marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
Do 18 ur
V pripravljenosti:
Do 670 ur
Tip baterije:
Li-Ion (2300 mAh)
Dimenzije:
127 x 64.9 x 9.5 mm
Teža:
137 g

Tip zaslona:
Full HD TRILUMINOS kapacitivni zaslon na dotik, 16 mio. barv, 720 x 1290 pik, 4,3" (~342 ppi gostota pik)

Procesor:
Štirijedrni 2.2 GHz Krait 400 (Snapdragon 800)
Notranji pomnilnik:
16GB, 2GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Trend vse širših in višjih mobilnikov je končno prekinil Sony. Drznili so si izdelati zastavonošo z vso najnovejšo in najzmogljivejšo strojno opremo in to v nekem normalno velikem ohišju. Z1 Compact lepo sede v žep hlač in ni potrebne borše za prenašanje. Compact pa poleg tega ponuja še vrhunsko ohišje in IP58 certifikat - zmaga. No, skoraj. Malce ubije navdušenje samo ena stvar - nadgradnje programske opreme. Pri Sonyju niso ravno pogoste. Če vas to ne gane, je Z1 Compact v tem razredu sigurno ena izmed (naj)boljših izbir.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Sony

Veliki mini

Sony Xperia Z1 Compact (D5503)


Sony Xperia Z1 Compact (D5503)

19.03.2014
Objavil: Mitja Zupančič

Na testu sem že imel Xperio Z1. Mirno lahko rečem - impresioniran. Motila me je edino velikost in teža, a ker konkurenca ne počiva in izdaja mini izpeljanke njihovih zastavonoš, so tudi Japonci pljunili v roke in izdali mini verzijo Xperie Z1. Pardon, ni mini, temveč - compact. Druga beseda za isti sistem, kot ga ima konkurenca? Sploh ne...



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 20,7 Mpix
Povečava: 8x
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
ne podpira radio FM

Samsung in HTC v svoje mini variante vgrajujeta malce manj zmogljivejšo strojno opremo, v obliki počasnejšega procesorja, manj pomnilnika, zaslon in kamero nižje ločljivosti (OK, kamera je pri One in One mini skoraj enaka, razen optične stabilizacije). Kar pa ne velja za Sony. Compact ima (skoraj) vse, kar ima večji brat. 20,7 MP kamero, 2 GB pomnilnika, Snapdragon 800 čipovje ob bistveno manjših merah in teži, edino zaslon ni fullHD (1080×1920), temveč je običajen HD (720×1280). Kar v praksi pomeni malce slabši kontrast in manjšo gostoto pik. Vidni koti pa so, kot pri večji izvedenki na nivoju.

Pogrešal sem malce bolj izkoriščeno ohišje, v mislih imam zaslon. Pod in nad zaslonom je še precej prostora in 4,3 palčni zaslon bi bil lahko tudi 4,5 ali mogoče celo 4,7. A vendar če pogledamo večino Xperij je podobno.

Kot pri vseh višje cenovnih modelih je tudi tukaj izdelava na nivoju, še vedno je na hrbtni strani uporabljeno steklo, kovinski okvir, pač OmniBalance filozofija. Priključki in reže so zaradi IP58 odpornosti na prah in vodo zaprti, na desni strani je klasična tipka za vklop/izklop, tipki za glasnost in precej nerodna, ukrivljena tipka za kamero. Preprosto rečeno - na nivoju, kot večja različica Z1.

Prednaložen je Android različice 4.3, v načrtu je sicer prehod na 4.4.2 (KitKat), a nič še ni jasno kdaj. Klasika pri proizvajalcih brez uporabe izvirnega, neokrnjenevega googlovega Androida. Če si želite biti vedno na tekočem s posodobitvami, bo potrebno prebegniti v Nexus kamp. Pri ostalih proizvajalcih je kakor je, nekaj mesecev za nadgradnjo je normalna praksa, še posebej ker je potrebna vsa možna kustomizacija njihovega vmesnika. Te pa po večini prinašajo še dodatna morja neuporabne aplikacijske šare, ki ponavadi ni podprta pri nas, je samo demo različica ali pa popolnoma brezvezna zadeva. Pač toliko, da pobira RAM in prostor na telefonu. Ne me narobe razumeti, to ne velja samo za Sony, velja za večino proizvajalcev, izjema so edino Nexusi (4, 5, 7, 10) in deloma Motorola z G in X modeloma.

A tako pač je in gmota naložene krame se lahko efektivno uporabi tudi za marketinške namene. Prav tako, kot megatočke pri kameri v zadnjih letih. Sony ima svoje 20,7 MP tipalo Exmor RS tudi v Compactu. Pravzaprav je vse skupaj enako, kot pri Z1, tudi programska oprema je na las podobna. Več o tem sem že pisal tu: http://www.mobile.si/gsm/sony-xperia-z1.html

V praksi kakšne razlike v kvaliteti slik nisem opazil, kot že omenjeno na linku, so tudi tukaj na voljo številni efekti, AR efekti so recimo luštna stvar za preganjanje dolgčasa. Ali za zaposlovanje vaših otrok, ki se jim bodo zdeli neskoooooončno zabavni.

Kako se ta huda strojna oprema obnese v praksi? Hja, kot že omenjeno ima Compact večina enakih komponent, le zaslon je manjši s posledično manjšo ločljivostjo.

Glede na to, da je že Z1 izjemno hiter mobilnik z višjo ločljivostjo (večja obremenjenost grafične enote) zaslona je tu stvar zelo podobna. Sonyjevci so njihov uporabniški vmesnik Xperia odlično zoptimizirali, zadeva več ali manj leti, kakšen zatik tu in tam se pač še vedno zgodi, to ni kaj. Če boste pa kdaj kleli zatikanje v kakšnih čudnih aplikacijah je pa to problem optimizacije le-te in nikakor podhranjenosti mobilnika.

Po zaslugi 2 GB pomnilnika, Snapdragon 800 čipovja je možno igrati vse najnovejše in najzahtevnejše igre, koliko je to zabavno na 4,3 palčnem zaslonu je druga stvar, a dolgo časa smo si želeli vrhunsko strojno opremo v čim manjšem ohišju in tu Z1 Compact blesti.

Glede načinov povezovanja, si bom sposodil tekst kar od Z1:
Mobilnik ima, kot večina novejših pametnih mobilnikov za povezavo z osebnim računalnikom microUSB 2.0 priklop. Prav tako ima HSDPA standard z 42,2 Mbps, LTE, HSUPA z 5,8 Mbps , Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, možna je nastavitev mobilnika kot WiFi dostopno točko, stereo modrizob različice 4.0 z A2DP standardom. Podpira pa Xperia Z tudi NFC tehnologijo.
Vgrajenega ima 16 GB prostora in 2 GB delovnega pomnilnika. Na voljo pa je tudi reža za pomnilniško kartico, do velikosti 64 GB.

Prodajni paket
V škatlici prebivajo ob mobilniku, nujni dodatki: - slušalke, navodila za uporabo in omrežni polnilec z USB kablom.

Posodil na test:
Agencija Zmaj
Prodajalec/Uvoznik:
Sony Slovenija
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Sony
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki