marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
9 ur
V pripravljenosti:
400 ur
Tip baterije:
Li-Ion (900 mAh)
Dimenzije:
90 x 47 x 24 mm
Teža:
93 g

Tip zaslona:
barvni UBC, 128 x 160 pik, 65.536 barv
Zunanji zaslon:
monokromatski, 101 x 80 pik

Notranji pomnilnik:
28 MB
Stopnja sevanja SAR:
0,88 W/Kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Glede na predhodnika je pridobil razširitveno režo za kartice Memory Stick Micro, kar je dobrodošla novost v tem razredu. Po njem bodo zaradi dobrega predvajalnika posegali predvsem mladi, pa tudi poslovneži, saj ima vgrajenih veliko poslovnih aplikacij. Glede na razred je tudi dodobra nabit s funkcijami ter večino oblik povezljivosti (IR, bluetooth, kabel).

Proti

Glede na predhodnika je izgubil zunanji barvni zaslon, kar se bo poznalo predvsem pri slikanju avtoportretov. Tudi tipkovnica bi bila lahko boljša, saj tipke niso izbočene in kaj hitro se dogodi, da pritisnemo napačno kombinacijo.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Sony Ericsson

S spojlerjem – nadaljevanje

Sony Ericsson Z530i


Sony Ericsson Z530i

22.05.2006
Objavil: Dare Gliha

Pred dobre pol leta smo predstavili mobilnik s spojlerjem – Sony Ericsson Z520i, tokrat pa je na vrsti njegov naslednik - Z530i, ki so ga pri Sony Ericssonu dodobra napolnili z uporabnimi funkcijami, od katerih še najbolj izstopajo brezžično povezovanje preko bluetootha, predvajanje mp3 datotek in razširitveno mesto Memory Stick Micro.



ne podpira datum Memory Stick Micro (M2™)
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 0,3 Mpix VGA
Povečava: 4x
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
podpira HSCSD
ne podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Izgled & rokovanje

Na prvi pogled opazimo, da se oblikovno novinec od predhodnika bistveno ne razlikuje. "Spojler" je sedaj zamaknjen bolj nazaj ter je tudi manjši, na drugem mestu se nahaja tudi VGA kamera. Oblika je še vedno precej "jajčasta", všeč bo predvsem ženskim predstavnicam, vsaj glede na vse vzdihljaje, ki jih je malček prejel ob pogledu nanj. Mere mobilnika tokrat znašajo 90 x 47 x 24 mm, kar pomeni, da je malenkostno pridobil po velikosti glede na predhodnika, teža znaša 93 gramov, kar pomeni, da je malenkost lažji.

Testni primerek je bil v srebrno sivi barvi (pri nas se bo prodajal v črni barvi), na zadnji strani je bila celo nalepka "Acceptance unit", kar pomeni, da je to zadnja različica pred uradno prodajo. Verjetno je tudi to vzrok k precejšnjemu "majanju" zgornjega dela mobilnika, kot da bi le-ta bil že mesece v uporabi. Poleg omenjene hibe s pokrovčkom nisem opazil motečega škripanja ali drugih "čričkov" pri sami izdelavi. Če vam barvna kombinacija ni všeč, si lahko preprosto zamenjate pokrovčke z dodatnimi Style-up pokrovčki.

Rokovanje z mobilnikom je precej preprosto, saj ga brez težav uporabljamo tudi z eno roko. V prodajnem paketu najdemo poleg samega mobilnika še Li-Ionsko baterijo kapacitete 900mAh, 220 V polnilnik ter navodila za uporabo. Baterija je precej zmogljiva, z normalno uporabo bi morala zdržati okoli tri do štiri dni. Koliko energije mu je še preostalo, lahko preverite s pritiskom gumba za povečanje glasnosti, kjer se ta podatek izpiše v odstotkih (pri tem dobite tudi informacijo o stanju telefona ter prostem pomnilniku).

Vgrajenega je 28 MB pomnilnika, za razširitev je na voljo še reža Memory Stick Micro (M2), kar je zapisano tudi na strani zadnjega pokrovčka.

Zaslon, tipkovnica & meni

Zaslona sta, kot je pri preklopnikih v navadi, dva. Zunanji je monokromatski, ločljivosti 101 x 80 pik, osvetljen z oranžno barvo na črni podlagi. Na njem se prikazujejo vse potrebne informacije glede stanja telefona in klicev. Zakaj so se pri Sony Ericssonu odločili za monokromatski zaslon, mi ni znano, saj je predhodnik že imel barvni zaslon, ki je prikazoval 4096 barv. Notranji zaslon ima ločljivost 128 x 160 pik, prikazati zna 65.536 barv, zgrajen je na tehnologiji UBC (ultra bright color). Glede na to, da sem na Sony Ericssonovih mobilnikih navajen dobrih zaslonov, je le-ta vsaj v mojih očeh precej povprečen. Sklepam, da so s tem, da so vgradili zunanji monokromatski in ne ravno naboljši notranji zaslon poizkusili predvsem nekaj prihraniti in za manjšo končno ceno uporabniku ponuditi kar se da veliko funkcij.

Meniji so standardni, vsi, ki uporabljate novejše modele tega proizvajalca, s privajanjem ne boste imeli težav. Ravno tako ne bo težavno privajanje s prehodom iz drugega proizvajalca, saj so meniji logično razporejeni.

Tipkovnica je razred zase. Na njej so vse standardne tipke, tudi dovolj velike, a kaj, ko so se odločili iti po poteh Motoroline serije RAZR in tipke niso izbočene (kot pri predhodniku). Tako se lahko kaj hitro zgodi, da se pritisne neželena kombinacija in npr. namesto menija vklopimo kamero. Pod tipkovnico se nahaja še mikrofon, ki ima gumirano zaščitno prevleko (verjetno skrbi tudi za pravilno oddaljenost zgornjega dela telefona do spodnjega v zaprtem stanju).

Imenik, klici in sporočila

Imenik je glede na predhodnika podvojen, tako da lahko shranimo do 1000 kontaktov, katerim lahko priredimo do 20 vnosov (pri predhodniku do osem). Vsakemu kontaktu lahko priredimo tudi lastno sliko, zvonjenje ter govorno oznako za lažje klicanje in prepoznavo. Za pogovor lahko uporabimo tudi prostoročno klicanje, slišnost samega pogovora je v mirnem okolju solidna. Možna je tudi sinhronizacija z računalnikom, vendar programa in kabla ni priloženega.

Klici so ločeni glede na vrsto, se pravi na odhodne, dohodne ter neodgovornjene klice. Vse številke so opremljene z datumom ter časom klica, še vedno pa manjka čas trajanja klica. Prisotni so tudi števci pogovorov, ki zabeležijo čas zadnjega klica, skupni čas vseh klicev ter čas odhodnih klicev. Tu je še števec podatkov ter poslanih SMS in MMS sporočil.

Pri sporočanju ni sprememb, pošljemo lahko vse vrste sporočil (SMS, EMS in MMS). Niso pozabili niti na odjemalca elektronske pošte, ki omogoča delo s priponkami. Za pomoč pri pisanju je tu še T9 v slovenskem jeziku.

Kamera

Ločljivost vgrajene VGA kamere je 640 x 480 pik, venda imamo na voljo še interpolirano velikost slike 1280 x 960 pik. Posnamemo lahko navadno sliko, panoramo, sliko z okvirjem ter več zaporednih slih. Na voljo nam je še štirikratna digitalna povečava, vendar le pri najnižji ločljivosti. Pri največji povečave ni. V slabših svetlobnih pogojih lahko uporabimo nočni način, za skupinske slike je tu še samosprožilec. Zvoki zaklopa so štirje, brez zvoka je možno slikati le, ko je mobilnil v tihem načinu. Video zapis z zvokom poteka v dveh ločljivostih in sicer 176 x 144 pik ter 128 x 96 pik. Slednja je primerna za pošiljanje videa preko MMS sporočil. Pri snemanju ravno tako lahko uporabimo digitalno povečavo.

Slike niso ravno vrhunske kvalitete, tako kot pri dražjih modelih kot sta K750i in W800i. Verjetno boste kamero uporabljali predvsem za slikanje kontaktov ter priložnostnih motivov.

Vse slike lahko shranite v 28 MB notranjega pomnilnika, na računalnik jih lahko prenesete preko IR, bluetootha ali kabla, ki žal ni priložen. Seveda obstaja tudi možnost prenosa preko MMS sporočil in elektronske pošte. Slike in video posnetke pregledujemo z vgrajenim raziskovalcem, ki zmore prikazati vse datoteke samo v telefonu, samo na kartici ali pa oboje skupaj.

Aplikacije in pritikline

Tu večjih odstopanj od predhodnika ni. Organizator zajema koledar z mesečnim, tedenskim ali dnevnim pogledom, opravila, beležke, kalkulator, odštevalnik, štoparico ter aplikacije, med katere lahko namestimo dodatne javanske programe (prednameščeni sta dve aplikaciji in sicer Face warp ter News Reader). Alarm najdemo tako v meniju organizator kot v samostonji izbiri, le-ta zvoni tudi, ko je mobilnik izključen. Za melodijo si lahko nastavite tudi mp3 datoteko. Od aplikacij je tu še snemalnik zvoka ter RSS reader.

Posebno omembo si vsekakor zasluži predvajalnik glasbe, saj je mobilnik zaradi razširljivega pomnilnika dober nadomestek klasičnih mp3 predvajalnikov. Predvajati zna tako mp3 kot AAC in midi datoteke. Slednje so lahko do 40-glasne. Predvajanje poteka preko vgrajenega zvočnika, slišnost je precej dobra. Za boljši občutek ter zvok si le omislite dodatne slušalke.

Igre so ravno tako javanske, prednaložene so tri in sicer Neopets, PuzzleSlider ter QuadraPop. Za zabavo poskrbijo še standardne aplikacije VideoDJ, PhotoDJ ter MusicDJ. Seveda si lahko tudi igre dodatno sami naložimo, če je le dovolj prostora v pomnilniku.

Povezljivost

Z530i deluje v treh frekvenčnih območjih (GSM 900/1800/1900), na splet se povežemo preko GPRS razreda 10, možna je še povezava preko HSCSD. Vsebino pregledujemo z vgrajenim WAP 2.0 brskalnikom. Vgrajen je celo HTML brskalnik NetFront (podpira HTML 4.01, xHTML 1.0, CSS in Java script (ECMA script)). Malček premore tako IR kot bluetooth, možna je tudi povezava s podatkovnim kablom, ki paketu ni priložen.

Posodil na test:
Svema Co. d.o.o.
Prodajalec/Uvoznik:
Svema Co. d.o.o.
Cena na dan testa:
(44.880,00 SIT)
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Sony Ericsson
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki