marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Tip baterije:
Li-Po (5000 mAh)
Dimenzije:
161,9 x 74,1 x 7,8 mm
Teža:
183 g

Tip zaslona:
AMOLED, 1B barv, 120Hz, HDR10+, 1200 x 2664 pik, velikost 6.7", 435 ppi

Procesor:
osemjedrni (1 x 2,5 GHz Cortex-A710 in 3 x 2,36 GHz Cortex-A710 in 4 x 1,8 GHz Cortex-A510) - Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm)
Notranji pomnilnik:
256 GB, 8 GB RAM ali 512 GB, 12 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

• dobra glavna kamera
• dober AMOLED zaslon s 120 Hz in HDR10+
• veliko prostora za shranjevanje

Proti

• ni odporen na vdor vode
• ni brezžičnega polnjenja

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
HONOR

HONOR 90


HONOR 90

22.10.2023
Objavil: Dare Gliha

Po precej dobro sprejetem predhodniku je Honor predstavil model 90, ki nadgrajuje oblikovne smernice, hkrati pa dodaja nekaj bombončkov v obliki še boljšega zaslona in kamere, ki to pot prinaša ločljivost kar 200 MP.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 200 Mpix
Povečava: Da (digitalna)
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
ne podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
ne podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
ne podpira radio FM

Honor ostaja v srednjem razredu, pri tem pa to pot ne odstopajo od predhodnika. Oblikovno gre za precej podoben mobilnik z zaobljenim zaslonom, še najbolj opazna razlika sta kroga okoli kamere, ki to pot nista okrogla, ampak elipsasta. Ne gre za funkcionalno spremembo, pač pa samo oblikovno. Verjetno zaradi cene pri izdelavi mobilnika še vedno prisegajo na plastiko. Sicer je zaradi tega mobilnik lažji, žal pa je tudi velik magnet za prstne odtise, predvsem na zadnji strani. Osebno tudi nisem pristaš tankih in precej zaobljenih robov, saj se mi zdi, kot da mobilnika ne morem dobro prijeti. Je pa oblika zaradi tega precej prijetna na oko, zaključi pa jo velik, po proizvajalčevo "štiriukrivljeni lebdeči" zaslon AMOLED, velikosti 6,7 palca in ločljivosti 1200 x 2664 pik. Osveževanje ostaja 120 Hz, ravno tako je še vedno na spodnjem delu zaslona nameščen čitalec prstnih odtisov, ki deluje odlično. Poleg te opcije lahko za odklep telefona nastavite tudi prepoznavanje obraza, za uporabo vseh opcij pa je pogoj nastavljena PIN koda.

Celoto mobilnika na spodnji strani zaokrožuje priključek USB-C, ki skrbi za napajanje in priklop na računalnik, reža za kartico SIM (mobilnik sicer podpira tudi eSIM) in mikrofon ter zvočnik, ki je žal še vedno samo en. Vgrajena je baterija kapacitete 5000 mAh, priloženi napajalnik pa omogoča hitro napajanje z močjo 66W, ki v 15 minutah napolni baterijo za 45 odstotkov. Še vedno pa v oči bode kakršna koli zaščita za vdor vode ali praha in brezžičnega polnjenja.

V novi različici so za poganjanje mobilnika vgradili osem jedrni procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm), ki je malenkost hitrejši kot lanskoletni, se pa med priganjanjem še vedno precej greje. Povprečni uporabnik razlike v procesorju glede na lanski model klub temu zelo verjetno ne bo zaznal. Bo pa vsak opazil, da ima mobilnik sedaj vgrajenega kar 512 MB pomnilnika za shranjevanje ter kar 12 GB delovnega pomnilnika RAM. Obstaja sicer še različica z 8/256 GB, vendar je na preizkusu nisem imel. Celota nima težav s poganjanjem operacijskega sistema Android 13, HONOR pa še vedno uporablja svojo "preobleko" Magic OS, na tem modelu trenutne različice 7.1. Na mobilniku je ob prvem zagonu nameščenih precej aplikacij, za katere menim, da tam nimajo kaj iskati (booking.com, TrainPal, trip.com,...), imajo tudi lastno trgovino, kot alternativno Googlovi trgovini Play. Honor za mobilnik zatrjuje, da bo prejel dve večji nadgradnji operacijskega sistema in tri leta varnostnih popravkov. Glede na to, da gre za polnokrvni androidni mobilnik, si lahko izgled popolnoma prilagodimo lastnim željam in potrebam. O samem operacijskem sistemu tako ne bom pisal, več o sistemu si lahko preberete v našem članku:

>> Več o operacijskem sistemu Android


Honor 90 tako kot predhodnik omogoča uporabo dveh kartic SIM, je pa pridobil možnost uporabe kartice eSIM. Seveda je dandanes povezovanje v 5G obvezno, omogoča pa tudi LTE, Wi-Fi 6, bluetooth 5.2, NFC in GPS, ki se povezuje z GLONASS, GALILEO, BDS in QZSS.

Glavna razlika letošnjega modela je 200 MP glavna kamera (uporabljen je senzor Samsung ISOCELL HP3), ki ji družbo delata še 12 MP širokokotna in 2 MP globinska. Žal mobilnik še vedno nima optične stabilizacije, ravno tako nima optične približave, ima pa PDAF samodejno ostrenje. Če pogledamo, kaj kamera zajame, bo neglede na to, da ima kamera "štirikrat" višjo ločljivost kot predhodnik, kakovost slike le malenkost izboljšana, velika večina pa razlike niti ne bo opazila. Tudi sam sem že nekaj časa na strani tistih, ki menimo, da so zajete slike povečini vse dobre za razvijanje družinskih fotografij ali za prikaz na računalniškem zaslonu. Še vedno so največje razlike pri nočnih posnetnih, kjer se pokaže kakovost kamere in s tem povezanim šumom. Tu bi še kako prav prišla stabilizacija slike. Sicer pa zajem slike poteka hitro, brez nepotrebnega čakanja, poleg avtomatike pa imamo na voljo tudi PRO način, kjer lahko sami nastavljamo določene parametre. Opazen napredek je pri sprednji kameri, vgradili so kamero ločljivosti 50 MP. Ta omogoča zajem precej boljših slik kot predhodnik, na voljo pa je kar nekaj različnih filtrov, med njimi tudi "lepotni način".

To pot snemanje v 4K omogočata obe kameri. Snemanje pri 4K poteka pri 30 sličicah na sekundo, pri 1080p pa je možnost izbire med 30 ali 60. Čeprav optične stabilizacije ni, so vseeno vgradili elektronsko stabilizacijo gyro-EIS, žal pa pri tem ne pričakujte čudežev. Na voljo je še precej različnih načinov snemanja, ki bodo v pomoč predvsem vlogerjem, instagramerjem in ostalim, ki dnevno objavljajo vsebino na spletu.

Honor je tudi z modelom 90 predstavil spodoben mobilnik srednjega razreda in le malo je tistih, ki bodo od telefona potrebovali več. Solidna izdelava, odličen zaslon, kamera z ločljivostjo 200 MP, eSIM, 5G, to so vse funkcije, ki prepričajo. Nekaj je sicer tudi takih, ki bi jih v mobilniku pričakovali, tu ciljam predvsem na odsotnost brezžičnega polnjenja in zaščite za vdor vode ali praha. Vseeno pa menim da z nakupom mobilnika, predvsem, če ga v kaki akciji operaterja dobite za dobro ceno, ne morete zgrešiti.

Cena na dan testa:
549,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: HONOR
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki