marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 4 ure
V pripravljenosti:
do 370 ur
Tip baterije:
Li-Ion (BL-5C) (1020 mAh)
Dimenzije:
108,5 x 45,7 x 15,6 mm
Teža:
87 g

Tip zaslona:
Aktivni TFT, 262.144 barv, 128 x 160 pik

Notranji pomnilnik:
do 9 MB
Stopnja sevanja SAR:
0,82 W/kg (RM-237) in 0,96 W/kg (RM-274)

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Majhnost, nizka teža, robustno ohišje, zmogljiva baterija, bluetooth, odlična tipkovnica, nizka cena.

Proti

Premalo vgrajenega pomnilnika, ni UMTS, majhen zaslon, lakirano ohišje na katerem se poznajo prstni odtisi.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Nokia

Reinkarnacija modela iz leta 1997

Nokia 3110 Classic


Nokia 3110 Classic

15.09.2007
Objavil: Thomas Bergant

Po desetih letih se je Nokia odločila, da znova uporabi oznako 3110, ki pa razen številčne kombinacije v oznaki nima prav veliko skupnega z modelom iz leta 1997. Skupno je to, da se z njim da telefonirat. Da pa ne bi prihajalo do zmešnjav in zamenjav, so tokratni Nokii 3110 dodali še oznako "Classic".



ne podpira datum microSD
TransFlash
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 1,3 Mpix
Povečava: 8x
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
podpira HSCSD
podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Takratna Nokia 3110 je bila narejena za analogna omrežja NMT, njena reinkarnacija pa je narejena za delovanje v GSM omrežjih s frekvenco 900, 1800 in 1900 megaherci. Če boste v nadaljevanju zasledili oznako Nokia 3110, to pomeni model, ki je narejen v letu 2007.

Pogled od zunaj
Nokia 3110 Classic je mobilnik srednjega razreda, ki za dokaj nizko ceno nudi skoraj vse, kar dandanes potrebuje povprečen uporabnik mobilne telefonije. Prav zato bo verjetno požela podobne uspehe kot model iz leta 1997. Na začetku najprej opis prodajnega paketa. V škatli, ki je klasično Nokiina, najdemo mobilnik Nokia 3110 Classic, standardno litij ionsko baterijo BL-5C, slušalka Nokia HS-40, polnilec, priročnik za uporabo ter garancijski list z Nokiino 24 mesečno garancijo. Oblika mobilnika je klasična in že na prvi pogled kaže znamenja, ki nakazujejo na mobilnike serije 3xxx - precej velike tipke, ne tako majhno ohišje. Ohišje je svetleče lakirano in izgleda dokaj robustno - le na prstne odtise ni imuno. To je problem vseh naprav, ki imajo sijajno lakirane površine. Sicer izgleda lepo, vendar ga moramo večkrat podrgniti s krpo, ob pulover, z robčkom, ... Če primerjamo del ohišja namenjeno zaslonu, je ta precej manjši od tistega dela, kjer je nameščena tipkovnica. Zaradi tega so lahko tipke tudi precej velike.
Kot dopolnilo svetlečim delom ohišja, so nekateri deli iz matirane črne plastike. Stranski del telefona je gumiran, prav tako površina nad kamero in pokrovček baterije. Tudi tipka za vklop in izklop ter stranska tipka za uravnavanje glasnosti je iz matirane plastike.
Na desni strani telefona se nahaja majhno "okence", za katerim se skriva infrardeč senzor. Na spodnji strani najdemo standardne vtičnice - ena za polnjenje, ena za slušalke (2,5 mm) in miniUSB vtičnico za povezavo z računalnikom. MiniUSB vtičnica je zaščitena z gumijastim pokrovčkom, ki odlično ščiti pred prahom. Sama izdelava telefona je odlična in ohišje nima "čričkov".
Zaslon ni ravno nek biser, ker je uporabljen že dokaj zastarel Nokiin zaslon z ločljivostjo 128 x 160 pik in je velik 1,8 palca. Zna prikazati do 262.144 barv. Vendar je verjetno tak zaslon vgrajen namerno, ker je to le mobilnik srednjega cenovnega razreda in enostavno ne more imeti ravno vseh odlik precej dražjih modelov. Konec koncev pa je dovolj kakovosten za osnovno rabo, kateri je ta model tudi namenjen. Prikaz številk na zaslonu je dokaj velik za tako majhen zaslon in bo verjetno všeč tistim, ki že malce slabše vidijo.

Prilagajanje, meniji in uporabnost
Nokia 3110 Classic je zgrajena na uporabniškem vmesniku serije 40 (Series40 3rd Edition - Feature Pack 2) in je tako "sprehajanje" po meniji zelo hitro. Tudi meniji so logično razporejeni, da se jih pa tudi prilagoditi. Ko imamo izbran pogled mreže, lahko vrstni red ikon spreminjamo ter si tako bolj uporabljane ikone zložimo pri vrhu, manj uporabljane pa pri dnu zaslona. Ozadje menije si lahko prilagodimo našim željam tako, da si naložimo slikico, ki jo nastavimo kot ozadje ali pa si naložimo kar celo temo, ki je že narejena s spremenjenimi barvami, ozadjem in mnogimi drugimi prilagoditvami. Kot ohranjevalnik zaslona ali ozadje si lahko nastavimo tudi Gif ali Flash animacijo. Za dohodne klice si lahko tudi v imenik dodamo sliko, ki se prikaže skoraj čez cel zaslon. Prav tako si lahko nastavimo video zvonjenja, kjer nas ob dohodnem klicu na ekranu razveseli animacija oziroma kratek videoposnetek.
Tipkovnica je odlična in bi skoraj lahko rekel, da ena izmed boljših na Nokiinih telefonih. Tipke so velike in odzivne, ne premehke in ne pretrde. Odlično se čuti pod prsti, kdaj je tipka pritisnjena. Osvetlitev je bele barve in se ponoči zelo dobro vidi. Tudi tipka za vklop in izklop, ki je na zgornjem robu mobilnika, je dovolj velika, da ne bo težav pri izklopu, vklopu ali menjavi profilov. Tipki za uravnavanje glasnosti ob strani telefona sta prav tako odzivni a malce trši, da ni možnosti, da bi si ponesreči v žepu spremenili glasnost. Ravno zaradi dokaj velikih tipk je recimo pisanje kratkih sporočil pravi užitek, prav tako sprehajanje po menijih. Torej je mobilnik odličen za tiste, ki veliko "esemesajo".
Pri menijih si lahko izberemo dva načina prikaza: pri vrstičnem prikazu so naenkrat prikazane štiri menijske toče v štirih vrsticah, pri mrežnem prikazu pa je na zaslonu vidnih devet ikon. Ikone so identične, kot na večini današnjih Nokiinih modelih, ne glede na to ali je serija 40 ali serija 60 (Symbian). So precej barvite in prikazane v trodimenzionalnih slikicah. Hitrost izrisovanja menijev je dokaj hitra in jo lahko primerjamo z meniji pri Nokii 6300 ali Nokii 6288. Edino pri pregledu galerije se zna ta hitrost malce upočasniti in moramo za prikaz ali povečavo slikice počakati kakšno sekundo. Je pa to odvisno tudi od tega, v kakšni ločljivost so slike v galeriji, ter koliko slik imamo shranjenih.
Nokia 3110 ima, tako kot večina mobilnikov tega finskega proizvajalca, vgrajene profile, s katerimi si lahko vnaprej prilagodimo določene funkcije in jih zelo hitro lahko zamenjamo. Med profili najdemo tudi ti. "Flight profil", pri katerem so izključene vse možnosti brezžične komunikacije (GSM in bluetooth), lahko pa uporabljamo vse druge funkcije telefona, ki ne uporabljajo teh možnosti. Nokia 3110 ima poleg modrozobe povezave tudi možnost brezžičnega povezovanja preko infrardeče povezave. Nekatere funkcije so pri Nokiinih mobilnikih že skoraj samoumevne, zato jih bom tukaj le naštel. To je koledar, snemalnik zvočnih beležk, budilka, štoparica, odštevalnik, ... Poleg tega ima vgrajen tudi odjemalec elektronske pošte ter WAP in WEB brskalnik. V imenik lahko shranimo do 1000 zapisov z večimi številkami in ostalimi podatki.

Slikanje, snemanje in večpredstavnost
Kamera vgrajena v Nokio 3110 Classic zna zajemati slike v ločljivosti 1,3 milijonov pik oziroma 1280 x 1024 pik. Ko kamero prestavimo v način za snemanje videoposnetkov, z njo lahko zajemamo posnetke v ločljivosti 176 x 144 pik. Za prvo silo je to nekako dovolj, vsekakor pa sem že videl in uporabljal boljše kamere. Žal Nokia 3110 nima vgrajene bliskavice in se tako pri slabih svetlobnih pogojih zelo slabo odreže. Kamera pri tem telefonu ni ravno najboljša, lahko pa ponovim tisto od prej, da ne smemo pozabit, da je to mobilnik srednjega razreda in temu primerne so tudi funkcije. Da ne pozabim za nekatere zelo pomembno funkcijo. Zvok pri slikanju je možno ugasniti.
Tudi za glasbo so poskrbeli pri tem modelu. Tako ima vgrajen večpredstavnostni predvajalnik, s katerim lahko predvajamo glasbo, če pa imamo pri roki žične slušalke, pa si lahko čas krajšamo tudi z vgrajenim radijskim sprejemnikom, žal brez funkcije RDS. Dostikrat se poraja vprašanje, zakaj deluje radio le od priključenih slušalkah - odgovor je enostaven. Kabel slušalk služi obenem tudi kot antena. Pri predvajalniku glasbe lahko uporabimo vgrajen izenačevalnik in si tako nastavimo različne profile predvajanega zvoka. Imamo že pet prednastavljenih profilov, ter dva, ki si jih lahko sami prilagodimo. Formate glasbe, ki jih zna predvajati Nokia 3110 so naslednji: AAC, AAC+, eAAC+, MP3, MP4, WMA, Mobile XMF, SP-MIDI, AMR (NB-AMR), MIDI Tones (poly 64), True tones (WB-AMR). Glasbo lahko poslušamo preko priloženih slušalk ali pa preko vgrajenega zvočnika. Preko tega zvočnika je tudi možno prostoročno telefoniranje. Vgrajeni prosti pomnilnik velikosti 9 megabajtov vsekakor ne bo dovolj za kakšno zbirko glasbe, zato je nakup pomnilniške kartice skoraj nujen. V Nokio 3110 lahko vstavite microSD oziroma TransFlash pomnilniško kartico. Nokia zatrjuje, da naj bi delovala kartice z največjo kapaciteto 2 GB. Žal med testiranjem nisem imel na voljo večje kartice, da bi sam preskusil, zato boste to morali storiti sami. Velika verjetnost je, da bo mobilnik prepoznal tudi pomnilniško kartico velikosti 4 GB.

Zaključek
Na koncu ne smem pozabiti baterije. Ta je kapacitete 1020 mAh in za tak mobilnik več kot odlična. Glede na to, da ima dokaj majhen zaslon in deluje le v GSM omrežjih (UMTS omrežja so požiralec baterije) je tudi trajanje baterije kar dolgo. Pri zmerni uporabi je zdržala baterija štiri dni, pa še ni bila čisto na koncu in bi pomoje zdržala še kašen dan ali dva.
Če potegnem črto pod vsem - Nokia 3110 je mobilnik, katerega vsekakor svetujem vsem, ki niso ravno najbolj zahtevni uporabniki, vendar vseeno potrebujejo mobilnik, ki se ga da uporabiti recimo z brezžično avtoinstalacijo ali pa tistim, ki jim je trajanje baterije dosti pomembno.

Posodil na test:
Teleray d.o.o.
Prodajalec/Uvoznik:
Teleray d.o.o.
Cena na dan testa:
185,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Nokia
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki