marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
5 ur
V pripravljenosti:
200 ur
Tip baterije:
Li-Ion (800 mAh)
Dimenzije:
87 x 44 x 23 mm
Teža:
90 g

Tip zaslona:
176 x 220 pik velik TFT zaslon, 256 tisoč barv

Notranji pomnilnik:
88 MB
Stopnja sevanja SAR:
0,45 W/kg
Za

Prikupen malček, ki bo z vsemi svojimi funkcijami razveselil tako resne kot tudi zabave žejne uporabnike. 88 MB pomnilnika zadostuje za kar nekaj slik, videov in iger, obenem pa ostane še prostor za kako pesem. Povezovanje mu ne predstavlja nobenih težav, opremljen je tako z IR kot tudi z bluetooth povezavo. Med pozitivne lastnosti pa spada tudi vzdržljiva baterija.

Proti

Če bi imel še prostor za spominsko kartico, bi ga lahko uporabljali kot MP3 predvajalnik. Nekoliko moti tudi plastičen izgled ohišja.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Samsung

Ima vse, kar imajo veliki

Samsung SGH-E860V


Samsung SGH-E860V

16.11.2005
Objavil: Andrej Bergant

Samsung, s polnim nazivom SGH-E860V, je trenutno eden najmanjših Vodafone telefonov, ki so na voljo pri nas, obenem pa tudi eden boljših. Napake moramo med vsemi dobrotami iskati skoraj kot iglo v kopici sena.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 1,3 Mpix
Povečava: 5x
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje osvetlitve
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
podpira infrardeči vmesnik
ne podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Poleg majhnosti in lahkosti, ima še dober zaslon, vrtljivo kamero z visoko ločljivostjo in goro funkcij, od bluetootha in IR povezave, do java iger in predvajalnika MP3 datotek. Samsung je z modelom E860 tudi prvi te blagovne znamke, ki je prišel v ponudbo pri Si.mobil – Vodafone.

Izgled
Ob krajši uporabi sem ugotovil, da ohišje niti ni tako nekvalitetno, kot je izgledalo na prvi pogled. Sprednji del s tipkovnico je odet v črno barvo, ostala zunanjost pa je temno sive barve. Ohišje ima še to slabo lastnost, da se v vsakem utoru hitro nabere prah, predvsem kamera je na udaru. Odpiranje telefona je zelo gladko, drsnik je vzmeten, tako da moramo zgornji del telefona poriniti le do polovice, naprej zdrsne sam.

Tudi tipke so zelo dobre, dovolj velike in dajo dobro povratno informacijo, njihova postavitev pa je logična in enostavna. Tudi številske tipke 1, 2 in 3 se da povsem normalno pritisniti, čeprav so tik pod zgornjim delom ohišja. Potrditveno tipko obdaja smerna tipka, ki je srebrne barve, smerna tipka je obdana še s prosojno plastiko, ki vsakih pet sekund utripne v svetlo modri barvi. To zna biti včasih moteče, če pa imamo navado v lokalih telefon dati na mizo, ga bodo zagotovo opazili vsi, ki so pri naši mizi. Poleg smerne tipke sta pod ekranom izbirni tipki, desna za v meni in leva za hiter dostop do portala Vodafone live!. Ne levi strani telefona sta še tipki za glasnost in pokrit vtič za slušalke, na desni strani pa je tipka za obračanje slike pri kameri (ko imamo kamero obrnjeno proti sebi, je slika drugače obrnjena, kot če kamero obrnemo stran od sebe), če v stanju pripravljenosti tipko držimo dlje, se vklopi kamera.

Zaslon ima ločljivost 176 x 220 pik in lahko prikaže 256 tisoč barv. Kot pri večini Samsungov je kontrasten in nasploh kvaliteten. Na levi zgornji strani telefona se nahaja še kamera, ki slika v ločljivosti 1,3 milijona pik.

Uporaba
Ko telefon odpremo, se tipkovnica odklene in telefon je pripravljen za uporabo. Tipkovnico je možno odkleniti tudi ko je telefon zaprt, vendar mi je kasneje brez odpiranja in ponovnega zapiranja telefona ni uspelo ponovno zakleniti. Zaprt telefon je nasploh težje uporabljati, saj je težišče skoraj na dnu telefona, ko pa ga odpremo, pa niti ni tako večji, da bi bila uporaba zaprtega telefona smiselna.

Uporabniški vmesnik je za telefone Vodafone live! standarden in nima nobenih dodatnih posebnosti. Ikone, ki prikazujejo stanje bluetootha, prejetega sporočila, neodgovorjenega klica in drugo, na osnovnem zaslonu so nekoliko premajhne, medtem ko je ura dovolj velika oziroma v primerjavi z ikonami skoraj prevelika.

Telefon ima 88 MB notranjega pomnilnika, ki pa se deli na Imenik, Sporočila, Organizator in orodja ter Moje datoteke, za katere je odmerjenih slabih 82 MB. Baterija je za tako majhen telefon precej dobra - brez polnjenja in s precejšno uporabo je napajala telefon tri dni, morda bi vzdržal še četrti dan, vendar ima indikator baterije le tri črtice in je zelo težko oceniti stanje baterije.

Prodajni paket
V prodajnem paketu dobimo telefon z baterijo, navodila, 220V polnilec, CD s programsko opremo, slušalke in Samsungov trakec za okoli roke. Črn trakec izgleda sicer zelo elegantno, vendar je na telefonu lahko samo za okras, saj ga okoli roke lahko spravijo le osnovnošolski otroci. Za slušalke pa ne najdem lepšega opisa, kot da so grde, vendar smo na njih vezani, saj vtičnica za slušalke ni standardna. Niso mi pa všeč zato, ker ti pri telefoniranju ali poslušanju glasbe ob ušesu stoji še približno pet centimetrov dolga palčka, na katero je pri vrhu pritrjen del, ki gre v uho.

Imenik, sporočila, klici
V imeniku je prostora za 1000 zapisov, pri tem pa lahko pri vseh zapolnimo vsa polja, ki so na voljo. Zapisom pa lahko določimo ogromno podrobnosti, poleg imena in številke lahko med drugim vpišemo še: priimek, več številk, elektronski naslov, sliko, privzeto melodijo, uvrstimo pa ga lahko tudi v katero od skupin. Imenik je mogoče sinhronizirati tudi z Outlookom preko priložene programske opreme.

Telefon zna operirati z SMS, EMS, MMS in e-poštnimi sporočili. Kratko sporočilo je lahko dolgo kar 1836 znakov, ki jih telefon pošlje kot 12 samostojnih sporočil. V kratka sporočila lahko dodamo tudi ikone, kratke animacije in enoglasne melodije, to sporočilo se potem pošlje kot EMS sporočilo. V MMS sporočila pa lahko vstavljamo slike, besedila, video posnetke, glasbo in melodije zvonjenja. Med pisanjem sporočila lahko tudi posnamemo novo sliko, video posnetek ali zvok. Vstavimo lahko več strani in vsaki od njih določimo trajanje v sekundah. Ker ima Vodafone live! uporabniški vmesnik, je nameščen tudi dodatek za preprosto pošiljanje razglednic. Za pisanje sporočil lahko uporabimo tudi slovenski slovar T9.

Dnevnik klicev je urejen dovolj logično. Ogledamo si lahko vse klice, ali pa neodgovorjene klice, prejete klice ter klicane številke posebej. Če je več zaporednih klicev z istim statusom in z iste številke, se združijo v en zapis, v oklepaju pa piše koliko je bilo teh klicev. Vsi klici imajo tudi podatek o času in datumu klica, manjka pa podrobnost o trajanju klica. O trajanju si lahko ogledamo samo čas trajanja zadnjega klica, vseh oddanih in vseh prejetih klicev skupaj. Tudi števec prenesenih podatkov je nameščen in nosi podatke o prejetih in poslanih podatkih v zadnji seji, ter o prejetih in poslanih v vseh sejah.

Organizacija in nastavitve
Za uspešen in pravočasen začetek dneva poskrbi budilka, nastavimo lahko tri budilke – "jutranji klic", bujenje 1 in bujenje 2. Vsaki budilki lahko določimo čas bujenja, ponavljanje, ton bujenja in glasnost. Koledar je narejen dovolj preprosto, pa vseeno učinkovito. Izbiramo lahko med tedenskim in mesečnim pogledom, dodane zapise pa uvrstimo kot urnik, obletnico, beležko ali opravilo. Glede na uvrstitev pa se spreminja tudi forma vnosa. Med uporabnimi aplikacijami so še snemalnik zvoka, svetovna ura, kalkulator, pretvornik valut in ostalih mer, odštevalnik časa in štoparica.

Za prilagoditev telefona okolju, je na voljo pet profilov. Najlažje je z daljšim pritiskom na zvezdico preklapljati med splošnim in tihim profilom, za ostale je potrebno pobrskati po meniju. V nastavitvah lahko določimo, na katero funkcijo nas popeljejo smerne tipke na osnovnem zaslonu, glede drsnika pa lahko določimo, če sprejme klic ob odpiranju in če ustavi ali nadaljuje postopek, ki se izvaja, ko telefon zapremo. Za zvonjenje lahko izberemo večglasne melodije, ki so lahko največ 64 kanalne ter AMR, AAC in MP3 melodije.

Zabava, glasba, film
Za zabavo skrbijo igre, ki jih je šest, vendar je le ena od teh cela, ostale so demo igre in imajo svoje omejitve. Bobby Carrot je edina igra, ki ni demo različica, osebno mi je bila tudi najbolj všeč. Ostale igre so še Freekick, Block Breaker Deluxe, New York Nights, Extreme Air Snowboarding in Mini Golf Castles.

Predvajalnik skrbi za predvajanje audio in video datotek. Glasba je lahko v AMR, AAC in MP3 formatu, video pa MP4 ali 3GP. Shranimo si lahko svoj priljubljeni seznam glasbe, vendar je 88 MB nekoliko premalo, da bi telefon lahko uporabljali kot MP3 predvajalnik.

Kamera
Kamero vklopimo z daljšim pritiskom na desno stranko tipko ali pa preko menija. Ker je kamera vrtljiva, lahko brez težav slikamo tudi samega sebe. Slike, posnete s kamero, so v ločljivosti 1280 x 1024 – 1,3 milijona točk. Slike so še nekoliko grahaste, vendar je kvaliteta v dobrih pogojih precej solidna. Pri slikanju se lahko igramo tudi z mnogimi funkcijami, npr. slikanje 6, 9 ali 15 slik naenkrat ali pa slikanje mozaične slike. Tudi učinkov je ogromno, vse od črno-bele slike in negativa, do mesečine in megle. Še enkrat toliko kot učinkov pa je okvirjev. Določamo lahko še svetlost slike, sliko približamo, ter vklopimo samosprožilec. Za slikanje v slabših svetlobnih pogojih lahko uporabimo bliskavico, ki jo moramo vključiti ročno.

Največja ločljivost video posnetkov je 352 x 288 pik. Tudi videoposnetkom lahko določimo osvetlitev, učinke, samosprožilec in bliskavico, ki v tem primeru deluje kot lučka. Dolžina videoposnetkov je omejena le s prostim pomnilnikom, med snemanjem pa lahko tudi približujemo in oddaljujemo.

Povezovanje
Kot se za tak telefon spodobi, mu ne manjka niti možnost povezovanja v svet in povezovanja z drugimi napravami. Za prenos podatkov in WAP-anje, lahko uporabimo GPRS ali pa CSD povezavo. WAP je različice 2.0, GPRS pa razreda 10 (4+1/3+2).

Tudi pri povezovanju z drugimi napravami nismo omejeni, povežemo se lahko preko IR ali bluetooth povezave. Za povezavo z računalnikom je priložen Samsung PC Studio II, s katerim na lažji način prenašamo datoteke iz in na telefon ter izvajamo sinhronizacije imenika in koledarja, telefon pa nam lahko služi tudi kot modem za povezavo na internet.

Telefon je na testiranje posodil Si.mobil - Vodafone.

Posodil na test:
Si.mobil d.d.
Prodajalec/Uvoznik:
Si.mobil d.d.
Cena na dan testa:
(90.000,00 SIT)
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Samsung
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki