marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 14 ur (2G) / do 16 ur (3G)
V pripravljenosti:
do 790 ur (2G) / do 820 ur (3G)
Tip baterije:
Li-Ion (3050 mAh)
Dimenzije:
179,4 x 92,2 x 6,5 mm
Teža:
212 g

Tip zaslona:
barvni TFT, kapacitiven, občutljiv na dotik, 1080 x 1920 pik, 16M barv, velikost 6,4 palca

Procesor:
štirijedrni Snapdragon 800, 2,2 GHz
Notranji pomnilnik:
16 GB, 2 GB RAM
Stopnja sevanja SAR:
0.34 W/kg
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Sony Xperia Z Ultra je tablifon, ki je večji kot ostali mobilniki in manjši kot povprečna tablica. Za prenašanje je priporočljiva dodatna torbica, svoje prednosti pa pokaže doma za brskanje po spletu. Telefon ima tehnično vse, manjka pa mu bliskavica.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Sony

Velik telefon, majhna tablica

Sony Xperia Z Ultra


Sony Xperia Z Ultra

27.11.2013
Objavil: Dare Gliha

»A dobim zraven tudi ruzak?« je bilo moje prvo vprašanje, ko sem na test dobil tablifon (ali angleško phablet) Sony Xperia Z Ultra. Ni trajalo dolgo in sem od kolega dobil sledečo pripombo: »A bo sneg, ko lopato nosiš s sabo?«. Tokom testa je bilo še precej podobno smešnih pripomb, ali so utemeljene ali ne, pa sem imel možnost preizkusiti na lastni koži.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 8 Mpix
Povečava: 16x
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Na prvi pogled

Roko na srce, Sony Xperia Ultra Z ni za vsakogar. Križanec med tablico in telefonom je nišni produkt, ki bi želel opravljati dve funkcije. Vendar, s svojo velikostjo je za popolnoma prenosno napravo malo prevelik, za brskanje po splete pred TV sprejemnikom pa verjetno marsikomu vseeno malo premajhen.

Prvi problem, ki se mi je pojavil je bil, kje naj pravzaprav nosim ta tablifon. Za v sprednje hlačne žepe (kjer se po navadi nahaja moj mobilnik) je prevelik, ravno tako so žepi na moji jakni premajhni. Torbic in raznih novodobnih izpeljank pa nekako ne nosim. Začasno domovanje je tako našel v zadnjem žepu kavbojk.

Torej, Xperia Z Ultra s svojim 6,4 palčnim zaslonom polne ločljivosti in dimenzijo kar 179,4 x 92,2 x 6,5 mm ni majhen telefon. Je pa glede na velikost izjemno tanek, dobro narejen in tudi vodoodporen. Sony se pri svoji seriji Z tudi drži oblikovanja OmniBalance (manj je več), zato so si oblikovno telefoni te serije precej podobni. Tako o sami obliki težko zapišem kaj več, kot smo že povedali pri modelih Z in Z1.

Vmesnik

Na tablifonu je nameščen Android različice 4.2.2, ki pa je prilagojen tipično Sonyevo. Ker tablifon razen gumba za vklop/izklop ter glasnost drugih fizičnih tipk nima, je vse upravljanje preko treh na dotik občutljivih tipk, ki skrbijo za vrnitev nazaj, vrnitev domov in za pregled odprtih programov (večopravilnost). Kot smo navajeni iz ostalih telefonov serije Z. Pri tipki za večopravilnost so spodaj tudi priročne bližnjice, ki na hiter način omogočajo dostop do t.i. gradnikov, oz. priročnih programčkov. O nameščenih aplikacijah ne bom niti pisal, saj si željene aplikacije lahko vsak uporabnik namesti sam.

>> Vse o operacijskem sistemu Android >> KLIK

Kamera in zaslon

Sony kot glavno prednost navaja 6,4 palčni zaslon, ki temelji na tehnologiji Triluminos z X-reality za mobilnike. Zaslon je razvit v sodelovanju s strokovnjaki iz TV področja Bravia, omogoča pa prikaz ostre slike na ločljivosti 1920 x 1080 in pri gostoti pik 342 ppi. Priznati moram, da je slika res ostra, pravilnih barv, zaslon pa je lepo viden tudi če je zunaj malo več sonca.

Xperia Z Ultra ima vgrajeno kamero ločljivosti 8MP, kar je dandanes že nekakšen standard pri boljših pametnih mobilnikih. Sony svoje mobilnike vedno napolni s funkcijami, tako je tudi pri Z Ultra. Tu je stabilizacija slike in samodejno ostrenje, tudi raznorazni učinki. Ne manjka niti HDR, panoramski način in izbor scene slikanja. Za večino uporabnikov pa bo najlažje, da uporabijo način Superior Auto, ki poskrbi za najboljšo sliko v vsakršnih razmerah.

Za tak senzor se seveda spodobi, da zmore snemati filmčke pri polni ločljivosti HD, pri snemanju pa je na voljo tudi stabilizacija in HDR način. Sprednja kamera ima ločljivost 2MP, z njo pa ravno tako lahko poleg fotografij zajamemo video posnetke (ravno tako pri polni HD ločljivosti).

Kaj se skriva pod pokrovom?

Velik telefon naj bi imel dovolj prostora za veliko baterijo. Ta je po kapaciteti sicer precej velika, le-ta znaša 3.050 mAh, vendar pa mora skrbeti za napajanje velikega zaslona. Sony navaja, da bo baterija med pogovorom zmogla 14 do 16 ur, v stanju pripravljenosti pa med 790 in 820 ur. Sam sem navajen, da telefon dnevno polnim, tako da sem to počel tudi med tem testom. Vsak, ki si bo tak telefon omislil verjetno z njim ne bo le pošiljal SMS in klical, pač pa ga bo dodobra izkoristil, kar posledično pomeni višjo porabo in krajši čas trajanja baterije. Vseeno pa menim, da bi tablifon ob povprečni uporabi zdržal brez polnjenja dva dni.

Vgrajeni procesor Snapdragon 800 je štirijedrni, moči 2,2 GHz, za grafični del pa skrbi Adreno 330 GPU. Da tablifon res deluje hitro skrbi še 2 GB RAM-a, za shranjevanje podatkov in sistema pa so namenili 16 GB vgrajenega pomnilnika. Če vam to ni dovolj si lahko le-tega razširite s kartico tipa MicroSD.

Na povezovalnem segmentu bi tablifonu težko kaj očital, saj ima vse. Od HDSPA, LTE, Wi-Fi, USB, do kratkovalovnega Bluetootha in NFC. Za zabavo so poskrbeli s povezljivostjo na TV zaslone, ki deluje tako preko Wi-Fi (Miracast), DLNA ter MHL. Zanimivo je, da po specifikacijah telefon podpira tudi ANT+ protokol, kar posledično pomeni, da bi nanj lahko povezali razne tekaške in kolesarske senzorje. Žal pa med testom nisem imel pri roki nobenega, da bi lahko to testiral.

Končno mnenje

Žal med testom še ni bilo snega, da bi lahko Xperio Z Ultra preizkusil tudi kot lopato. Ampak glede na velikost bi težko rekel, da tako početje nebi bilo uspešno. Glede na to, da je vodoodporna, pa bi morala to vsekakor prenesti brez posledic.

Šalo na stran. Xperia Z Ultra je definitivno prevelika, da bi jo dnevno nosil s seboj kot primarni telefon. Njena prednost se je izkazala doma, ko sem jo brez težav uporabljal kot tablico pred TV zaslonom (vseeno pa za to priporočam namensko tablico z večjim zaslonom). Zaslon ni dosti manjši kot zaslon sedem palčnih tablic, vendar pa je za razliko od cenovno dostopnih tablic le-ta vrhunski. Tako tudi prebiranje teksta ni bilo utrujajoče.

Razen velikosti pa ne morem reči kaj slabega o ostalih bombončkih tablifona. Še največja zamera gre dejstvu, da nima vgrajene bliskavice, tako da je slikanje v slabših svetlobnih razmerah bolj jalovo početje. Sony bi tudi lahko razmislil, da bi poleg cenovno dražjih telefonov (ki to seveda omogočajo) priložil vsaj še stojalo za polnjenje, kar so v daljni preteklosti že počeli (naprimer Sony Ericsson P1i).

Posodil na test:
Agencija Zmaj
Prodajalec/Uvoznik:
Aimhigh plus d.o.o.
Cena na dan testa:
773,99
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Sony
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki