marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 200 minut
V pripravljenosti:
do 215 ur
Tip baterije:
Li-Ion (840 mAh)
Dimenzije:
101 x 44 x 17 mm
Teža:
88 gramov

Zunanji zaslon:
TFT, 65.536 barv, 128 × 160 pik

Notranji pomnilnik:
1 MB
Stopnja sevanja SAR:
0.67 W/kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Redna cena mobilnika mu ne dela ravno usluge, vendar na srečo imamo mobilne operaterje. Za zelo ugodno ceno pri enem izmed operaterjev dobimo mobilnik v paketu s stereo slušalkami, 1 GB pomnilniško kartico, kolikor jo pač telefon lahko podpira, USB-kabel, polnilec, navodila, 840 mAh baterijo in pa telefon. Če iščete mp3 predvajalnik in telefon v eni napravi za ugodno ceno in ne marate kompliciranih naprav, je to idealen mobilnik za vas.

Proti

Mobilnik je v nižjem cenovnem razredu, tako da prav veliko kritik na njegov račun ne morem napisat. Ena izmed bolj motečih zadev bi edino bila gladka lakirana plastika, ki je zelo občutljiva na prstne odtise in hoče malo drseti po rokah ter navigacijska tipka, ki je preprosto pretanka in pretrda.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
BenQ-Siemens

Glasbena skrinjica za vsak žep

BenQ-Siemens E61


BenQ-Siemens E61

10.09.2006
Objavil: Mitja Zupančič

Pri znanem in vse bolj (tudi pri nas) uveljavljenjem proizvajalcu mobilnih telefonov so marca 2006 predstavili model E61. Veliko ljudi še danes ni impresioniranih z igračko, ker pač nima velikega nabora razno raznih funkcij in ker ni prave (ponavadi severno-evropske) blagovne znamke.



ne podpira datum miniSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
ne podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 0,3 Mpix VGA
Povečava: 4x
nočni način
samosprožilec
efekti
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
Snemanje video: brez
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
ne podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Vendar, če iščete preprost mobilnik in povrh tega še zelo radi poslušate glasbo, je testirani model pravi za vas.

Rokovanje, tipkovnica, splošni vtis

Mobilnik s fizičnimi merami 101 x 44 x 17 mm in z 88 grami teže lepo sede v roko in v veliko večino žepov. Na voljo ga imamo v dveh barvah. In sicer v črno-oranžni, kakršen je bil na testu in pa v sivo-beli barvni kombinaciji. Simpatična črno-oranžna barva kombinacija z visokim leskom pa "pobira" ogromno prstnih odtisov. Tako da bo mobilnik treba redno brisati v hlače ali majico.

Na zgornjem delu mobilnika pa že opazimo "prve znake" glasbenega telefona. Na vrhu namreč prebiva pet tipičnih glasbenih tipk za predvajanje in ustavitev trenutne pesmi, za preskok pesmi in pa glasnost stereo slušalk oziroma vgrajenega zvočnika.

Tipkovnica je klasična z gladkimi črnimi tipkami, petsmerno kromano navigacijsko tipko in pa s klasičnimi tipkami za prevzem ali zavrnitev klica ter še z dvema nastavljivima tipkama. Tipke so dobro odzivne, srednje trdote in so belo osvetljene. Mogoče moti edino tanka ter trda navigacijska tipka.

Mobilnik pa dobimo za zelo zanimivo ceno pri enem izmed slovenskih mobilnih operaterjev. V kompletu prebiva tudi 1 GB pomnilniška kartica in pa stereo slušalke. Ugodna cena pa zna privabiti predvsem nezahtevne kupce, ki radi uživajo z glasbo na ušesih.

Zaslon

Model E61 se ponaša s solidnim zaslonom, ki premore ločljivost 128 x 160 točk in nudi 65.536 barvno globino. Zaslon ni ravno najnovejša tehnologija kar se tiče zaslonov na trgu, vendar v tem cenovnem razredu tudi nisem pričakoval kaj bolj zmogljivejšega.

Uporabniški vmesnik

Tudi pri uporabniškem vmesniku se vidi razred mobilnika, saj ikone niso animirane in so zelo preproste. Našli bomo devet klasičnih ikon, tako kot jih ima velika večina mobilnikov podobnega cenovnega razreda. Mobilnik ima na voljo tudi nekaj iger in pa klasične funkcije večine mobilnih telefonov dan danes. Tako je možno izbirati med budilkami, svetovnim popotnikom bodo prav prišle svetovne ure, organizirali se bomo preko koledarja in seznama opravil, za vsak primer bomo dopisali kakšno opombo in preuredili bližnjice. Da se pa ne bomo zakalkulirati pri preračunavanju tolarjev v evre, imamo na voljo tudi kalkulator in pretvornik valut. Seveda, ko bomo šli nabirat kondicijo, nam bo prav prišla štoparica in pa časovno odštevanje. Za nastavitve USB-kabla pa funkcija USB-povezava.

Imenik, klici in sporočila

V imeniku si bomo lahko shranili 500 vpisov. K vsakemu vpisu lahko dodamo do 15 podrobnosti. Vpis mora seveda biti shranjen v pomnilnik telefona. Prav tako si mobilnik zapomni do 20 neodgovorjenih, prejetih in klicanih številk. S potrditveno tipko bomo dobili tudi podrobnosti klica, kot so datum in ura klica.

Pošljemo in sprejemo lahko tako SMS, kot tudi MMS sporočila. Pri pisanju SMS sporočil nam olajša delo tudi slovenski T9-vmesnik. Na žalost nimamo prikaza števila znakov, imamo pa zato na levem zgornjem kotu skupno število sporočil, ki jih bomo poslali znancu, prijatelju, boljši polovici, slabši polovici, hudobni tašči...

Telefon ima 1 (en!) MB pomnilnika, kar pomeni, da telefon ne shrani veliko številko MMS sporočil. Seveda ob pogoju, da nimate vstavljene pomnilniške kartice.

Predvajalnik glasbe ...

... je bistvo tega telefona. Aktiviramo ga lahko s ponastavljeno levo zgornjo tipko ali pa gremo v meni, razvedrilo, mp3 predvajalnik. Že ob prvem pogledu vidimo pregledno grafično razporeditev. Tako se v sredini opazi grafični izenačevalnik, stopnja glasnosti, naslov pesmi, čas trajanja, številka trenutne pesmi in pa kvaliteta zapisa skladbe. Pod nastavitvami lahko spremenimo tudi način izgleda grafičnega izenačevalnika, ustavirmo svoje sezname skladb in pa najbolj pomembno - pomanjšanje predvajalnika. Seveda bomo s skladbami lahko še vedno upravljali in sicer s tipkami na vrhu telefona. Predvajalnik pa ima tudi možnost prikazovanja besedila pesmi.

Nalaganje pesmi pa ne predstavlja nobenih težav. Ravno obratno - s priloženim USB-kablom telefon preprosto povežemo z osebnim računalnikom. Računalnik zazna telefon kot masovni shranjevalec oz. "mass storage device". S telefonom potem delamo enako kot z USB-ključem ali prenosnim diskom. Z uradne strani proizvajalca pa si lahko pretočimo tudi dodatno programje, ki nam bo tako še omililo upravljanje s skladbami.

Kamera

Mobilnik ima že dokaj zastarelo VGA kamero, ki zmore posneti slike v ločljivosti do 640 x 480 točk. Nudi do 4-kratno digitalno povečavo. Za nezahtevne uporabnike in za pošiljanje kakšnih MMS sporočil bo kamera več kot dovolj zmogljiva. Omogoča pa tudi nekaj nastavitev. In sicer lahko izbiramo med načini prizorov, raznimi učinki, ki spremenijo fotografijo v črnobelo, sepijo, mozaik in tako naprej, načinom snemanja, kjer imamo na voljo posamezne ali štiri zaporedne posnetke, kakovost slike, kontrast, časovni žig, zvok in pa način shranjevanja slik. Na voljo imamo pomnilnik telefona in pa pomnilniško kartico.

Povezljivost

O povezljivosti sem že nekaj napisal malo višje. Mobilnik ob odsotnosti infrardeče povezave in modrega zoba rešuje priložen USB-kabel, ki omogoči delovanje mobilnika na principu prenosnega diska. Ob tem se mobilnik še polni. V primeru, da pozabimo polnilec in imamo seboj prenosni računalnik in pa USB kabel, si lahko pomagamo napolniti telefon na ta način.

Povežemo se pa lahko še na en načina. In sicer preko internetnega WAP brskljalnika, ki omogoča tudi GPRS način prenosa podatkov.

Posodil na test:
BenQ Mobile CEE
Prodajalec/Uvoznik:
BenQ Mobile CEE
Cena na dan testa:
(54.900,00 SIT)
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: BenQ-Siemens
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki