marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Tip baterije:
Li-Ion (4.380 mAh)
Dimenzije:
62,8 x 160,9 x 17,1 mm (zaprt), 117,9 x 160,9 x 7,6 mm (odprt)
Teža:
276 g

Tip zaslona:
QXGA+ Dynamic AMOLED, ločljivost 2152 x 1563 pik, velikost 7,3 palca, 362 ppi, razmerje stranic 4,2:3
Zunanji zaslon:
HD+ Super AMOLED, ločljivost 720 x 1680 pik, velikost 4,6 palca, 399 ppi, razmerje stranic 21:9

Procesor:
Osemjedrni Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) (1x2,84 GHz Kryo 485 in 3x2,42 GHz Kryo 485 in 4x1,78 GHz Kryo 485). Grafika: Adreno 640
Notranji pomnilnik:
512 GB, 12 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Fold na prvi pogled deluje krhko. Magnet ohranja mobilnik zaprt in ob odprtju se poraja malce strahu za poškodbe. Prav tako guba na sredini odprtega zaslona ne vliva zaupanja v kompaktnost. A bojda so skrbi odveč. Še dobro, mobilnik je namreč izjemen, zanimiv, uporaben, čeprav tehnično zaostaja okoli pol leta.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Samsung

Samsung Galaxy Fold (SM-F900F)


Samsung Galaxy Fold (SM-F900F)

28.01.2020
Objavil: Mitja Zupančič

Človek bi na prvo žogo rekel Foldu – (ne)zrela zloženka. Kaj potem. Je Fold zrel ali ni? Dobro vprašanje, na katerega ni enostavnega odgovora. Na lanskem mobilnem kongresu MWC so pri Samsungu predstavili Galaxy Fold in Huawei njihovo različico Mate X. Oba preklopna mobilnika orjeta ledino in sta po številnih popravkih, dodelavah in spremembah prišla na prodajne police šele preteklo jesen.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 12 Mpix
Povečava: 10x
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno 12 Mpix
Povečava: 2x
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno 16 Mpix
Povečava: -/ni podatka
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Korejci so šli v precej sofisticirane in prestižne rešitve. A kljub temu mobilnik deluje tako... huh, kako naj se izrazim.. ne vem, bi ga nosil vsak dan okoli ali ne? Na prvi pogled deluje krhko.

Pa ni krhek. Samsungovi inženirji obljubljajo vrhunski mehanizem z 200.000 preklopi. Če malo na hitro preračunamo... če 100x na dan odpremo in zapremo, je to kakšnih pet do šest let. Niti ni slabo. Kupci takih top modelov bodo v tem času imeli že tri ali štiri naslednike. Fold bo po tem času tako ali tako "zastarel" in nepomemben. Že sedaj vemo, da se bo kmalu pojavil Fold 2.

Mobilnik je tehnološki biser, kako so vse skupaj "stlačili" in da še deluje, je kar mali čudež. A vse komponente niso izključno nove in namenjene samo Foldu. Tako si z Galaxy S10 modeli deli marsikaj: vezni nabor čipovja je 7 nm Snapdragon 855, katerega imajo le S10-ke izven Evrope. Exynos, kot ga imajo evropske S10-ke v Foldu ne obstaja. Kamere so enake, nima pa podzaslonskega čitalca prstnih odtisov, le-ta je integriran v Bibxy stransko tipko. Nima tudi SpO2 in merilca srčnega utripa. Prav tako nima reže za pomnilno kartico, ima pa bogato odmerjenih 512 GB prostora na izjemno hitrem UFS 3.0 standardu in 12 GB delovnega pomnilnika.

Opis kamer si bom malce sposodil od testa Galaxy S10. Glavne kamere so tri in še tri selfi? Res je, vendar ima vsaka svoj namen. Glavna je običajna 12 MP, nato je tu širokokotna 16 MP, kjer se da prav fajn poigrati z različnimi načini zajemanja slike in še telefoto kamera z 12 MP, ki se lahko pohvali z dvokratno povečavo. Med njimi lahko izbiramo v meniju - aplikacije kamere. Vendar če približujemo ali oddaljujemo objekt, programska oprema sama preklaplja med kamerami, kar se tudi sliši. Nato je tu dvojna (10 MP in 8 MP globinska) selfi kamera pri odprtem zaslonu in še ena 10 MP pri zaprtem.

Pri zadnji posodobitvi programske opreme je sedaj na voljo za izbiro tudi nočni načina zajema slike, ki pa je v primerjavi z Googlovimi Pixli bolj ali manj neuporaben. Nič posebnega, česar se ne bi dalo doseči s hitrimi nastavitvami v PRO načinu.

Sami posnetki pa so, kot pregovorno pri Samsungu - odlične kvalitete, še posebej pri dnevni svetlobi. Pri slabših svetlobnih pogojih je Pixel po zaslugi odlične programske opeme nekaj boljši, še posebej nočni način. Pa tudi Huawei P30 zajame s svojim 5x zoomom malce boljše slike, a kljub temu so razlike majhne.

Se pa video posnetki zajemajo v UHD ločljivosti s 30 ali 60 (a brez elektronske stabilizacije) sličicami na sekundo v HDR10+ načinu. Super počasni posnetki z 960 sličicami na sekundo se pa še vedno zajemajo samo v 720p načinu.

Z operacijskim sistemom različice 9.0 in nekim vmesnim One UI 1.5 so me malce presenetili. V tem času bi pričakoval že posodobitev na Android 10, vendar o njem ne duha, ne sluha. Le varnostni popravki datirajo v 1. januar 2020. Sam vmesnik pa ni nič kaj drugačen, kot na klasičnih novejših Samsungih.

Na Galaxy Fold je bil v času testa nameščen Android, različice 9.0.
>> Vse o operacijskem sistemu Android

Omenil sem, da nisem prepričan če bi s seboj prenašal tako težek in debel mobilnik. A vendar, če seštejemo pluse in minuse.. plusi so, da imamo vedno s seboj 7,3 palčni zaslon ob relativno majhnih zunanjih merah. Prisoten je še en AMOLED zaslon, ki je s 4,6 palci popolnoma upravljiv z eno roko. Minusi so: ne ga metati na tla, čeprav so za zaščito dodali v paket še ovitek iz aramida (kevlar), ki deluje na otip in izgled na las podoben visokokvalitetnim Pitaka kevlar ovitkom. In ne uporabljate Folda namesto gumaste račke v banji, ker ni vodoodporen.

Pa še nekaj plusov imamo. Ne pozabimo, da je zaslon le malo manjši (1,5 cm po diagonali) od Applovega mini iPada. Uporabnost vidim pri poslovnih uporabnikih, kateri marsikaj izmerijo/obdelajo/uredijo že na terenu, oz. uporabnike ki mogoče še kar pogrešajo legendarni Nokiin komunikator. Za samo "afnarijo" v smislu fejsbukanja, instagramanja, snapchatanja in gledanja youtube videov, Foldov zaslon v razmerju 4:3 ne bo ravno vaaauuuuuuuu efekt napram klasičnim mobilnikom. Tudi avtonomija baterije ni slaba, po zaslugi varčnega Snapdragona 855 je možno mobilnik uporabljati nekako toliko časa, kot Galaxy S10+. Odlično, glede na dimenzije zaslona.

Ali je Fold zrel ali ne za vsakdanjo uporabo se mora odločit vsak posameznik. Dejstvo je, da je aparat huronsko drag (čeprav, proti klasičnim, vsako leto le malenkost posodobljenim Applovim iPhonom 11 Pro Max, mogoče - glede na novitete še niti ni tako navita cena,) Ni še ravno v piko izpiljen, kar je logično glede na status, deluje malce krhko a obenem je uporaben marsikomu. Trenutno mi deluje precej butični mobilnik, a to se bo s časom spremenilo. Postal bo dostopnejši, mogoče v prihodnjih letih le en izmed modelov v zastavonošni liniji Galaxyjev ali Notov. Nekaj v stilu Galaxy Sxx, Sxx+, Sxx Elite in Sxx (Note) Fold. Ali pa ne, popolnoma možno, da bo nekaj takega, kot zvodeneli Edge modeli.

Prodajni paket
V paketu bomo našli Samsung Galaxy Fold, zastareli 15W omrežni polnilec, brezžične Galaxy Buds slušalke, aramid fiber ovitek, USB C kabel, MicroUSB/USB C in USB/USB C adapterja, pin za namestitev sim kartice in navodila za uporabo.

Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Samsung
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki