marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaXiaomi lansiral Xiaomi YU7, MIX Flip 2, Pad 7S Pro 12.5 in različne AIoT naprave
04.07.2025

Na dogodku z naslovom »Novi začetki« v Pekingu je Xiaomi uradno predstavil serijo Xiaomi YU7, Xiaomi MIX Flip 2, Xiaomi Pad 7S Pro 12.5 ter niz novih nosljivih in AIoT izdelkov za domači trg.

slikaSamsung Galaxy S25+ skrbi za novo zvočno vodenje v Van Goghovem muzeju
02.07.2025

Samsung je napovedal triletno partnerstvo z Van Goghovim muzejem v Amsterdamu, s čimer ustvarja novo drzno povezavo med umetniškim izražanjem in najsodobnejšo tehnologijo. V okviru tega sodelovanja je prenovljeno zvočno vodenje po muzeju, ki ga omogoča Galaxy S25+ in obiskovalcem ponuja inovativne načine za doživljanje največje zbirke umetniških del Vincenta van Gogha na svetu.

slikaDo boljšega zdravja kar med spanjem z uro Galaxy Watch
30.06.2025

Ko gre za vaše zdravje, lahko že majhne spremembe naredijo veliko razliko. Vsaka drobna izboljšava vaših vsakodnevnih navad prispeva k celostnemu boljšemu počutju, naslednja generacija ur Galaxy Watch pa vam bo pri tem še učinkoviteje pomagala z naborom novih funkcij za boljši spanec, zdravje srca, telesno pripravljenost in prehrano.

slikaHuaweieva dobava nosljivih naprav presegla 200 milijonov
27.06.2025

Poročilo raziskovalnega podjetja IDC razkriva, da je v prvem četrtletju letošnjega leta Huawei zasedel prvo mesto na globalnem trgu pametnih ur in hkrati ohranil trdno rast ter vodilni položaj po obsegu prodaje na domačem, kitajskem trgu. Poleg tega je podjetje do 5. junija 2025 prodalo več kot 200 milijonov nosljivih naprav.

članki

Telekom Slovenije nadgrajuje mobilno omrežje s tehnologijo 4G+,


24.10.2017
Objavil: Thomas Bergant

Telekom Slovenije je v letošnjem letu naredil naslednji korak v razvoju mobilnih omrežij, saj je pričel omrežje nadgrajevati s tehnologijo 4G+ (LTE-Advanced). Telekom Slovenije zaenkrat 4G+ zagotavlja že več kot 35 odstotkom prebivalcev, ta delež pa bo v prihodnje še povečeval.

Tehnologija 4G+ uporabnikom omogoča precej višje hitrosti prenosa podatkov, saj se znatno poveča zmogljivost mobilnega omrežja. Tako hitrosti v omrežju LTE/4G dosegajo do 150 Mbit/s v smeri od uporabnika in do 50 Mbit/s v nasprotni smeri, medtem ko lahko s pomočjo tehnologije 4G+ uporabniki dosegajo hitrosti do 450 Mbit/s v smeri od uporabnika in do 50 Mbit/s v nasprotni smeri. »S tem, ko smo uporabo tehnologije 4G+ širše omogočili našim uporabnikom, smo nadgradili in povečali zmogljivosti našega mobilnega omrežja. Nekako tako, kakor da bi podvojili število voznih pasov na avtocesti. To pomeni, da smo našim uporabnikom zagotovili več prostora, s tem pa jim omogočili – če imajo seveda takšen mobitel – da lahko dosegajo še višje hitrosti in zanesljivejši prenos podatkov,« pojasnjuje Matjaž Pogačnik, direktor Dostopovnih omrežij v Telekomu Slovenije.

Večina mobitelov srednjega in višjega razreda v ponudbi Telekoma Slovenije 4G+ že podpira, pri tem pa se znak 4G+, kadar omrežje preklopi na to tehnologijo, večinoma tudi izpiše na ekranih mobitelov. Izjema so, na primer, Applovi mobiteli, na katerih, ne glede na to, da je mobitel na 4G+, ostaja oznaka LTE. Uporabnikom za uporabo 4G+ ni potrebno storiti ničesar, saj se mobitel, ki navedeno tehnologijo podpira, z omrežjem poveže samodejno. Ključna prednost za uporabnike so višje prenosne hitrosti in še boljša stabilnost omrežja povsod, kjer je večje število uporabnikov.

»S tehnologijo 4G+ smo najprej nadgradili lokacije, kjer se ob športnih, kulturnih ali humanitarnih prireditvah zbere večje število ljudi – tako lahko uporabniki hitro prenesejo utrinke in video vsebine s koncerta ali delijo navijaška čustva. Nato smo z nadgradnjo nadaljevali po različnih krajih po Sloveniji, kjer za to obstaja potreba. Zaenkrat smo tako s tehnologijo 4G+ nadgradili skoraj 30 odstotkov baznih postaj v različnih frekvenčnih pasovih. Ob tem sicer ni namen, da pokritost s 4G+ doseže pokritost omrežja LTE/4G, predstavlja pa naslednji korak v razvoju mobilnega omrežja najprej proti LTE-Advanced Pro (4,5G) in nato tudi mobilnemu omrežju pete generacije,« pravi Matjaž Pogačnik.

Na poti do mobilnega omrežja pete generacije (5G)
Akcijski načrt Evropske unije glede uvedbe mobilne tehnologije pete generacije (5G) sicer predvideva njegovo postopno uvedbo od leta 2020 dalje. V ta namen je predvidena tudi dodelitev dodatnega frekvenčnega spektra ter podpora uvedbi 5G v urbanih okoljih in ob prometnih poteh, implementaciji tehnoloških inovacij v poslovne rešitve ter enotni standardizaciji na globalni ravni. Pri tem Telekom Slovenije kot edini slovenski operater sodeluje v dveh evropskih projektih, namenjenih razvoju nove generacije mobilnih komunikacij.

»Projekt iCIRRUS je namenjen raziskavam in razvoju tehnologij na področju dostopovnega dela mobilnega omrežja pete generacije. Tako se z namenom zagotavljanja večje spektralne in energetske učinkovitosti osredotoča na razvoj sistemske rešitve za izgradnjo 5G s poudarkom na neposredni komunikaciji med napravami ter centralizacijo radijskih dostopovnih elementov. Drugi projekt – Charisma pa temelji na načrtovanju arhitekture, ki bo omogočala gradnjo nizkozakasnitvenih omrežij, ustrezno pokrivanje varnostnih vidikov ter koncept odprtega dostopa oziroma gostovanja ali večnajemnosti. Sodelovanje Telekoma Slovenije v projektih na področju razvoja mobilne tehnologije pete generacije je zagotovilo, da bomo našim uporabnikom tudi v prihodnje omogočali, da bodo uživali vse prednosti najsodobnejših tehnologij,« pa pravi Matjaž Beričič, direktor Jedrnega omrežja v Telekomu Slovenije.

Končna hitrost, ki jo uporabnik doseže v omrežju 4G+, je sicer odvisna od razpoložljivih in uporabljenih frekvenčnih pasov. Decembra lani so tako strokovnjaki Telekoma Slovenije ob testiranju omrežja LTE 4G+ v zunanjih pogojih na LTE-mobilnem terminalu kategorije 16 (Cat16) dosegli hitrost prenosa podatkov 881 Mbit/s, kar jim je uspelo z uporabo frekvenčnih pasov 1800 MHz in 2600 MHz.

fotografije
Ni dodatnih fotografij.
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki