marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 130 minut
V pripravljenosti:
do 145 ur
Tip baterije:
Li-Ion (810 mAh)
Dimenzije:
94 x 49 x 27 mm
Teža:
137 g

Tip zaslona:
65.536 barv, 176 x 220 pik
Zunanji zaslon:
4.096 barv, 80 x 96 pik

Notranji pomnilnik:
18 MB
Stopnja sevanja SAR:
0,96 W/kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

V975 se lahko pohvali s hitrimi meniji, dobri podpori večpredstavnosti, možnostjo razširitve s TransFlash pomnilniškimi karticami. Kljub omejenosti povezave na USB vmesnik pa je proizvajalec priložil kabel in ustrezno programsko opremo, ki omogoča uporabo mobilnika namesto modema, prenos večpredstavnostnih vsebin in sinhronizacijo med mobilnikom in računalnikom.

Proti

Naštevanje slabih lastnosti vedno predstavlja neprijetno opravilo, vendar ne moremo mimo izstopajoče zunanje antene, ohlapnega zgornjega preklopnega dela ohišja, ter skromnega načina povezovanja z ostalimi napravami, ki je omejen zgolj na USB kabel. Omejeni smo tudi pri nalaganju java aplikacij, ki jih ni možno prenesti preko USB povezave in priložene programske opreme. Za nekatere bo moteče tudi to, da videoklica ni možno shranjevati.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Motorola

Inteligenca na vsakem koraku

Motorola V975


Motorola V975

18.10.2005
Objavil: Gregor Grošelj

V hitro rastočem UMTS svetu je svoj prostor pod soncem našel še eden izmed mnogih mobilnikov, imenovan motorola V975. Gre za povsem običajen UMTS telefon, ki noče izstopati iz povprečja in tudi ne postavljati novih standardov, se pa lahko pohvali z nekaterimi priboljški.



ne podpira datum TransFlash
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 0,3 Mpix VGA
Povečava: 4x
nočni način
samosprožilec
efekti
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: omejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
ne podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Vsebina paketa

V lično embalažo so pri Motoroli vtaknili kar nekaj polnih polivinilastih vrečk, skozi katere se moramo prebiti, da mobilnik spravimo skupaj in v polno delovanje. Tako poleg mobilnika in pripadajoče baterije v paketu najdemo še navodila v slovenskem jeziku, omrežni polnilnik, žično slušalko z mikrofonom za prostoročno telefoniranje, USB kabel, ter CD s programsko opremo za povezavo z računalnikom in kot poseben priboljšek še TransFlash pomnilniško kartico s kapaciteto 32 MB.

Izgled in rokovanje

Na prvi otip daje motorola V975 vedeti, da je ne smemo jemati kot najmanjši ali najelegantnejši UMTS mobilnik, saj na to opozarja že s svojo težo, ki znaša 137g in tanko, a kar dolgo zunanjo anteno, ki se zna na trenutke zatakniti tudi v kakšnem žepu. Močno preklopno ohišje kot celota deluje dokaj kompaktno in ne spušča škripajočih zvokov, vendar zgornji pregibni del mobilnika zaradi svoje teže deluje kar precej ohlapno. Na mobilniku najdemo dva zaslona, ki glede na velikost ohišja delujeta dokaj skromno in majhno.
Zunanji zaslon je zmožen prikaza 4.096 barvnih odtenkov v ločljivosti 80 x 96 pik, notranji zaslon pa lahko sije v 65.536 barvnih odtenkih z ločljivostjo 176 x 220 pik. Oba zaslona tudi omogočata ločeno izbiro slik za ozadje in ohranjevalnik zaslona.

Marsikdo, ki je imel kdaj opravka s starejšimi modeli Motorolinih mobilnikov, ve, s kakšno muko se je bilo potrebno prebijati čez kompleksne menije. Motorola je s svojo tradicijo zapletenosti tokrat stopila še korak dalje - tudi bolj izkušeni uporabniki mobilnikov bodo morali prebrati navodila za uporabo, saj se zmeda prične že pri sami tipkovnici. Tipke so sicer izdelane iz kvalitetne plastike in so primerno odzivne, vendar se vse ustavi pri številu tipk. Tako poleg stranskih tipk za izbiro glasnosti, dostop do imenika in vklop kamere, ter že znanih tipk v osrednjem delu telefona (numerična tipkovnica, smerne tipke, potrditvena tipka, dve izbirni tipki in tipki za sprejem in zavrnitev klica) najdemo še ločeno tipko za aktivacijo videotelefonije, sredinsko tipko za dodatno potrditev (nahaja se nad zgornjo smerno tipko in je praktično nedosegljiva) in za konec še tipko za hitri dostop do menija.

Uporabnost mobilnika pred, med in po pogovoru ...

Zvok sogovornika je med običajnem pogovorom nekoliko zadušen in zamolkel, vendar je še na meji razumljivosti in glasnosti, kar lahko rečemo tudi za zunanji zvočnik, namenjen videoklicu in prostoročnemu telefoniranju.

Motorola me je prijetno presenetila s svojo hitrostjo pri prehajanju skozi menije in predvsem zagonu aplikacij, kjer ji dobro služi ustrezno zmogljiv procesor, kar mobilnik še kako potrebuje predvsem za opravljanje videoklicev in neposredno prenašanje videoposnetkov s spleta. Meniji k sreči niso preveč kompleksni, kljub temu pa se je za osnovne nastavitve dobro spoprijateljiti z navodili za uporabo.

Ker gre za multiband mobilnik, nam ta omogoča poljubno izbiro omrežja (GSM 1900, GSM 900/1800 ali UMTS oziroma WCDMA), odvisno od pokritosti omrežja in naših zahtev po govorni ali videotelefoniji in varčnosti baterije.

Zelo priročna je tudi možnost hitre izbire različnih profilov (tiho, mirno, glasno , vibriraj, zvoni in vibriraj) glede na ambient in diskretnost v dani situaciji, kar omogoča stranska tipka za uravnavanje glasnosti tudi pri zaprtem telefonu. Poleg tega lahko na tihi profil preidemo z daljšim pritiskom na tipko #.

Pomnilnik omogoča shranjevanje do 1000 kontaktov, vsakemu pa lahko dodamo več polj s telefonsko številko, rojstni datum in skupino, ter dodelimo poljubno melodijo zvonjenja. Posameznemu kontaktu lahko dodamo tudi sliko in oznako za govorno klicanje. Brskanje po abecednem seznamu kontaktov deluje na princip prikaza po prvi črki, kar pri obsežnem imeniku povzroči časovno zelo zamudno prebijanje do želenega kontakta s smernimi tipkami, k sreči pa imamo možnost dodelitve funkcije hitrega klicanja preko numeričnih tipk. Vse informacije o klicih beleži dnevnik, ki shranjuje podatke o zadnjih 10 klicanih, prejetih in neodgovorjenih klicih, ter števec, ki prikazuje informacije o času in količini prenešenih podatkov preko podatkovne povezave. Na voljo je tudi prikaz stanja napolnjenosti baterije, vendar je ta funkcija bolj za okras, ker je način prikaza premalo natančen.

Za shranjevanje sporočil, zapisov v koledarju in večpredstavnostnih datotek je na voljo 18 MB internega pomnilnika, za vse, ki želijo izkoristiti potencial večpredstavnosti tega mobilnika, pa je na voljo še razširitev pomnilnika s karticami tipa TransFlash. Če mobilnik uporabljamo zgolj za telefoniranje in osnovne funkcije, priložena Li-Ion 810 mAh baterija zdrži v povprečju tudi do štiri dni. Verjamem pa, da bo večina uporabnikov mobilnik obremenila z uporabo energijsko požrešnih UMTS storitev in videotelefonijo, kar trajanje baterije občutno zmanjša na en dan ali celo manj.

Sporočanje

Z motorolo V975 lahko prejemamo, sestavljamo in pošiljamo kratka (SMS), obogatena (EMS) in multimedijska (MMS) sporočila, vgrajena pa je tudi podpora elektronski pošti. Odjemalec elektronske pošte podpira protokole POP3,SMTP in IMAP4 in omogoča prilaganje raznovrstnih priponk.

Vpisovanje besedila lahko občutno pohitrimo s pomočjo sistema za predvidevanje vnosa (vsebuje tudi slovenski jezik), ki so ga pri motoroli poimenovali iTAP in deluje po rahlo drugačnem principu kot sistem T9, ki smo ga navajeni pri nekaterih drugih znamkah mobilnikov. Besede namreč ne vpisujemo naenkrat in naknadno iščemo primerjavo, temveč to sestavljamo postopoma, po zlogih, ki jih nato sproti dopolnjujemo z ustreznimi približki, do katerih pridemo s pomočjo smernih tipk. Ko se sistema enkrat navadimo, je vpisovanje izjemno priročno in hitro.

Fotografiranje in video

Gornji del preklopnega ohišja vsebuje dve kameri. Zunanja je v osnovi zmogljivejša od notranje, še vedno pa krepko zaostaja za konkurenco, kajti največja ločljivost, ki jo lahko iztisnemo iz zmogljivejše kamere, je 640 x 480 pik (ločljivost notranje kamere je omejena na 352 x 240 pik). Obe kameri omogočata tudi povečavo (zunanja 4-kratno in notranja 2-kratno), ki ni preveč uporabna, saj pri povečavi ta pomanjša ločljivost fotografije. Na izbiro so tudi različni pogoji osvetlitve (samodejno, sončno, oblačno, zaprt prostor - doma in zaprt prostor - pisarna), petstopenjska nastavitev ekspozicije in možnost zrcalne slike. Resnici na ljubo kljub raznovrstnim nastavitvam in povečavam fotografije niso preveč kvalitetne in so še najbolj primerne za pošiljanje preko MMS sporočil. Zunanji del ohišja vsebuje tudi pomožno osvetlitev s pomočjo diode, ki jo uporabimo pri slabih svetlobnih pogojih. Nastavitve omogočajo tudi izklop posnetega zvočnega efekta zaklopa zaslonke. Kamera omogoča tudi posamično zajemanje 30 sekundnih videoposnetkov v formatu 3gp. Za shranjevanje fotografij in videposnetkov lahko poljubno izbiramo med pomnilnikom telefona in pomnilniško kartico.

Videoklic

Videotelefonija je ena izmed funkcij, s katero se lahko motorola V975 vsekakor pohvali. Vzpostavitev vidoklica poteka z izbiro kontakta ali vpisom telefonske številke in pritiskom tipke, ki je narejena izključno za omenjeno funkcijo. Med pogovorom lahko praklapljamo med obema kamerama, izklapljamo zvok in istočasno spremljamo sliko klicanega in v manjšem okviru prikaz izbrane kamere (PIP - Picture in Picture). Slika je med prenosom dokaj kvalitetna, ob hitrem premikanju in hkratnem govorjenju sicer prihaja do vmesnih prekinitev zvoka in artefaktov pri prikazovanju slike, vendar lahko rečem, da je v osnovi kvaliteta prenosa povsem zadovoljiva. Morda gre motoroli zameriti le to, da ne omogoča shranjevanja videoklica.

Kaj nam ponuja notranjost?

Nekoliko skromnejšo standardno opremo, ki smo je vajeni pri današnjih mobilnikih. Tako bo uporabnik v meniju "multimedia" našel naslednje pripomočke: kalkulator, koledar, budilka (nizamo lahko poljubno število alarmov in izbirno melodijo) ter video predvajalnik formatov 3gp, mpeg-4 in celo WMV. Seznam se zaključi z vgrajenim mp3, AAC in AMR predvajalnikom, ki seznam (playlist) samodejno sestavlja iz zvočnih datotek, ki so shranjene na pomnilniški kartici. Pri tem bi morali motorolo močno okrcati po prstih, ker je telefon obdarila s sposobnostjo obvladovanja večine večpredstavnostnih datotek, v paketu pa dodala le mono slušalko z mikrofonom, ki je uporabna le za prostoročno telefoniranje.

Za zvonjenje lahko uporabimo nekaj že naloženih melodije. Dodatno lahko na mobilnik prenesemo in uporabimo MIDI (podpora 24-kanalni polifoniji), AAC, AMR in tudi MP3 datoteke.
Za vse mlade po srcu sta na voljo dve igri - AMX Extreme Bowling in Football, podpora Java aplikacijam, katerim je namenjenih 1500 KB prostega pomnilnika, pa omogoča nalaganje dodatnih iger in aplikacij.

Povezljivost

Podatke lahko prenašamo s pomočjo GPRS razreda 10 (4 + 1/3 + 2), bolj priročna pa bo seveda uporaba omrežja UMTS, ki nam omogoča prenos podatkov s hitrostjo do 384 kb/s. Za brskanje po spletu skrbi vgrajeni brskalnik s podporo protokolu WAP 2.0. Uporabniki dlančnikov, ki uporabljajo mobilnik za neposredno povezavo do interneta, se bodo tokrat obrisali pod nosom, saj se V975 z drugimi napravami pogovarja izključno preko USB kabla, za implementacijo danes že dobro znanih tehnologij IR in bluetooth pa je proizvajalcu zgleda zmanjkalo prostora. Poleg USB podatkovnega kabla dobimo tudi pripadajočo programsko opremo, ki omogoča povezavo z računalnikom in prenos podatkov z mobilnika. Pri tem velja omeniti malenkost, da java aplikacij in iger preko priložene programske opreme na mobilnik ni možno nameščati. Vgrajeni modem v navezi s programsko opremo v praksi omogoča pretok do 384 kb/s pri prejemanju in do 64 kb/s pri oddajanju podatkov.

Koga bo razveselila?

Motorole V975 bodo veseli predvsem tisti uporabniki, ki dajo večji poudarek funkcionalnosti, kot izgledu, saj telefon ne predstavlja ravno zadnjega modnega krika na mobilnem trgu. Ima pa k sreči dovolj močno srce, da lahko brez sramu ponudi razne majhne večpredstavnostne razvade, med katere spada prenos in predvajanje videoposnetkov, s pomnilniško kartico ustrezne kapacitete in stereo slušalkami pa ga lahko spremenimo tudi v pravi MP3 predvajalnik. Nenazadnje ga lahko uporabimo tudi kot modem, saj s podporo UMTS tehnologiji prenos podatkov že dvigne na zelo zadovoljivo raven. Žal pa ima pri vseh pomembnih nalogah zadnjo besedo baterija (kjer tudi večina drugih UMTS mobilnikov ne predstavlja izjeme), ki ji ob zelo zahtevnem uporabniku, ki želi iz telefona iztisniti kar največ, zmanjka sape v manj kot enem dnevu.

Telefon je na test posodil Mobitel d.d.

Prodajalec/Uvoznik:
Ram 2 d.o.o.
Motorola V975 Primerjava Motorola V975 in Samsung SGH-E700 Tipkovnica V975
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Motorola
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki