marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 3,4 ure (3G do 2,2)
V pripravljenosti:
do 260 ur (3G do 200)
Tip baterije:
Li-ion (900mAh)
Dimenzije:
89 x 44,5 x 24,5 mm
Teža:
95 gramov

Tip zaslona:
TFT, 176 x 220 pik, 262.144 barv
Zunanji zaslon:
OLED, 80 x 64 pik, 65.536 barv

Notranji pomnilnik:
50 MB, 200 SMS/100 MMS
Stopnja sevanja SAR:
0,994 W/kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

"Najmanjši" UMTS telefon, kot ga radi reklamirajo, je simpatičen in precej uporaben malček. Možnosti za povezovanje so odlične, čez zaslon ravno tako ni nobenih pripomb. Kor preklopni mobilnik ima tako svoje prednosti kot tudi slabosti, vedno pa je na udaru kakovost izdelave "spoja" zgornjega in spodnjega dela mobilnika. Pri testiranem mobilniku sem glede tega dobila zelo dober občutek.

Dobrodošla lastnost je tudi to, da lahko izbiramo omrežje (2G/3G/avtomatično), kar pa sem sama zelo hitro izklopila, saj sem bila občasno nedosegljiva.

Prikaz imenika (SIM + pomnilnik) je precej nerodna zadeva. Poleg tega slovenskega jezika ne pozna, kar dandanes niti ne predstavlja večje ovire, moti pa seveda tiste, ki s(m)o navajeni hitrega pisanja SMS-sporočil z uporabo predvidevanja vnosa T9.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Samsung

Mini UMTS

Samsung SGH-Z500


Samsung SGH-Z500

01.11.2005
Objavil: Mojca Giacomelli

Za nekatere težko pričakovani samsungov najmanjši UMTS-mobilnik se je že pred začetkom jeseni znašel na slovenskih prodajnih policah. Ko je prišel v moje roke, sem se s precejšnjim zanimanjem vprašala, kaj je tisto na njem, kar ga pri marsikomu uvrsti med najbolj zaželene mobilnike.



ne podpira datum TransFlash
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 1 Mpix
Povečava: 2x
nočni način
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje osvetlitve
dve kameri
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Na prvi pogled se mi je zdelo, kot da me v škatli čaka sharpov gx-25 z malce večjim zunanjim zaslonom. Zunanji izgled teh dveh mobilnikov je namreč precej podoben, pa tudi po merah sta si precej blizu. Na slovenskem tržišču imata še eno skupno lastnost – ne podpirata slovenskega jezika. Pa vendar ju loči bistvena lastnost – samsung deluje tudi v omrežju UMTS. Za nekatere je to celo najmanjši UMTS telefon na svetu,vendar si ta naziv zasluži le, kadar je zaprt. Samsungov malček pa je tudi moj prvi Samsungov mobilnik, ki sem ga vzela pod drobnogled za namene testiranja.

Zunanjost ...

Dizajnu korejskega proizvajalca ne gre oporekati skorajda ničesar – kombinacija črne in srebrne barve ohišja mu daje vso potrebno eleganco, ki pa jo za moj okus zmoti (obvezen) napis blagovne znamke na prednjem delu (in seveda nepogrešljiva "znamka" operaterja ...). Brez teh dveh okraskov bi bil dizajn še popolnejši. Vse vtičnice so lepo zakrite in tako hkrati tudi zaščitene. Spodaj je seveda vtičnica za priklop mobilnika na napajanje ali na USB-kabel, na desnem boku je reža za pomnilniško kartico tipa TransFlash (prodajnemu paketu ni priložena), na levem pa je vtičnica za (priložene) slušalke. Pod njo se nahaja infrardeče očesce. Gumbi so trije – dva klasična +/- na levem boku in tipka za hitri dostop do kamere na desnem. Ki mi je občasno povzročala nemalo težav. Mobilnik seveda nosim v torbici, in občasno se je aktivirala kamera (z daljšim pritiskom). Rezultat – kakih 25 posnetkov, na katerih je v glavnem tema. Nerodna zadeva, ki nam poleg tega pokuri še energijo. Ki pa je pri tem malčku nikoli ni dovolj. V času testiranja je namreč potreboval polnjenje kar vsak drug dan (v nasprotnem primeru bi tretji dan sredi dneva ostala brez uporabnega mobilnika) za ne tako potratno uporabo - nekaj klicev, SMS-ev in stalno vklopljen modri zob ter samodejno izbiranje omrežja. Ki sem ga kasneje izklopila, saj se mi je zgodilo, da sem bila občasno nedosegljiva kljub nekaj 3G-signala.

Zunanji zaslon je ločljivosti 80 x 64 pik in je zmožen prikaza 65 tisoč barv. Uporaben je tudi kot iskalo kamere, če želimo slikati z zaprtim zaslonom. Prikazuje nam seveda vse dogodke (klice, sporočila, stanje baterije ...), prilagodimo pa si ga lahko ločeno od notranjega zaslona. Tako nam lahko prikazuje uro (analogna ali digitalna), sliko ali napis. Priporočljivo je vklopiti tudi čimvečje varčevanje z energijo. Nad njim najdemo še zunanjo lečo kamere.

Prodajnemu paketu so poleg mobilnika in polnilnika priložene še slušalke, USB-kabel, navodila v slovenskem jeziku ter zgoščenka s programsko opremo. Za lažje nošenje mobilnika je Samsung priložil še lep zapestni trak v črni barvi. Ki pa je verjetno namenjen samo nežnim ročicam deklet in žena. Kar nekaj prijateljic sem prosila, da poskusijo vtakniti svojo roko v ta trak, vendar brez uspeha. Zapestni trak je namreč tako ozek, da ga lahko na roko spravi le redkokatera odrasla in manj odrasla oseba (za moške uporabnike bo čisto neuporaben ...).


... in notranjost (izgled)

Ta se začne, ko telefon odpremo, seveda pri notranjem zaslonu ločljivosti 176 x 220 pik z možnostjo prikaza preko 262 tisoč barv. Po njim se nahaja notranja leča kamere, ki nam pride prav pri videoklicu ali pri slikanju samoportretov.

Vpetost zgornjega dela mobilnika v spodnji del je rešena na način, da nam mobilnik daje zelo dober občutek. In sicer predvsem v tem smislu, da je ohišje v tem delu zelo kompaktno. Predvidevam, da se mu ne bi poznala niti daljša in intenzivnejša uporaba.

Spodnji del je seveda namenjen tipkovnici, ki je klasično izvedena. Pod zaslonom sta najprej dve tipki – tipka za aplikacije in tipka za videoklic. Nato sledi petsmerna navigacijska tipka – levo/desno, gor/dol in sredina za potrditev, ob njej pa sta dve izbirni tipki, katerih funkcija se spreminja skladno s stanjem telefona. Nato sledijo še tipka za brisanje ter rdeča/zelena za zavrnitev/prevzem klica, pod njimi pa še klasični številčni del.

Tipkovnica je lepo oblikovana v tri stolpce tipk. Tipke so dobro odzivne in ravno prav izbočene. Sredinska potrditvena tipka sicer ne igra vedno vloge potrjevanja, pa tudi malce več prostora bi lahko imela. Malce me je namreč motila ravno za petsmerna tipka, saj sem imela včasih občutek, da ne bom izbrala ravno želene zadeve.

Imenik telefona

V pomnilniku telefona je na voljo 1000 prostih mest za zapise, v telefonu pa je le-ta prikazan skupaj z zapisi na SIM-kartici. Ločenega zapisa SGH-Z500 ne premore, je pa lepo razloženo v navodilih, kaj je "imenik" ... tvorijo ga zapisi v pomnilniku in na SIM kartici skupaj. Precej neprijetna zadeva!

Slabo voljo najprej popravijo precejšnje zmožnosti pri urejanju zapisov imenika. Poleg standardnih podrobnosti in specialnosti (slika, melodija zvonjenja) lahko vsakemu kontaktu dodelimo še svojo melodijo za opozarjanje na SMS-sporočilo. Zanimiva posebnost!

Imenik lahko seveda urejamo tudi s souporabo računalnika in priloženega programa. Ki pa ga na testu žal nisem uspela usposobiti za delovanje. Natančneje povedano, samsung se nikakor ni hotel povezati z računalnikom za uporabo programa. Se že nista marala ... :) No, v resnici je verjetno krivo moje računalo (razni drugi programi za druge mobilnike, mogoče tudi kak Win XP SP2, ipd.). Program pa v osnovi omogoča delo z imenikom ter sinhronizacijo ter ima vgrajen File Manager za prenos datotek na in z mobilnika. Na srečo prenos imenika in datotek ni odvisen samo od delovanja priloženega programa. Imenik kot celoto sem na malčka prenesla preko modrega zoba s sony ericssona K700i, datoteke (slikce in melodije) pa sem na in z mobilnika prenašla preko modrega zoba.

Vse vrste sporočanja

SMS, MMS in e-pošta so načini sporočanja pri modelu SGH-Z500. SMS je lahko dolg preko 1800 znakov. Žal pa mobilnik ne podpira slovenskega jezika, zato nam vgrajeno predvidevanje vnosa T9 ne pride v poštev.

Poštnih računov imamo lahko nastavljenih kar pet, pri "dolpotegu" pošte pa lahko izbiramo med samo naslovom, ali pa celotnim sporočilom.

Nastavitve telefona po meri uporabnika

Pri pregledu, kaj vse si lahko uporabnik prilagodi za uporabo, sem bila prijetno presenečena. Pa naj začnem najprej s klasiko – nastavitev bližnjic na petsmerni navigacijski tipki. Naprej lahko določimo funkcijo stranskih tipk pri dohodnem klicu (zavrnitev/utišanje zvonjenja). Ker je telefon preklopni, lahko izbiramo med aktivnostjo pokrovčka. Vsakemu zaslonu posebej lahko nastavljamo ozadje ter čas, po katerem se preklopi v varčevanje z energijo. Zanimiva in hkrati malce kičasta je tudi opcija, kakšne barve in katere vrste (font) ter na kakšni podlagi naj bodo prikazane na zaslonu številke, ko nekoga kličemo z neposrednim tipkanje.

Pri opozarjanju na dogodke imamo možnost uporabe profilov, kjer v vsakem lahko določimo precej podrobnosti. Med njimi mogoče izstopa to, da lahko določimo, ali zvok za opozarjanje na sprejeto SMS-sporočilo zaigra samo enkrat ali se ponovi. Seveda pa lahko na hitro izklopimo vse zvoke tudi s tipko #.

Organizator za resna opravila in igre za preganjanje dolgega časa

Zmogljiv organizator ni dandanes nič posebnega. Poleg koledarja imamo tako še opravila, zapiske, alarme (trije) ter še dodatno zapise o obletnicah. Na tem mestu malce graje za Samsung, saj bi mogoče lahko v to področje avtomatično zapisoval tudi datume rojstnih dni, ki jih (lahko) vpisujem pri podrobnostih o kontaktih. Za organizacijske zadeve je na voljo do 100 zapisov v koledarju, 50 obletnic, 20 opravil in 20 zabeležk. Pomnilnik telefona si tako delijo "le" zvoki, melodije, slike in igre.

Naloženi sta že dve igri, Powerininex in TheLastAge.

Fotografija in video(-klic)

Možnosti pri fotografiranju in snemanju videoposnetkov je kar precej, dvojna leča kamere pa omogoče tudi hitro preklapljanje med zajemom slike. Zunanja kamera ima tako največjo ločljivost fotografiranja 1152 x 864 pik, notranja pa le VGA.

Digitalna povečava je sicer samo 2-kratna, vendar vemo, da je zadeva precej neuporabna. Nastavljamo lahko še nivo osvetlitve, določimo efekte, zabavne okvirje (velikost zajete slike se v tem primeru se avtomatično pomanjša na 176 x 144 pik), precej možnosti pa imamo tudi z izbiro načina slikanja (zaporedno slikanje, samosprožilec, nočni način ...).

Snemanje videoposnetkov lahko nastavimo na dolžino za MMS ter na normal, kar pomeni do 60 minut posnetka. Snemamo lahko v dveh različnih ločljivostih (176 x 144 in 128 x 96) v štirih različnih kakovostih (normal, high, very high in very low).

Vgrajeni kameri omogočata tudi videoklic, saj je Z500 UMTS-mobilnik. Pri videoklicu imamo precej možnosti. Začnemo lahko z izbiro prikazovanja slike, kjer so štiri možnosti: na zaslonu se lahko prikazuje naša slika ali samo slika tistega na drugi strani linije, lahko pa imamo obe sliki – svojo večjo in v kotu manjšo sliko sogovornika in seveda tudi obratno. Zanimiva možnost je tudi izbira prikaza "hitrosti gibanja", kjer lahko izbiramo med normalno, hitro ali počasno. Poleg tega imamo še nekaj drugih možnosti, kot so digitalna povečava med klicem ter izklop kamere in/ali zvoka.

Povezovanje

Samsungov mini-UMTS mobilnik je opremljen z vsemi možnimi načini povezovanja z drugimi napravami - IR, modri zob ali USB-kabel. Tako ga lahko povežemo skoraj z vsemi napravami, ki jih drugače uporabljamo. Na testu je bila preizkušena povezava z osebnim računalnikom, kjer pa sem verjetno imela malce smole pri nastavitvi računalnika, saj le-ta (oz. priložena programska oprema) nikakor ni hotel "spoznati" povezave z mobilnikom. Tako nisem uspela preizkusiti PC Studia, ki nam lahko precej olajša delo in nastavljanje mobilnika. Normalno pa je delovala klasična FTP povezava preko IR in modrega zoba.

Tudi v navezi z avtoinštalacijo Parrot CK3100 se je normalno obnesel, le funkcije samodejne sinhronizacije imenika še ne podpira (avtoinštalacija seveda).

Hitri prenos podatkov (UMTS) je dobrodošel tako za mobilno surfanje na mobilcu kot tudi pri navezi z osebnim računalnikom ali dlančnikom.

Mobilnik je na testiranje posodil Mobitel d.d..

Prodajalec/Uvoznik:
Janus Trade d.o.o.
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Samsung
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki