marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
4 ure
V pripravljenosti:
200 ur
Tip baterije:
Li-Ion (670 mAh)
Dimenzije:
96 x 52 x 25 mm
Teža:
98 g

Tip zaslona:
barvni, 4096 barv STN
Zunanji zaslon:
monokromatski

Stopnja sevanja SAR:
0,94 W/kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Telefon je prikupne oblike, v zanko skrita zunanja antena pa zagotavlja dober sprejem. Slovenski T9 pripomore k hitremu pisanju kratkih sporočil, pa tudi multimedijsko (vsaj glede melodij) je dobro opremljen. Vgrajen koledar je tudi dobrodošla funkcija tega telefona. Pomikanje med meniji je hitro.

Proti

Pogrešamo malenkost bolj razširjen imenik, saj so nas proizvajalci tudi v tem razredu telefonov malce razvadili.

Fotografije mobilnika
mobilniki
arhiv test
Sony Ericsson

Ženskam bo všeč ...

Sony Ericsson Z200


Sony Ericsson Z200

31.01.2004
Objavil: Mojca Giacomelli

Že drugi Sony Ericssonov preklopni telefon Z200, ki je bil najavljen že zgodaj jeseni, je po krajši zamudi prišel na prodajne police. Z200 je telefon, ki se nam glede na izgled zagotovo hitro prikupi, še posebej ženskemu delu uporabnikov mobilne tehnologije. Je prijetno zaobljenih oblik, anteno pa so oblikovalci pametno "skrili" v zanko za nošenje telefona. Testni telefon je bil žametno modre barve z dodatnim srebrnim pokrovčkom sprednjega dela ohišja, izdelujejo pa ga tudi v beli barvi z dodatnim rdečim pokrovčkom.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
ne podpira MMS
ne podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj)  
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
ne podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
ne podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Splošen izgled (prvi vtis o telefonu, zaslon, osvetlitev, tipkovnica...)

Glede na funkcije spada med vstopne modele, saj je opremljen s tistim, kar potrebujejo ne preveč zahtevni uporabniki, ki jih je med vsemi zagotovo največ. Barvni zaslon in večglasne melodije podpira danes že skoraj vsak telefon, in tudi Z200 ni izjema. Ima pa nekaj, kar v vstopnih modelih telefonov redko zasledimo, in sicer koledar ter infrardeči vmesnik (IR).

Zaslon podpira 4096 barv in je glede na velikost enak tistemu na T230. Razlika med njima je v velikosti pik, saj oba podpirata enako število barv, le da pri T230 vse delujejo nekako grobo (ima večje pike), pri Z200 pa je zaslon tak, kot mora biti. Morda so barve malce svetlejše, vse skupaj pa lahko "popravljamo" z nastavitvami zaslona in izbiro ustrezne barvne sheme.

Na levi strani ohišja tako najdemo dve tipki za uravnavanje glasnosti, ki pa opravljata tudi funkcijo zavrnitve klica (2-kratni pritisk), lahko pa s pritiskom na eno izmed njih samo utišamo zvonjenje med klicem. V stanju pripravljenosti pa pokažeta stanje telefona. Na isti strani se nahaja tudi infrardeči vmesnik. Ko je telefon zaprt, z njima preklapljamo med prikazom na zunanjem zaslonu. Tako lahko izbiramo med klasično analogno uro ali med prikazom digitalne ure s stanjem baterije in signala. Zunanji zaslon je okrogel, na testnem telefonu je bil obrobljen s temno oranžno kovino. Ob prejemu sporočila ali klica vse to vidimo tudi na zunanjem zaslonu. Pokrovček telefona je lahko aktiven, kar pomeni, da z njim prevzamemo klic. Kdor pa želi videti tudi sliko tistega, ki ga kliče, pa bo moral za to izklopiti to funkcijo pokrovčka.

Enako oranžno barvno, kot je obroba zunanjega zaslona, najdemo tudi v notranjosti, ko telefon odpremo. Tako je z njo obrobljen notranji zaslon, enake barve pa so tudi tipke in petsmerna navigacijska tipka. Ki je, mimogrede, precej zanimive oblike. Osrednji del te tipke je namreč rahlo izbočen oz. napihnjen, z njim pa potrjujemo izbiro. Upravljanje s tipko je presenetljivo dobro kljub njeni inovativni obliki. V stanju pripravljenosti ima navigacijska tipka že določene izbire za pritisk v različne smeri. Tako nas navzgor/navzdol pripelje do imenika, desno do glavnega menija, levi del pa do prve izbire, ki jo imamo nastavljeno v Mojih bližnjicah. Edino na to zadnjo izbiro lahko vplivamo tako, da sami določimo prvo izbiro tega menija. Pod preklopom najdemo standardni Yes/No tipki, ob straneh navigacijske tipke pa se nahajata tipki za vstop v dodatne izbire določenega menija ter tipka za brisanje (C). "Problem" preklopnih telefonov so vsekakor tipke, saj morajo biti te skorajda "ulite" v ohišje. Tako sta ravno ti dve tipki malce preveč vdrti vanj, in včasih nimamo občutka za pritiskanje. Mogoče bi bilo drugače, če tipki ne bi bili okrogli, ampak pravokotne oblike in tako malce večji. Tipkovnica je osvetljena v oranžni barvi, pri čemer izstopajo številke, črke pa so manj osvetljene. Sama osvetlitev je dokaj enakomerna, pa tudi tipkovnica je dovolj odzivna. Odzivanje telefona je hitro, in tako ne zgubljamo časa s tem, da bi čakali na odpiranje menijev. Pod tipkovnico najdemo še tipko za vklop/izklop, ki pa ima enako pomanjkljivost kot zgornji dve okrogli tipki – je malce premajhna in preveč pogreznjena v ohišje. Resnici na ljubo, pa telefona verjetno ne ugašamo prepogosto.

V kompletu dobimo še en zamenljiv prednji del pokrovčka, polnilec, navodila in zaponko za nošenje telefona, ki jo na telefon namestimo na anteno.

Imenik (št. zapisov, posebnosti, govorno klicanje...)

Glede imenika so tokrat pri Sony Ericssonu naredili precejšnjo izjemo, saj smo bili do sedaj navajeni, da je pot do imenika SIM kartice precej dolga. Z200 je glede tega drugačen, saj do imenika SIM kartice pridemo s pritiskom na smerno tipko navzgor ali navzdol. Oziroma povedano drugače – imenik telefona in imenik na SIM kartici prikazuje skupaj. V imeniku telefona je prostora za 200 vpisov, ki pa jim ne moremo določiti podrobnosti (le ime in številka). Vpisom (ne glede na mesto, kjer se nahajajo) lahko določimo značilno zvonjenje in sliko, ki se bo prikazovala ob klicu. Poleg tega lahko v imenik telefona vpišemo še največ 10 e-poštnih naslovov. Govornega klicanja glede na razred, kamor spada, ne premore.

Sporočila

Z200 je opremljen z osnovnima načinoma sporočanja – s kratkimi (SMS) in obogatenimi (EMS) sporočili. V nasprotju s T230, ki je tudi vstopni model, mu niso dodali večpredstavnih (MMS) sporočil niti e-pošte. Kar pa uporabniki, ki jim je namenjen, zagotovo ne potrebujejo. No, mogoče bi bil občasen sprejem večpredstavnih sporočil dobrodošel.

So mu pa dodali slovar T9, ki deluje tudi v slovenskem jeziku, in to zelo dobro. Tako postane pisanje kratkih sporočil hitro in udobno. Za primer, da želimo napisati besedo, ki jo nima v slovarju, lahko le-to brez težav dodamo. Naslednjič jo bo telefon napisal pravilno. Podpira tudi pisanje dolgih sporočil, moramo pa biti pozorni pri uporabi slovenskega T9, saj so v slovarju besede napisane s šumniki, kar pomeni, da se tako sporočilo takoj poveča za nekaj znakov. Telefon nas ob preskoku na novo sporočilo opozori, pri zadnjih 23 znakih pa se pokaže v desnem zgornjem kotu tudi števec znakov. V pomnilniku telefona je prostora za približno 70 kratkih sporočil (tako prejetih kot poslanih). Približno zato, ker telefon prikaže zasedenost pomnilnika le v odstotkih.

Kot je že navada pri Sony Ericssonovih telefonih, ne moremo za opozarjanje na sporočilo nastaviti svoje melodije, ampak lahko izbiramo med že pripravljenimi.

Seznami klicev, števci...

Seznami klicev in števec podatkov so že znani. Tako so razvrščeni vsi v eno mapo, ločijo se po barvnih ikonah, neodgovorjene klice pa najdemo tudi posebej. Telefon beleži za isti dan uro klica, za vse ostale dni pa samo datum.

Števe podatkov kaže količino prenesenih podatkov v bajtih (B), najdemo pa tudi števe poslanih kratkih sporočil.

Nastavitve (profili, melodije, slike...)

Možnosti, s katerimi prilagodimo svoj Z200 sebi, je kar precej. Tako lahko nastavimo sliko za ozadje, izberemo drugo barvno shemo, značilne melodije zvonjenja pa določamo v profilih. Teh je na voljo precej. Slike za ozadja in melodije si lahko prenesemo na telefon preko WAP-a ali pa z uporabo infrardečega vmesnika in osebnega računalnika. Ne moremo pa uporabiti Z200 v povezavi z osebnim računalnikom preko kabla, kar pomeni, da zaenkrat ni možno uporabljati že znanih Sony Ericssonovim programov. Kljub temu za pripravo slik za naš telefon le priporočamo uporabo Image Editorja, ki nam bo prihranil precej časa za slike. Z200 namreč sprejema le določene vrste in velikosti slik, količina le-teh pa se prikaže kot število, in ne v KB. Tako je za Ozadja na voljo 16 mest, za Drugo pa 30 mest. Večino prednaloženih slik lahko zbrišemo in tako pridobimo prostor za nove.

Enako velja za melodije, ki so lahko do 40-kanačne večglasne (midi) ali v Imy zapisu, če pa imamo kaj posluha, pa lahko s skladateljem napišemo čisto lastno melodijo. Za Večglasne melodije je na voljo 16 mest, za Druge pa 10. Najprej pa moramo pobrisati nekatere že prednaložene, da dobimo prostor za svoje.

Menjava barvne sheme oz. teme je pri Z200 presenetljivo hitra, na voljo pa imamo štiri teme.

Za hitri dostop do najpogosteje uporabljenih ukazov bomo izkoristili možnost Mojih bližnjic.

Pripomočki (koledar, igre, alarmi...)

Kot smo že omenili, Z200 premore tudi koledar, kot ga že poznamo iz drugih Sony Ericssonovih modelov. Vpisom v koledar določimo naziv ter začetek in konec trajanja, lahko pa določimo tudi opozarjanje z alarmom na dogodek. Še vedno pa ne pozna ponavljajočih dogodkov.

Najdemo tudi merilnik časa, štoparico in kalkulator, ter dve vrsti budilke – "navadno" in posebno. Posebna je primerna za nastavljanje bujenja med delovnim tednom.

Prednaložene so že tri igre, in sicer Alien Scum, Honey Cave 2 in Minigolf.

Prenos podatkov (WAP, GPRS, BT...)

Vgrajen brskalnik je različice 1.2.1, na "wapanje" pa se lahko podamo s pomočjo paketnega prenosa podatkov GPRS ali CSD povezave. Vgrajen je sicer infrardeči vmesnik, vendar služi le prenašanju slik in melodij na telefon, zato ga ne moremo uporabiti za povezavo z osebnim računalnikom na svetovni splet. Čemur pa telefon, glede na vstopni model, pravzaprav niti ni namenjen.

Telefon je za testiranje posodila Svema Co. d.o.o.

Prodajalec/Uvoznik:
Svema Co. d.o.o.
albumfotografije
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: Sony Ericsson
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki