marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
5 h 50 min
V pripravljenosti:
do 500 h
Tip baterije:
Li-Ion (1440 mAh)
Dimenzije:
112 x 56,9 x 12,5 mm
Teža:
122 g

Tip zaslona:
TFT, 256K barv, 240 x 400 pikslov, 3,2 palčni

Notranji pomnilnik:
8 GB/16 GB
Operacijski sistem:
WinMobile

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Odličen fotoaparat, veliko uporabnih aplikacij, TouchWiz vmesnik ponuja veliko personalizacije.

Proti

Ločljivost zaslona bi morala biti višja, stylus ni vgrajen v ohišje.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Samsung

Vse v enem

Samsung SGH-i900 OMNIA


Samsung SGH-i900 OMNIA

01.02.2009
Objavil: Aleš Poljak

Prvo, kar mi je padlo v oči, ko sem prevzel aparat na test, je bil napis na prodajnem paketu: »A truly all-in-one phone.« Glede na to, da ima 3,2 palčni na dotik občutljiv zaslon, zmogljivo kamero in veliko notranjega pomnilnika (16 GB) je morda napisu na prodajnem paketu lahko za verjeti.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj)  
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

A v tem visoko cenovnem segmentu mobilnih aparatov že kaj manj ne gre pričakovati. Vprašanje je samo, kako se aparat obnese pri uporabi in to vam bom predstavil v nadaljevanju.

Zunanjost aparata…

Aparat je simetrično oblikovan in je skoraj enakih mer kot njegova konkurenca (Iphone, SE Xperia, HTC Diamon, Touch HD,…). Sprednjo stran aparata krasi reža z zvočnikom, majhna kamera za video klice, 3,2 palčni zaslon pod njim pa kar veliki tipki za sprejem in zavrnitev klica. Med omenjenima tipkama je mini TouchPAD, kot smo ga vajeni pri prenosnih računalnikih in se kar dobro izkaže ob vklopljenem kazalcu miške (mouse pointer) kurzorju. A več o tem kasneje.
Stranice aparata so odete v kromirano plastiko. Na desnem boku se nahajajo funkcijske tipke. Prva z vrha je tipka s katero dostopamo v glavni meni aparata oziroma v kolikor jo držimo za sekundo ali dve se nam na zaslonu prikažejo aplikacije, ki so trenutno zagnane. Pod to tipko sta še tipki za uravnavanje glasnosti zvonjenja ali zvočnika in dvostopenjska tipka za upravljanje s sprožilcem fotoaparata. Levi bok aparata je dokaj pust. Tik pod vrhom najdemo hakeljček, kamor lahko navežemo priložen stylus. Omenjeni inovativni oblikovni prijem mi ni prav nič všeč, saj sem imel ob pospravljanju aparata v žep vedno opravka še s stylus-em, ki se je zataknil ali čudno obrnil. Prav tako ne izgleda ravno najlepše, da nam med telefonskim klicem nekaj binglja od telefona, razen za najstnice in otroke, ki imajo na telefonu pripete obeske. Res škoda, ker stylusa niso vdelali v ohišje, kot je navada pri HTC-jih. A je uporaba aparata brez njega vseeno zmogljiva. Pod hakeljcem za privez stylusa se nahaja pokrit konektor preko katerega polnimo baterijo aparata, povežemo aparat z osebnim računalnikom ali vklopimo priložene slušalke.
Na zgornji strani aparata je majhna tipka s katero aparat vklopimo ali ga zbudimo iz pripravljenosti. Ni me motila velikost tipke, ampak to, da ni tipka niti malenkost dvignjena iz ohišja. Velikokrat se mi je zgodilo, da sem jo zgrešil in pritiskal v prazno.
Preostala nam je le še hrbtna stran aparata. Hrbet Omnie je oblečen v črn pokrovček iz čvrste plastike, katerega odstranimo, da pridemo do baterije in mesta, kjer ležita SIM-kartica in pomnilniška kartica. Hrbtno stran krasi izvrstna digitalna kamera s 5 milijoni točk občutljivim senzorjem, sprotnim ostrenjem slike in bliskavico.

Zaslon in uporabniški vmesnik...

Velikost Omniinega zaslona je 3,2 palca, kar je v stiku s svojo konkurenco. A žal isto ne morem reči za ločljivost. Z 240 x 400 točkami zaostaja za svojimi glavnimi konkurenti. Razlika v številkah sicer ni velika, a je ob pogledu na ikone v menijih in predvsem med brskanjem po internetu hitro očitna. Občutljivost zaslona na dotik deluje zadovoljivo. V pomoč pa so tudi dovolj velike ikone v menijih in s tem pride stylus prav le v primerih, ko pišemo tekst ali sms sporočilo s polno QWERTY tipkovnico.

Sedaj pa nekaj besed o uporabniškem vmesniku. Tisti proizvajalci pametnih telefonov, kateri se zanašajo na operacijski sistem Windows mobile (na aparatu je verzija 6.1), ponudijo uporabnikom tudi svoj uporabniški vmesnik. Saj je standardni Windows mobile vmesnik rahlo zakrnel in nam uporabnikom ni ravno v veselje imeti podobno monotonost kot na PC-ju še na mobilnem aparatu.
Tukaj Samsung ni izjema in je razvil svoj uporabniški vmesnik, ki so ga poimenovali TouchWiz.
TouchWiz nam ponuja začetni zaslon bodisi z Widgeti ali pa dva v naprej definirana začetna zaslona in čisto svoj glavni meni z bližnjicami.
Widgeti so nekakšne bližnjice do programov oziroma menijev v katerih so razvrščene sorodne aplikacije. Te lahko po zaslonu razvrstimo popolnoma svobodno, z metodo ''Drag and Drop''. Želen Widget enostavno z roba zaslona, kjer je nabor vseh Widgetov potegnemo na želeno mesto na zaslonu in ga tam izpustimo. Widgete nastavljamo za pokončni in ležeč položaj aparata. Saj telefon preko merilca pospeška zazna kdaj smo telefon obrnili in s tem obrne orientacijo zaslona. Tako si je v pokončnem položaju zaslona poleg ure in datuma smotrno nastaviti Widgete, ki nam najbolj prav pridejo za opravljanje telefonskih klicev v ležečem položaju pa na primer Widgete za upravljane z multimedijskimi aplikacijami. Žal pa se v nabor Widgetov ne da dodajati novih in smo tako omejeni le na tiste katere nam je namenil proizvajalec.
Ostala dva Samsungova začetna zaslona sta bolj ''standardna'', saj ne dopuščata svobodnega razvrščanja elementov.
Prvi začetni zaslon (Today screen 1) ima 3 razdelke. Prvi čisto zgornji razdelek je ura z datumom, pod njim je razdelek z zgodovino klicev, pregled sms in email sporočil. V čisto spodnjem razdelku imamo razvrščene vse bližnjice do pomembnih aplikacij in bližnjico do glavnega menija.
Drugi začetni zaslon (Today screen 2) je sestavljen malenkost drugače. V zgornjem razdelku izbiramo kaj se nam prikaže pod njim. Na voljo so tri opcije.
Prva in tudi privzeta opcija je Home – Domov. Tu se prikaže ura z datumom, pod njo pa pregled zgodovine klicev in pregled sms in email sporočil.
Druga opcija je Phonebook – telefonski imenik. Tu se v bistvu prikaže meni hitrega klicanja. Na voljo je 9 polj v katere nastavite tiste osebe, ki jih največkrat kličete.
Tretja opcija je Settings – Nastavitve. Tu se prikažejo najbolj pogoste nastavitve, se pravi vklop Bluetooth-a ali WiFi-ja, vklop optične miške, vklop rahle vibracije, ko zaslon zazna dotik in se izvede določena akcija in tako naprej.
Kar se tiče osnovnega izgleda, ko aparat zbudimo iz pripravljenosti smo sedaj prišli do konca. Ostane še glavni meni in meni bližnjic. Glavni meni prikličemo na več načinov, bodisi s pritiskom bližnjice v osnovnem pogledu ali pa s pritiskom na stransko funkcijsko tipko, ki je nad tipkama za nastavitev glasnosti. Ikone v glavnem meniju so dovolj velike, tako da težko zgrešimo želeno ikono. V pogledu glavnega menija lahko prikličemo pogled bližnjic. Bližnjice dodajamo na isti način kot Widgete na osnovni zaslon, le da se bližnjice dodaja v razpredelnico. Izbira bližnjic je obsežna in si tako resnično lahko nastavimo tisto kar želimo. Meni bližnjic je torej velik plus TouchWiz vmesnika, saj je vse pri roki oziroma pri prstu.
TouchWiz torej dobro opravlja svojo nalogo in dopušča veliko personalizacije pri nastavljanju osnovnega pogleda in je z menijem bližnjic v veliko pomoč uporabniku. Tipka Windowsovega start menija je torej samo kot opomnik, da ima aparat Windows Mobile OS.

Imenik, koledar, sporočanje

Imenik in koledar nista doživela neke radikalne spremembe in sta dokaj podobna ostalim na Windows mobile platformi. Iskanje po imeniku je preprosto, saj imamo ob desni stani vertikalno postavljene črke in se s pritiskom na določeno črko tako približamo želenemu kontaktu ali pa ga poiščemo z vpisom prvih parih črk imena ali priimka. Koledar je prav tako zelo pregleden, saj lahko vklopimo urni, dnevni, tedenski, mesečni in celo letni pregled. V primeru, da v koledar dodajamo dogodek lahko nastavimo cel kup detajlov o tem dogodku. Imenik in koledar je možno tudi sinhronizirati z Outlook-om, kar pride še kako prav, če prisegate na Outlook za organizacijo vašega dneva in E-pošte.
Sporočanje je razdeljeno na SMS/MMS in E-mail sporočanje. SMS ali E-mail sporočila lahko pišete na več načinov. Na voljo je namreč več različni tipkovnic. Popolna tipkovnica kot pri osebnih računalnikih (obvezna uporaba stylusa), Qwerty tipkovica (priporočam ob ležečem položaju aparata), pol Qwerty (priporočam ob pokončni legi aparata) in običajna GSM tipkovnica (pride prav, če pišete med hojo). Malo so sicer zakomplicirali s poimenovanjem teh tipkovnic saj je recimo polna Qwerty poimenovana Samsung keybord, pol Qwerty je Samsung Keypad in tako naprej...
Nastaviti se da tudi več e-poštnih računov. Med dodajanjem e-poštnega računa lahko aparatu zaupate in vam, če na primer nastavljate G-mailov račun sam zazna strežnike, na kar za kakšne posebne domene ni tako bister.

Večpredstavnost…

Tukaj Omnia ponuja res veliko. Od povsem običajnih stvari, kot so brskanje po internetu, poslušanje glasbe (MP3 ali FM radio) do ogledovanja zajetih slik in video posnetkov. Ponuja pa tudi določene novosti, saj lahko na primer zajete slike z aplikacijo PhotoSlides oblikujemo v albume. Urejate lahko tudi videoposnetke, a le QVGA (320 x 240 pik) ločljivosti, kar je rahlo neuporabno gleda na to, da je aparat s svojo kamero zmožen zajeti video posnetek v večji ločljivosti. A s tem urejevalnikom lahko kombinirate s slikami in video posnetki, da naredite kratko predstavitev kakšnega nedeljskega izleta ali pa burne noči v klubu.
S TouchPlayer-jem, ki je poleg predvajanja glasbe zadolžen tudi za predvajanje video posnetkov lahko gledamo filme ali nadaljevanke v DIVX/XVID ali MPEG4 formatu. Priporočam, da uporabljate priložene slušalke za poslušanje glasbe ali video vsebin. Saj so že priložene kar kvalitetne in dobro prenašajo zvok v naše ušesa. Priložen je tudi adapter v katerega lahko vklopite vaše standardne slušalke s 3,5 mm vtičem. V primeru, da poslušate radijske postaje, so slušalke obvezne kot pri ostalih mobilnih aparatih. Aparat dopušča da shranite 6 radijskih postaj.
S pred naloženimi Google map-si si lahko poiščete najbližjo pot domov. Za hec sem na Tromostovju pognal to aplikacijo in ji dal nalogo, da mi ''preračuna'' pot domov. Nad izračunom poti do naše ''domačije'' sem bil kar zadovoljen in sem potem tudi sam obral to pot.
Še par besed okoli surfanja po internetu. Privzet brskalnik je Opera. Svojo nalogo opravlja odlično, saj strani lepo odpira brez kakršnihkoli popačitev na strani, kar za Internet Explorer ne morem reči. Povečevanje in pomanjševanje strani deluje hitro a takoj, ko se stran naloži so črke v besedilu pogostokrat neberljive zaradi majhne ločljivosti zaslona. Med brskanjem po internetu sem veliko uporabljal ''TouchPAD'' z vklopljenim kazalcem miške. Tako najlažje brskati po straneh, kjer so linki zelo skupaj ali ko je povečava strani zelo majhna. Kurzor lahko uporabite tudi za pomikanje po menijih telefona a mislim, da uporaba kurzorja ni potrebna, saj se da vse postoriti s prstom. Nekaterim bo TouchPAD všeč, nekaterim pač ne.
Omeniti moram še kako je z zapiranjem teh malo bolj požrešnih aplikacij za delovni pomnilnik (128 MB) in procesor (624 MHz). Ko smo z določeno aplikacijo končali enostaven pritisk tipke X v zgornjem desnem robu zaslona ni dovolj, saj se takrat aplikacija le minimizira. Potrebno je držati funkcijsko tipko na desnem robu aparata za kako sekundo (enojni pritisk odpre glavni meni).
In sedaj nam operacijski sistem pokaže zagnane aplikacije, katere sedaj enostavno zapremo.

Baterija, kamera…

Lionska baterija s kapaciteto 1440 mAh aparat pri življenju ohranja maksimalno 3 dni, če aparat malo uporabljamo in ga vestno preklapljamo v pripravljenost. Ob veliki uporabi WiFi-ja, bluetooth-a ali če so telefonski pogovori dolgi od 5 minut naprej je lahko prazen tudi v dnevu in pol. Takrat je pametno investirati v avto polnilec.
5 milijonov točk se sliši veliko in tudi je, saj Omnia v svojem razredu krepko vodi z ločljivostjo svojega fotoaparata/kamere. Ostrino slike zagotavlja hitro avtomatsko ostrenje. Aparat prepozna tudi obraz in nasmeh. Tako, da izostri sliko na območju obraza in zajeme sliko, ko se oseba nasmeje. V temnejših prostorih prav pride bliskavica, katera prilagaja moč osvetljevanja glede na izbran profil slikanja. Profilov in dodatnih nastavitev je na izbiro res veliko, celo primerljivo s serijskimi fotoaparati. Če se malo poigrate z nastavitvami vam lahko uspe zajeti zelo kvalitetno sliko, primerno tudi za razvijanje. Seveda Omnia zna zajeti tudi video posnetek, kateri ima maksimalno ločljivost 640 x 480 točk in je v MPEG 4 formatu. Tudi tu vam aparat ponuja pester nabor nastavitev, a če pustite na ''Auto'' posname čisto spodoben video posnetek. Prostora za video posnetke in slike je več kot dovolj, saj ima Omnia obilen notranji pomnilnik (8 GB ali 16 GB z dodatno spominsko kartico).

Povezljivost…
Omnia je aparat, ki bo deloval na vseh kontinentih (Quad band), a če planirate pot v deželo nove priložnosti kot so včasih imenovali Ameriko, vam tam telefon ne bo deloval v 3G omrežju, zaradi UMTS sprejemnika, ki je le eno pasoven. Aparat podpira tudi GPRS, EDGE in HSDPA. Vgrajen je seveda tudi WiFi, bluetooth 2.0 in GPS. MiniUSB vhod služi za polnjenje aparata, poslušanje glasbe in povezavo aparata z osebnim računalnikom, kjer ga lahko sinhroniziramo z Outlookom ali pa ga uporabljamo kot USB pomnilniški pogon aka. USB ključ.

Zaključek…
Omnia svojemu bodočemu uporabniku res ponuja veliko in bolj kot ne napis na prodajnem paketu kar drži. TouchWiz vmesnik ni ravno tako dobro dodelan kot HTC-jev TouchFLO, a ob njegovi uporabi čisto pozabimo, da imamo opravka z Windows Mobile operacijskim sistemom. V aparat so stlačili toliko uporabnih aplikacij, da nam ni nikoli ni dolgčas oziroma imamo na voljo prava orodja, katera potrebujemo, da še bolje opravljamo svoje delo ko nismo za PC-jem. Izvrsten fotoaparat, kamera in dovolj velik pomnilnik so pa kot smetana na torti. Škoda le, da ustvarjalci aparata niso našli prostora za Stylus v ohišju in da niso vgradili zaslona z večjo ločljivostjo.

Posodil na test:
Janus Trade d.o.o.
Prodajalec/Uvoznik:
Samsung
Cena na dan testa:
562,00
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: Samsung
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki