marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 150 / 220 minut (UMTS / GSM)
V pripravljenosti:
do 200 / 220 ur (UMTS / GSM)
Tip baterije:
Li-Ion BL-5F (950 mAh)
Dimenzije:
103 x 55 x 18 mm
Teža:
125 g

Tip zaslona:
7-cm QVGA (240 x 320 pik) LCD TFT zaslon s podporo 16 milijonom barv

Notranji pomnilnik:
16 GB
Operacijski sistem:
Symbian

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Dejansko sem imel v načrtu nabaviti praktično kar na slepo N96. Na test sem jo dobil bolj po sreči, kakor pameti in ni mi žal. Ne me narobe razumeti, mobilnik ni slab, daleč od tega. Le mogoče sem napram N95 8 GB preveč pričakoval, dobil pa praktično enako zadevo, v drugem ohišju. Pravzaprav za moje potrebe še slabšo (sovražim drsnike na vzmet, visoko lakirana ohišja in majajoče hrbtne ploščice), a kljub temu, če si nikoli ne bi lastil N95 in bi kupoval »iz nule« bi se v N96 zaljubil v trenutku.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Nokia

Multimedijski monstrum, a vendar...

Nokia N96


Nokia N96

02.10.2008
Objavil: Mitja Zupančič

Pa jo imamo. Končno. N95 imam res že »poln kufr«, HOČEM N96! Pa jo dobim na test, za vsak primer, bil sem skoraj 100% nakupom, a skoraj neslišni glasek v glavi mi je govoril »najprej jo stestiraj, ker ni poceni«. Pa OK, sodelavec iz mobile.si me pokliče, če bi jo vzel na test in seveda prikimam. Hura! Končno!



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 5 Mpix
Povečava: 20x
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Prvi vtisi, tipkovnica, kvaliteta izdelave

Ko sem le odprl škatlo in jo vzel ven, so se mi po glavi podile misli: »mja, malo večja je, dizajn je drugačen, huh, high gloss, najbrž bo občutljiva na prstne odtise, pa da vidim, če je kaj novega na drsniku...« in mi je vse »padlo dol«. Ne ne, ne me narobe razumeti, drsnik se skoraj nikamor ne premika. Ampak Finci so prešli na drug sistem, kot je krasil N95 in N95 8 GB. Sedaj je drsnik, podobno, kot pri E65 izdelan na sistem vzmeti in med odpiranjem mobilnika zgornji del odskoči proti vrhu, ko mobilnih zapremo skoči proti dnu. Zakaj niso skopirali drsnik iz 8xxx serij in pač uporabili malce cenejše materiale? Pač niso, tako je, take it or leave it.

Potem končno zaženem novo multimedijsko igračko.. Zaslon me niti ne preseneti, ker za razliko od N95 8 GB nisem opazil nobene razlike, velikost je enaka, ločljivost in barvna globina prav tako. Na to opazim pravo malo poplavo tipk pod zaslonom. Na N95 (8 GB) jih ima 13, če štejemo še 5 smerno navigacijsko tipko. Pri N96 je to število naraslo na 16. Izgubilo se je pisalo, a zato pridobilo 5 multimedijskih tipk. Čemu tako mi niti ni jasno, saj ima N96 podobno, kot predhodnica dvojni način odpiranja drsnika. V primeru, da ga porinemo navzdol imamo na voljo 4 multimedijske tipke, kjer se zažene predvajalnik. Čemu podvajanje tipk s podobno funkcionalnostjo mi niti ni jasno.

Tipke pa mi nekako niso najbolj sedle na prste. Namreč, kot že zapisano je telefon visoko lakiran. Torej je posledično zelo »gladek« in tudi tipke so take, poleg tega so brez izboklin in so popolnoma zlite z ohišjem in še veliko jih je tako, da je treba kar pogledati kam pritiskaš, tiktak se namreč ob obilici novih tipk zgodi, da pritisneš kakšno multimedijsko.

Sama tipkovnica je solidna, pač zopet so polirane tipke in popolnoma ravne, a vseeno so lepo odzivne in pisanje SMSov ne predstavlja zaradi novodobnega dizajna nikakršnih težav.

Več težav (zopet) predstavlja kvaliteta izdelave. Le-ta je namreč precej vprašljiva. Mogoče bodo Finci na prodajne police postavili kaj kvalitetnejšega, kot smo mi dobili na test, a vendar ne morem mimo tega, da je pokrovček baterije prav smešno in ceneno majajoč. Predvsem »laja« kar za milimeter ali dva na zadnjem zgornjem delu, kjer je tipka za odpiranje. Že, če bi bil to mobilnik za 30 EUR bi se jezil na proizvajalca, a tukaj je stvar res smešna in bi človek mislil, da je to možno samo na kitajskih ponaredkih. A kljub temu, če na to pozabimo, se še vedno za kakšne pol milimetra tako, kot na N78 zadnji pokrovček maje gor in dol. Kot kaže so se pri konstruiranju N96 osredotočali samo na izboljšanje drsnika, pa še to je za moje standarde površno in bedno izdelano. Pač kopiranje iz drugih starejših modelov zame ni način.

Uporabniški vmesnik, multimedija

No, pa da ne bom samo kritičen naj pohvalim uporabniški vmesnik. Postal je še malce hitrejši od predhodnice in vsebuje vzdrževalni paket 2. O tem sem že pisal v testu N78 – Klik. Skratka nekaj kozmetičnih popravkov, funkcionalnost je malce boljša, personalizacija prav tako. Drugje nisem opazil kakšnih bistvenih sprememb, pač mobilnik z operacijskim sistemom Symbian, ki ima (relativno rečeno) vse.

Zanimivo je tudi to, da je vključen film Transformerji in to kar celotna verzija. Prav užitek ga je bilo gledati, zaradi zelo dobre kvalitete. Sicer je resda zadeva »težka« cca 700 MB ampak, nič hudega, mobilnik ima že tako vgrajenega 16 GB pomnilnika. Ogromno, a vendar, če nam še vedno ni dovolj, lahko zadegamo vanj še microSD kartico. Tako na kartico nabutamo vso multimedijo, ki jo potrebujemo, zadegamo v mobilnik in voila. Krajšanje časa postane prijetno opravilo. Manjšo nevšečnost nam bo povzročil edino mobilnik. 16 GB je res da veliko, a kaj ti pomaga, ko se nalaganje vsakega MB vleče, kot jara kača.

Ni mi pa jasno, zakaj ima N96 slabši procesor, kot N95 8 GB. N96 ima le ARM 9 264 megaherčni procesor, predhodnica pa ARM 11 332 megaherčni procesor. Prav tako sem na spletu opazil boljše delovanje iger na starejši multimedijski sestri. Sam žal nisem mogel stestirati, sam sem si iz moje N95 8 GB odstranil vse original igre in naložil svoje, a le-te se na N96 niso hotele naložiti. Težave je kajpak povzročal potekel certifikat. Tako da, to vzemimo malo z rezervo.

Prav tako je sedaj že nameščena celotna aplikacija nGage in tudi nekaj iger je naloženih za prvo silo, sicer le v demo različici, a proti plačilu postane ta hitro odklenjena.

Mobilnik ima tako, kot N95 klasičen 3.5 mm vtič za slušalke. Tokrat le-ta ni ob strani ampak na vrhu. Kaj je bolj praktično naj vsak sodi sam, meni osebno je popolnoma vseeno.

Na vrhu pa se je znašla še ena tipka. In sicer za hiter zaklep tipkovnice. Sicer sem mnenja, da bi ta tipka bolj prav prišla na mobilniku oblikovanemu tablično, namreč N96 je drsnik in se tipke tako ali tako zaklenejo, ko zapremo mobilnik in, ko odpremo se pač odklenejo. Sem se spomnil! V primeru, da poslušamo glasbo in imamo mobilnik odprt navzdol, ga imamo v žepu in nikakor nočemo, da se kaj pritisne pač uporabimo omenjeno tipko. Genialno!

Personalizacija, kamera, GPS...

Personalizacija je na visokem nivoju. Prisotno ni samo spreminjane tem, dodajanje osebnih zvonjenj ipd, ampak tudi razvrstitev menija v pripravljenosti. Do sedaj smo imeli na voljo ali horizontalne bližnjice ali pa nič. Sedaj lahko te bližnjice organiziramo še vertikalno. Glavni meni pa lahko, kot omenjeno že pri testu N78 po zaslugi vzdrževalnega paketa 2 postavimo tudi v obliko podkve itn.

Z raznimi programčki, ki jih najdemo na spletu pa je možno uporabiti mobilnikove senzorje premika (accelerometre) tudi v druge namene, kot samo za obračanje slike. Recimo avtor »Samir« je izdelal že nekaj programčkov za N95 in N95 8 GB, ki delujejo tudi na N96. Nekdo vas kliče in po zaslugi Samirjevga programčka »flip silent« mobilnik obrnemo in utišamo zvonjenje. Ali pa pač s tem načinom obračanja menjamo profile. Malo je treba prebrskati po spletu in našli bomo marsikaj uporabnega.

Kamera napram N95 ni nič kaj ekstra novega. Pravzaprav niti nisem opazil kakšnih bistvenih razlik, slike dela podobne, nastavitve so enake, tehnični podatki prav tako. Edino fleš je sedaj malo močnejši, namreč N96 ima dvojno led-diodo za osvetlitev predmetov. Še vedno sem pogrešal xenonsko bliskavico.

GPS je pač GPS, praktično enak, kot na N95. O njem si lahko kaj več preberete na testu N95. Seveda se da danes že naložiti GarminXT, TomTom in podobne navigacijske aplikacije, ki delujejo tako, kot klasične navigacije, le da baterija v mobilniku dokaj hitro umre.

Povezljivost

Kaj naj povem. Enkrat sem že opisoval N95, situacija pri N96 ni kaj drugačna. Prisotni so vsi novejši standardi, HSDPA, Bluetooth, Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP, GPRS, HSCSD, EDGE, microUSB (grrrr, miniUSB je na voljo za vsakim vogalom, microUSB pa pač ne), edino N96 nima za razliko od predhodnice infrardeče povezave. To je pa počasi to.

Razlika med N95 in N96 je tudi v tem, da N96 naknadno podpira že DVB-H TV sprejemnik. Mogoče za koga uporabno a vendar to pri nas še ne deluje. Finci že pridno delajo na programski shemi za omenjen standard a ne verjamem, da bomo kaj od tega pri nas v ljubki kokoški kaj kmalu videli.

Posodil na test:
Teleray d.o.o.
Prodajalec/Uvoznik:
Teleray d.o.o.
Cena na dan testa:
719,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Nokia
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki