnice največjega združenja trgovcev v državi, Konfederacije vseh indijskih trgovcev, ki ima 80 milijonov članov.

Naslednji korak v postopku je pregled morebitnih ugovorov s strani CCI. Morebiti bodo sledile globe, podjetja pa bodo morala spremeniti svoje poslovne prakse.

Manjši indijski trgovci na drobno so Amazon in Flipkart večkrat obtožili, da na spletu predstavljata ekskluzivne modele telefonov, s čimer škodita trgovcem brez povezave, ki ne dobijo najnovejših modelov, in silijo kupce, da jih iščejo na spletu. Po podatkih raziskave je bilo 50 % vse prodaje telefonov v Indiji opravljene prek spleta, kar je več kot 14,5 % leta 2013.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki